Wawel zaprasza do stołu

Wawel fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wazy, serwisy i misy. Na nowej wystawie na Wawelu znalazło się ponad 200 naczyń i stołowych akcesoriów, wykonanych z porcelany, szkła i srebra.

Wazy, serwisy, misy są prezentowane na parterze budynku nr 7. Na wystawie znalazło się ponad 200 naczyń i akcesoriów stołowych pochodzących z XVIII wieku. Są one wykonane z porcelany, srebra i szkła.

Na wystawie zgromadzono ponad dwieście osiemnastowiecznych naczyń i akcesoriów stołowych, wykonanych z porcelany, srebra i szkła.

Komentarz do zgromadzonych obiektów stanowi fragment „Opisu obyczajów za panowania Augusta III” Jędrzeja Kitowicza, który opisuje zastawy stołowe.

W części zatytułowanej „O stołach i bankietach pańskich” autor przybliża szczegółowo sposoby nakrywania stołów w czasie uczt, staromodne i nowe potrawy, porządek podawania dań i przygotowywania cukrowych dekoracji.

– Za ilustrację do prozy Kitowicza służą wspaniałe barokowe puchary – nadzwyczajne tak dzięki monumentalności samych form, jak i dzięki finezji rytowanych dekoracji; część z nich zdobią herby polskich rodzin magnackich – mówi Dorota Gabryś, kuratorka wystawy, kustosz, kurator Zbiorów Ceramiki i Szkła.

Tytułowe „wazy, serwisy, misy” reprezentują wyroby pochodzące ze słynnej osiemnastowiecznej manufaktury w Miśni, założonej przez króla Polski Augusta II Mocnego.

- O uroczystym charakterze stołów barokowych decydowała liczba naczyń srebrnych, których znakomity wybór także znalazł się w prezentowanym zestawie obiektów – dodaje Dorota Gabryś.

Ekspozycja pozwala śledzić przenikanie form i mody do konkretnych rozwiązań dekoracyjnych, mimo zupełnie różnych technik wykonywania naczyń i pochodzenia wykonawców.

Wystawę można oglądać do 28 lutego 2022 roku.

Darmowy listopad trwa

Przez cały miesiąc trwa akcja „Darmowy Listopad w rezydencjach królewskich 2021”.

W ramach wydarzenia bezpłatnie można zwiedzić ekspozycje takie jak Wawel Odzyskany, Wawel Zaginiony, Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie i nową wystawę „Wazy, serwisy, misy... Osiemnastowieczne srebra, porcelana i szkła ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu”.

W ofercie znalazły się również zwiedzania z przewodnikami czy lekcje muzealne: stacjonarne, plenerowe i online.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto