Weekend w pigułce: Ferie w kinie, Krakowski Salon Poezji, koncert Magdy Umer w Teatrze Groteska

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wyjątkowa odsłona Krakowskiego Salonu Poezji, filmowe zimowisko w kinie Agrafka i moc propozycji od Kina pod Baranami czy teatralny spektakl towarzyszący wystawie szopek w mieście. Piątek, sobotę i niedzielę warto spędzić z kulturą!

Krakowski Salon Poezji obchodzi 20. urodziny

23 stycznia Stary Teatr zaprasza na kolejną odsłonę Krakowskiego Salonu Poezji. Tym razem będzie wyjątkowo, ponieważ wydarzenie obchodzi 20. urodziny.

Najbliższy salon poezji, który będzie 700. spotkaniem, rozpocznie się punktualnie o godzinie 12.00 na dużej scenie Starego Teatru przy ul. Jagiellońskiej 1.

Tego dnia Anna Dymna, Anna Burzyńska, Bronisław Maj, Waldemar Raźniak, Jacek Romanowski, Józef Opalski, Krzysztof Orzechowski i Krzysztof Głuchowski przeczytają wiersze ks. Jana Twardowskiego.

Na skrzypcach zagra wieloletnia przyjaciółka salonu Halina Jarczyk, której przy fortepianie będzie towarzyszyć Jacek Bylica.

Bilety w cenie 10 zł można zakupić tutaj.Aktywne ferie

Jak aktywnie spędzić ferie w Krakowie? Mieszkańcy mogą korzystać z lodowiska, toru curlingowego i górki do zjeżdżania na pontonie przy Tauron Arenie Kraków.

W czasie ferii lodowisko będzie czynne od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-21.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 9.00-22.00. Dzieci i młodzież z Krakowa w wybranych godzinach mogą skorzystać z lodowiska bezpłatnie. W okresie ferii będzie to możliwe w dni powszednie w godzinach 9.00-15.00. Wstęp jest możliwy za okazaniem legitymacji szkolnej.

Filmowe zimowisko w Agrafce

Filmowe pokazy i spotkania z gośćmi. Od 17 do 28 stycznia w kinie Agrafka potrwa filmowe zimowisko. Na dużym ekranie zostaną zaprezentowane przedpremierowe pokazy animacji „Nawet myszy idą do nieba” i film przygodowy „Wiki i jej sekret”. Pokazy odbywać się będą o godz. 10.30 (połączone ze spotkaniami) oraz o godz. 13.00.

W piątek, 21 stycznia o godz. 10.30 o ciekawostkach w Szwecji opowie Izabela Baran, studentka Zakładu Filologii Szwedzkiej UJ. Następnie odbędzie się pokaz filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”.

Kino zaprasza również na cykl pokazów „Czytamy i oglądamy”. W niedzielę o godz. 11.00 zostanie przeczytana książka „Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach” autorstwa Jolanty Richter-Magnuszewskiej i Joanny Wajs. Na dużym ekranie widzowie zobaczą film „Martin i magiczny las” (reż. Petr Oukropec).

Ferie w Multikinie

Multikino zaprasza na filmowe ferie. Od 17 do 30 stycznia najmłodsi kinomani mogą zobaczyć na dużym ekranie perypetie niezwykłych bohaterów. W repertuarze m.in. „O czym dzisiaj marzą zwierzęta” o przygodach pomysłowej wombat Maggie i Bradley’a – jej najlepszego przyjaciela i wielkiej miłości, animowana komedia „Sing 2” pełna wielkich hitów i „Spider-Man: Bez drogi do domu”.

Multikino informuje, że bilety w korzystnej cenie na seanse można zakupić na stronie www.multikino.pl i przez aplikację mobilną.

Tydzień Filmu Niemieckiego w Kinie pod Baranami

W piątek, 21 stycznia, w Kinie pod Baranami rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. W programie siedem propozycji, które opowiadają o trudnej historii Niemiec, wielokulturowości, rolach społecznych i Berlinie.

