Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka chce przywrócić właściwy symbol walentynkom. Wspólnie z MPO przeprowadzą akcję, podczas której do rąk mieszkańców Krakowa trafi 800 budek lęgowych dla ptaków. Pod magistratem stanie też śmieciarka, grająca polskie piosenki o miłości.
Według dawnych przekazów w połowie lutego w Polsce rozpoczynała się budowa budek lęgowych dla ptaków. Wraz z upływem czasu zwyczaj zmienił swój dawny charakter i wrócił do nas w zmienionej formie. Teraz Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka chce przywrócić dniowi 14 lutego dawny charakter.
– Staramy się wprowadzić nowy symbol walentynek – budkę lęgową. Ona najbardziej oddaje treść święta miłości, bo to święto wywodzi się z Małopolski. W ten sposób rozpoznawaliśmy, że idzie wiosna, teraz to święto wróciło w postaci cynicznego balonika na druciku – mówi Waldemar Domański.
Idea jest jednak znacznie szersza. Ptaki coraz częściej opuszczają duże miasta, przez co zostajemy w nich wraz ze stadem much czy komarów. – Jerzyki najlepiej w Krakowie likwidują komary. Tylko jeden zjada 20 tysięcy komarów dziennie. Mamy też budki dla wróbli i sikorek – dodaje Domański.
W walentynki o godzinie 12 pod magistratem pojawi się samochód MPO, z którego wybrzmiewać będą dawne polskie piosenki o miłości. Muzyka ma wzbudzić zainteresowanie turystów i mieszkańców Krakowa. Na przybyłych czeka 800 sztuk domków dla ptaków.
Pomoże MPO
W tym roku do akcji dołączyło krakowskie MPO. Z odbieranych od mieszkańców miasta odpadów wielkogabarytowych: starych mebli, łóżek czy szaf tworzą budki lęgowe. – Pomyślałem, że dobrze byłoby wykorzystać to zużyte drewno i wprowadzić je z powrotem do obiegu. Dzięki temu nasze ptaki mogą się do nich wprowadzać i mają się gdzie rozmnażać. To jest bardzo cenne i cieszę się, że w ten sposób możemy rozpalić tego grilla elektrycznego przy mniejszej liczbie komarów i słuchać przy tym świergotu ptaków – mówi Henryk Kultys, prezes krakowskiego MPO.
W ubiegłym roku wybudowano 300 budek lęgowych dla jerzyków, 200 dla sikorek oraz 100 karmników. Od początku akcji zawisło już prawie 5 tysięcy budek lęgowych.