W tegoroczny weekend majowy Kraków zmieni się w stolicę światowego kina. Już 1 maja rozpoczyna się PKO Off Camera. Dzięki kilku inicjatywom będziemy mogli odkryć nieznane oblicze miasta oraz połączyć zamiłowanie do kultury z aktywnym wypoczynkiem. Rozpoczyna się również Międzynarodowy Turniej w Piłce Ręcznej Mężczyzn. To pierwszy etap przygotowań reprezentacji Polski do Mistrzostw Europy. Polacy zmierzą się z Rumunią, Egiptem i Brazylią. Emocji nie zabraknie, a to dopiero początek…
Piątek (1 maja)
Nie wiesz, jak spędzić wolny czas? Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ma dla ciebie propozycję nie do odrzucenia. Zamiłowanie do kultury można połączyć z aktywnym wypoczynkiem, ponieważ Muzeum otwiera sezon rowerowy i zaprasza do skorzystania z oferty zwiedzania oddziałów MHK bicyklem. Dzięki przemierzaniu wyznaczonych tras zgodnie z planem, można otrzymać zniżkę i darmowy wstęp do obiektów. Należy również zbierać w kasach MHK pieczątki. Liczy się kolejność odwiedzanych miejsc! Trzy planowane trasy to:
Trasa I „Historie i tajemnice Krakowa z czasów II wojny światowej”-Ulica Pomorska, Apteka pod Orłem, Fabryka Emalia Oscara Schindlera, Stara Synagoga
Trasa II „Wyjątkowy Kraków”-Pałac Krzysztofory, Ulica Pomorska, Dom Zwierzyniecki, Dzieje Nowej Huty
Trasa III „Średniowieczny Kraków” - Barbakan i Mury Obronne, Wieża Ratuszowa, Kamienica Hipolitów, Podziemia Rynku.
Przypominamy, że w Galerii Krakowskiej trwa wystawa „Vespa w modzie – poznaj kultową markę”. W podróż rodem z „Rzymskich wakacji” będą mogli wybrać się wszyscy, którzy do 10 maja odwiedzą ekspozycję. Wstęp jest bezpłatny.
Muzeum Opactwa w Tyńcu zaprasza na wystawę „Gdzie bije serce pustyni? Symbolika i historia”. Jest to wyjątkowa okazja do poznania skarbów klasztorów na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Po raz pierwszy na wystawie prezentowany będzie krucyfiks Nowosielskiego oraz dwie figury XVI-wieczne Chrystusa oraz anioła z opactwa tynieckiego. Pozostałe eksponaty pochodzą z opactwa Cystersów w Szczyrzycu, z klasztoru Dominikanów w Krakowie, z klasztoru Paulinów na Skałce, ze skarbca Diecezji Tarnowskiej, z Muzeum Górków w Szamotułach oraz z Biblioteki Jagiellońskiej. Wystawa jest czynna codziennie od godziny 10.00 do 16.00.
Codziennie od 1 do 10 maja o godzinie 20.30 na Bulwarze Czerwieńskim wyświetlane będą za darmo filmy w ramach akcji Kino nad Wisłą. Program:
Piątek, 1 maja: Tańczący z wilkamiSobota, 2 maja: Cinema paradiso
Niedziela, 3 maja: Boy
Poniedziałek, 4 maja: Człowiek słoń
Wtorek, 5 maja: Velvet Goldmine
Środa, 6 maja: Gracz
Czwartek, 7 maja: Kiedy Harry poznał Sally
Piątek, 8 maja: Nikita
Sobota, 9 maja: Truposz
Niedziela, 10 maja: Żywot Briana
W piątek rozpoczyna się 8. edycja PKO Off Camera – największy festiwal kina niezależnego w tej części Europy. Potrwa do 10 maja. Kraków przez kilka dni stanie się światową stolicą filmu. Wśród gości znaleźli się m.in. Stellan Skarsgård, Wentworth Miller i Claudia Cardinale. Więcej informacji na oficjalnej stronie www.offcamera.pl.
W Tauron Arenie Kraków odbędzie się Międzynarodowy Turniej w Piłce Ręcznej Mężczyzn. Będzie to pierwszy etap przygotowań reprezentacji Polski do Mistrzostw Europy, które już w styczniu 2016 roku. W Arenie Kraków Polacy zmierzą się z Rumunią, Egiptem i Brazylią. Dwa pierwsze spotkania mają miejsce w Krakowie, natomiast mecz z Brazylią odbędzie się w Katowicach.
Program imprezy:
1.05 – Tauron Arena Kraków
17.30 Egipt – Brazylia
20.00 Polska – Rumunia
2.05 – Tauron Arena Kraków
17.30 Rumunia – Brazylia
20.00 Polska – Egipt
3.05 – Spodek Katowice
14.30 Egipt – Rumunia
17.00 Polska – Brazylia
Sobota (2 maja)
W Muzeum Narodowym trwa wystawa „500 lat historii medalierstwa w Polsce – medale z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”. Prezentowanych jest 140 medali wybranych z 10 tysięcy egzemplarzy znajdujących się w kolekcji Muzeum. Najstarsze dzieła pochodzą z lat 20. XVI wieku, a najmłodsze – z początku XXI wieku. Na ich podstawie można poznać historię Polski starszą niż dzieje tej dziedziny sztuki. Zainteresowanych odsyłamy na oficjalną stronę Muzeum Narodowego www.mnk.pl.
To już przedostatni dzień Festiwalu Tańca Współczesnego SPACER. To międzynarodowe wydarzenie taneczne, które obejmuje prezentacje spektakli z Polski i zagranicy, warsztaty tańca czy pokazy filmów. Wydarzenie ma miejsce w Nowohuckim Centrum Kultury. Festiwal odbywa się od 2012 roku.
Niedziela (3 maja)
Za3majsię! Już dzisiaj od godziny 12.00 do 15.00 będzie można zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne do zwiedzania. Ich odnowienie zostało współfinansowane ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Dzięki uprzejmości właścicieli można zobaczyć efekty prac konserwatorskich w następujących miejscach: Kamienica przy ul. Basztowej 24 (malowidła ścienne przedstawiające sceny rodzajowe, pejzaże i sceny batalistyczne będące fragmentami obrazu Panorama Racławicka), Dom Wita Stwosza, ul. Grodzka 39 (zabytkowe polichromie na sufitach pomieszczeń na pierwszym piętrze kamienicy oraz odrestaurowane piwnice lokalu Enoteka Pergamin), Arcybractwo Miłosierdzia, ul. Sienna 5 (Sala Skarbca z 16 drewnianymi szafami ozdobionymi malowidłami autorstwa Aleksandra Trycjusza), Kamienica przy al. Słowackiego 7 (dekorowana malowidłami klatka schodowa, przykryta witrażową kopułą), Kamienica przy ul. Szewskiej 9 (XIX-wieczne polichromie ścienne o charakterze klasycystycznym) i Kamienica przy ul. Garncarskiej 16 (klatka schodowa z kamiennymi stopniami, z kutą balustradą oraz polichromią na sklepieniu).
Kończąc zwiedzanie w ramach „Za3majsię”, można wybrać się na Mały Rynek. O godzinie 17.00 rozpocznie się Lekcja Śpiewania Majowa Jutrzenka. Tematem 56. Lekcji będą pieśni patriotyczne.
Weekend majowy nie musi jednak skończyć się 3 maja! Przypominamy, że już w przyszłym tygodniu rozpoczynają się Juwenalia Krakowskie, które będą świetną okazją do uczestnictwa w wielu interesujących wydarzeniach.