Film z Romanem Polańskim i Ryszardem Horowitzem otworzy Krakowski Festiwal Filmowy

fot. Robert Sluszniak/mat.prasowe KFF

W ten weekend startuje 61. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Seanse będzie można oglądać w internecie i w kinowych fotelach.

Film „Polański, Horowitz. Hometown” Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer otworzy tegoroczny Krakowski Festiwal Filmowy. Ceremonia otwarcia odbędzie się w niedzielę w Kinie Kijów.

– Na otwarcie festiwalu staramy się wybierać filmy spektakularne, jak również takie, które stanowią pewnego rodzaju wspólny mianownik dla festiwalowego programu. W filmie „Polański, Horowitz. Hometown” jest wiele wątków szczególnie nam bliskich - emocje, humor, nostalgia i Kraków, jako świadek wydarzeń, ale też miejsce akcji filmu - mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Powrót do Krakowa

Film z udziałem nagrodzonego Złotą Palmą i Oscarem reżysera Romana Polańskiego i jego przyjaciela - światowej sławy fotografika Ryszarda Horowitza, zostanie zaprezentowany w konkursie polskim.

Bohaterom udało się wreszcie spotkać po kilkudziesięciu latach w rodzinnym mieście. Wędrują po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń i dawnego getta. Zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma, jak i tych, dzięki którym przeżyli Zagładę.

–  Polański i Horowitz odwiedzają znajome miejsca, dzieląc się najbardziej osobistymi wspomnieniami z dzieciństwa i młodości, które ukształtowały przyszłych artystów. Powrót do Krakowa wywołuje u nich uczucia, na które nie byli przygotowani. Bohaterowie wracają także do traumatycznych momentów z okresu ich dzieciństwa – zdradza Anna Kokoszka-Romer, producentka i reżyserka filmu.

Nie tylko online

W tym roku festiwalowe filmy będzie można oglądać nie tylko online, ale i w kinach studyjnych. Seanse będą się odbywały  w Kinie pod Baranami, Kinie Kijów i Agrafka. Zostanie również zorganizowany plenerowy seans w ramach kina pod Wawelem (Powiśle 11).

Krakowski Festiwal Filmowy znajduje się n liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w trzech kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) i w kategorii pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

Dzięki temu laureaci Złotego i Srebrnych Smoków mają skróconą ścieżkę do oscarowej selekcji. KFF  rekomenduje również filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

61. Krakowski Festiwal Filmowy potrwa od 30 maja do 6 czerwca.