Weekend w pigułce (28 – 30 maja): Dzień Dziecka, Krakowski Festiwal Filmowy, premiera w Bagateli

Arena garden fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nadchodzący weekend to dobra okazja, by spędzić czas w plenerze i kinie. Chociaż Dzień Dziecka przypada 1 czerwca, Kraków zaczyna świętowanie już teraz. W niedzielę startuje natomiast kolejna edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Dzień Dziecka w Arenie Garden

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka. W strefie Areny Garden przy Tauron Arenie Kraków świętowanie zaczyna się już w sobotę. Wśród atrakcji dla najmłodszych nie zabraknie animacji, gier i zabaw, występów teatralnych, a także warsztatów cyrkowych. W przypadku pogorszenia pogody atrakcje zostaną przeniesione do środka hali widowiskowo-sportowej. W strefie czekają wygodne leżaki, miejsca do odpoczynku oraz food trucki z jedzeniem z różnych stron świata. W sobotę o godz. 11:00 przy Tauron Arenie zaparkuje interaktywna ciężarówka Wawel Truck pełna róznych słodkości.

Dzień Dziecka w krakowskim zoo

Krakowski Ogród Zoologiczny zaprasza na Dzień Dziecka, który zacznie się już w sobotę. W kasie zoo czekać będą na dzieci karty z zadaniami gry terenowej „Zostań Super Przyrodnikiem”. Każde dziecko, które poradzi sobie z zadaniami, otrzyma odznakę Super Przyrodnika. Na dzieci i dorosłych w tym czasie czekać będą nie tylko egzotyczne zwierzęta i pięknie kwitnące rośliny, ale także rozmaite niespodzianki: Lotna Czytelnia z książkami o zwierzętach, Inspektor Wawelek i pojazdy policyjne, strażacy z wozem strażackim i sprzętem gaśniczym, gry i zabawy.

Dzień dziecka na Wawelu

Do obchodów Dnia Dziecka dołącza Zamek Królewski na Wawelu. Wydarzenie, które odbędzie się 30 maja,  będzie okazją do spotkania ze znaną bohaterką dziecięcej literatury.

– Zapraszamy gorąco wszystkich miłośników Basi i jej ukochanego misia Zdziśka. Przed nami: spotkanie autorskie, warsztaty, pokazy filmów i specjalne karty pracy, z którymi najmłodsi zwiedzający zobaczą najważniejszą wystawę na Zamku: „Wszystkie arrasy króla” – czytamy w komunikacie.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Krakowski Festiwal Filmowy

Kolejna edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego startuje już w ten weekend, a konkretnie 30 maja. Festiwal otworzy dokument „Polański, Horovitz. Hometown”. Tegoroczna edycja odbywa się już nie tylko w sieci jak w 2020 roku. Filmowe seanse odbywają się online oraz w kinach stacjonarnych w dniach do 6 czerwca.

Po „krakosku” w Bagateli

Premiera w Teatrze Bagatela.  W sobotę widzowie będą mieli okazję zobaczyć przedstawienie „Bagatela śpiewa” w reż. Krzysztofa Materny. To „najbardziej krakowska z krakowskich rewii”. Spektakl wyreżyserował na podstawie własnego scenariusza Krzysztof Materna, który chce zaprosić widzów do sentymentalnej podróży. Premiera w sobotę, 29 maja.

FMF: odsłona pierwsza

Czas na pierwszą odsłonę Festiwalu Muzyki Filmowej. Pierwsza część wydarzenia potrwa od 27 do 30 maja. Widzowie na platformie Play Kraków będą mieli okazję zobaczyć spotkania z kompozytorami i przedstawicielami branży muzycznej. Tematem rozmów będzie sytuacja branży filmowej i koncertowej w pandemii czy nowe premiery filmowe. W piątkowy wieczór na dachu Galerii Kazimierz w ramach kina samochodowego zostanie zaprezentowany film „Sound of Metal”.

