Cavaliada Kraków 2025
Od czwartku do niedzieli w Stolicy Małopolski trwa największe święto jeździectwa.Podczas finałowych zawodów rozegranych zostanie aż 15 międzynarodowych konkursów skokowych, w tym cztery zaliczane do światowego rankingu.
Nie zabraknie też widowiskowych rywalizacji, takich jak piątkowe Speed & Music, sobotni konkurs Barier czy prestiżowe zmagania w powożeniu Bawaria Motors Driving Tour. Na parkurze zobaczyć będzie można także lidera rankingu Cavaliada Eventing Tour, Pawła Warszawskiego, który powalczy o triumf w konkurencji Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego.
Więcej o tej imprezie sportowej pisaliśmy tutaj:
„Sługa dwóch panów” od niedzieli na Scenie STU
XVIII-wieczna sztuka opowiada o perypetiach Truffaldina, służącego, który dla zwiększenia zarobków podejmuje się jednoczesnej służby u dwóch różnych panów, nie informując ich o tym. Miesza przy tym ich polecenia, zdradza sekrety i komplikuje akcję. Wymyślone przez niego intrygi prowadzą do chaosu i komicznych sytuacji, z których ratuje go zdolność znajdowania rozwiązań w nawet najbardziej skomplikowanych okolicznościach.
„Sługa dwóch panów” po blisko 70 latach wraca na krakowską scenę w inscenizacji Krzysztofa Jasińskiego z nowym tłumaczeniem Jana Polewki. Spektakl od niedzieli 23 lutego będzie można zobaczyć w Krakowskim Teatrze Scena STU, o godz. 18.00.
„Sługa dwóch panów” Teatru Scena Stu jest jednym z sześciu przedstawień biorących udział w XVI edycja krakowskich Dni Komedii dell’Arte. Tegorocznej odsłonie wydarzenia patronują kontynuatorzy włoskiej komedii: Goldoni i Molier. Spotkania z włoską komedią odbywać się będą od 15 lutego do 5 marca.
Bilety na festiwalowe spektakle można kupić online na dnikomedii.pl i na stronach internetowych poszczególnych teatrów.
Literacki festiwal z Odessy w Krakowie
22 pisarzy z 13 krajów będzie gościć w Krakowie podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury Odessa. Ukraińskie święto literackie z powodu wojny po raz kolejny odbywa się poza granicami kraju. W tym roku Odessa zagości w Krakowie od 22 do 28 lutego. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny.
O szczegółach wydarzenia można przeczytać poniżej:
„Na Krawędzi 3. Pogranicza po_rysunkowej przestrzeni” – wystawa
Projekt międzyuczelniany Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, zakłada stworzenie otwartej i kreatywnej przestrzeni do zderzenia ze sobą różnorakich postaw twórczych osobowości, które w swojej praktyce artystycznej traktują rysunek jako autonomiczną formę ekspresji, wykraczając zarazem poza jej „klasyczne” ramy. Tytułowe pogranicza po_rysunkowej przestrzeni rozumiane są tu jako pole do działań badawczo-eksperymentalnych oraz stają się sposobnością do poszukiwań indywidualnych re-definicji pojęcia rysunku.
W wystawie uczestniczy ponad 20 artystów-dydaktyków z uczelni artystycznych polskich i zza granicy. Wstęp wolny.
Dzień Nauki Polskiej w Centrum Edukacji Lotniczej
Jak zbudowany jest samolot? Co odkrył „polski Edison?” i kto „uskrzydlił Polskę”? Między innymi tego będzie można się dowiedzieć podczas Dnia Nauki Polskiej, obchodzonego już po raz kolejny w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. 23 lutego to doskonała okazja, żeby przekonać się, że nauka po prostu dodaje skrzydeł.
W ramach świętowania Dnia Nauki Polskiej, Centrum Edukacji Lotniczej zaprasza małych i dużych pasjonatów nauki i lotnictwa do wspólnego udziału w warsztatach.
Podczas godzinnych, aktywnych zajęć poznają wkład różnych dziedzin nauki w rozwój lotnictwa i sami odkryją, jak szkolne przedmioty, takie jak matematyka, fizyka, geografia czy chemia, wpływają na świat lotnictwa. Zaproszone są szczególnie rodziny z dziećmi w wieku 6- 13 lat.
Zajęcia odbędą się Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, w niedzielę, 23 lutego w godzinach 11.00, 12.30, 14.00, 15.30 oraz 17.00. Obowiązują zapisy przez formularz rezerwacyjny, który można znaleźć na stronie Centrum Edukacji Lotniczej.
Lodowisko – ostatnie dni sezonu!
23 lutego (niedziela) będzie ostatnim, osiemdziesiątym dniem funkcjonowania ślizgawki przed NCK w tym sezonie. Zostało już zatem niewiele czasu, aby udowodnić sobie i innym, że zamarznięta tafla wody jest dla człowieka naturalnym środowiskiem sportu zabawy i radości. Tak będzie do najbliższej niedzieli, do godz. 20.30.
Mobilne lodowisko o powierzchni 800 mkw. jest zlokalizowane jest na skwerze przed budynkiem NCK, tuż obok Placu Centralnego. Dzięki swojemu dogodnemu położeniu stanowi doskonały pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu dla całych rodzin oraz przeprowadzania zajęć z wychowania fizycznego dla okolicznych szkół podstawowych i liceów.
Ceny biletów, a także harmonogram funkcjonowania lodowiska dostępny jest na stronie Nowohuckiego Centrum Kultury.
W ciągu trzech miesięcy, od grudnia 2024 roku z lodowiska skorzystało ponad 33 tysiące osób.