Wawel numerem jeden dla Polaków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Zamek Królewski na Wawelu, a potem Malbork i Warszawa – to najpiękniejsze i najlepsze zabytki według internautów, którzy wzięli udział w ankiecie Budynkowo.pl. Wysoko jest także krakowski Rynek Główny ze starym miastem i Kopalnia Soli w Wieliczce.
"Wskazania ankietowanych były różnorodne, jednak Wawel i Malbork zdeklasowały przeciwników zdecydowanie. Co ciekawe, widać, że Polacy bardzo lubią zamki. W najlepszej 10 polskich zabytków wszechczasów mamy aż pięć założeń zamkowych!" – informują autorzy zestawienia.

Wawel z zamkiem i katedrą został wybrane przede wszystkim jako miejsce najważniejsze dla polskiej historii i dziedzictwa. Ankietowani wskazują, że nie ma nic bardziej polskiego od Wawelu. Doceniają nawarstwienia historyczne, położenie, a także to, że na Wawelu są pochowani najwięksi władcy. Duża część ankietowanych, którzy wskazywali pochówki polskich władców, jako ważną część tego miejsca, wskazali również, że na Wawelu są pochowani politycy, którzy nie są tego godni. Wawel jest symbolem największej prosperity Polski, a także wybitnym dziełem artystycznym.

10 najpiękniejszych zabytków Polski w badaniu Budynkowo.pl:

1. Wawel w Krakowie

2. Zamek Krzyżacki w Malborku

3. Zamek Królewski w Warszawie  

4. Stare miasto i rynek w Krakowie  

5. Kościół Mariacki w Gdańsku  

6. Zamek Książ

7. Stary rynek i ratusz staromiejski w Toruniu

8. Kopalnia Soli w Wieliczce  

9. Szlak Orlich Gniazd – zamki  

10. Zamość – ratusz i twierdza