Zwieńczeniem majowej odsłony festiwalu będzie premiera online programu Cinema Chorale z  utworami z filmów „Portret kobiety w ogniu”, „Wielkie piękno” czy „Śmierć w Wenecji” na Play Kraków.

Miesiąc Fotografii w formule otwartej

W piątek, 28 maja, startuje Miesiąc Fotografii. Tegoroczna edycja odbędzie się w muzeach, galeriach, plenerze i sieci. Tym razem formuła jest otwarta pod każdym względem. Czekają na was nowe tematy i formy prezentacji.

Szczegóły >>> Miesiąc Fotografii. Lokalnie i eksperymentalnie

Nowe otwarcie w Nowej Rezydencji

Nowa Rezydencja powraca wraz z końcem lockdownu. Już w piątek o 22.00 na imprezie z Vascosem popłyną pierwsze dźwięki w Nowej Rezydencji. Tak będzie w przestrzeni patio, natomiast w ogrodzie zagrają Thomas Langner i PeeTee S. Ach. Wstęp bezpłatny.

NCK otwiera przestrzeń dla sztuki

Malarstwo, grafika, fotografia. Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na bliskie spotkania ze sztuką. Po przerwie zostają również otwarte dwie stałe, flagowe wystawy – galerie Beksińskiego i Dudy-Gracza.

Gra z Kantorem w Cricotece

Cricoteka dołącza do tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. W siedzibie przy Nadwiślańskiej czekają dwie wystawy oraz cykl wydarzeń edukacyjnych. Wystawa „Powaga sytuacji” jest próbą opowiadania o naszym nowym świecie, używając obrazów i motywów przetwarzających to, co banalne lub nudne, w świadomym geście sprzeciwu. Wystawa „Suffocation” to opowieść z pogranicza fikcji, snu i rzeczywistości, która jest próbą opracowania tematu traumy osobistej i społecznej. Wystawy można zwiedzać od czwartku do niedzieli, w godzinach 11:00 - 19:00.

Multipleksy wracają do gry

Kina studyjne wznowiły działalność w miniony piątek, teraz czas na multipleksy. Cinema City i Multikino wracają do gry w tym tygodniu. Na widzów czeka sporo filmowych nowości, w tym m.in. „Cruella”, „Co w duszy gra”, Ojciec” czy „Mortal Kombat”.

30-lecie MCK

W ten weekend Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. Z tej okazji instytucja zaprasza na koncert online Muzyczny most – Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego na urodziny MCK, łączący Kraków z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, podobnie jak MCK, świętującym trzydziestolecie swego istnienia. Wydarzenie można zobaczyć w sobotni wieczór na facebookowym profilu MCK i platformie Play Kraków.

Nowa Huta. Dlaczego nie?!

Halina Frąckowiak oraz laureaci konkursu piosenki „Żonkilowy Song” wystąpią podczas pierwszego w 2021 roku koncertu z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!, dedykowanego Polom Nadziei. Koncert odbędzie się 30 maja o godz. 17.00 w plenerowej scenerii – nad stawem przy ul. Kaczeńcowej w Bieńczycach.

Kino Sfinks powraca

„Drodzy Widzowie. Kopie zamówione, fotele odkurzone, plakaty powieszone Brakuje tylko Was”. Kino Sfinks wznawia działalność po pandemicznej przerwie 28 maja. Na dużym ekranie zobaczymy m.in. „Nomadland”, „Moją kochaną Vivian”, „Slalom” czy „na Rauszu”.

Znajdź wielokulturową książkę

Stowarzyszenie Wielokulturowy Kraków 30 maja zaprasza na grę miejską „Znajdź wielokulturową książkę”. Udział jest bezpłatny, a do wygrania jest ponad 40 książek po polsku, angielsku i ukraińsku - esejów, reportaży, powieści i książek dla dzieci. Gra odbędzie się w przestrzeni miejskiej i online. Wskazówki do miejsca ukrycia książek zostaną opublikowane 30 maja o 12:00 na stronie wielokulturowykrakow.pl.