W piątek na dużym ekranie zostanie zaprezentowany film „Jedenaste: Znaj sąsiada swego”, w sobotę „Fabian albo świat schodzi na psy”, a w niedzielę – „Copilot”. Seanse rozpoczynają się o godz. 18.30.

„Duch śniegów” w Kinie pod Baranami

22 stycznia Kino Pod Baranami zaprasza na pokaz specjalny dokumentu „Duch śniegów (The Velvet Queen)”. To niezwykłe kinowe doświadczenie, epicka, fascynująca i kojąca duszę opowieść o niedostępnym dla ludzkiego oka, magicznym miejscu, którego tajemnic strzeże panująca tam prawdziwa bogini – śnieżna pantera.

Film to dokumentalny zapis wyprawy na tybetański płaskowyż jednego najbardziej znanych fotografów przyrody, Vincenta Munier, któremu towarzyszy nagradzany francuski pisarz i podróżnik, Sylvain Tesson. Przez kilka tygodni eksplorują tamtejsze dzikie tereny w poszukiwaniu wyjątkowych zwierząt, w tym narażonej na wymarcie i nieprzystępnej pantery śnieżnej.

Za ścieżkę dźwiękową odpowiadają Nick Cave i Warren Ellis.

Początek seansu o godz. 18.00.

Gwiazdy z Sinfoniettą: Josep Vicent

W piątek, 21 stycznia o godz. 19.00 w Sukiennicach wystąpi Sinfonietta Cracovia pod batutą Josepa Vicenta.

W programie: Joaquín Turina – La oración del torero op. 34, John Adams – Shaker Loops na septet smyczkowy (wersja na orkiestrę smyczkową) i Piotr Czajkowski – Serenada C-dur op. 48 na orkiestrę smyczkową.

Bilety w cenie 40/60 zł (rezerwacja@sinfoniettacracovia.com, Eventim, Bilety24, InfoKrakow).

Krakowskie Targi Terrarystyczne

Węże, pająki, jaszczurki, skorpiony, modliszki, mrówki, ślimaki, wije, straszyki czy ryby będzie można zobaczyć na Krakowskich Targach Terrarystycznych. Na miejscu będzie można kupić wyposażenie i terraria, akwaria oraz rośliny i kwiaty ozdobne.

Wydarzenie odbędzie się w niedziele, 23 stycznia w Centrum Sportu i Rekreacji Kompleks Sportowy Czyżyny (al. Jana Pawła II 37) w godz. 10.00-15.00.

Organizatorzy informują, że posiadacze biletu Gold wchodzą na targi bez kolejki, z biletem online wstęp od godziny 10.00 bez stania w kolejce.

Bilety zwykłe sprzedawane są w kasie przy wejściu od godziny 11.00.

Atelier fotograficzne w Klinice Zabawek

W ten weekend wystawa „Klinika zabawek” na Wesołej będzie przestrzenią dla atelier fotograficznego, gdzie będą wykonywane stylizowane fotografie rodzinne i dla warsztatów kreatywnych, w czasie których będzie można własnoręcznie wykonywać zabawki.

Fotografik Wojciech Sosenko wykona stylizowane zdjęcia familijne z akcesoriami zabawkowymi. Będzie można przybrać pozę inspirowaną starymi fotografiami (będą dostępne na miejscu) oraz wybrać zabawki, które znajdą się na fotografii.

Godziny pracy atelier w sobotę i niedzielę: 12:00–15:00 oraz 16:00–18:00.

O Mistrzejowicach w Muzeum Nowej Huty

Jak wyglądały kiedyś Mistrzejowice? W podróż do przeszłości zaprasza Muzeum Nowej Huty. W niedzielę 23 stycznia w muzeum odbędzie się wykład Mateusza Niemca na temat przeszłości tego miejsca.

Udział w spotkaniu może wziąć 30 osób. Muzeum informuje, że na wydarzenia z limitami miejsc, z wyjątkiem spacerów, pierwszeństwo mają osoby z zapisami dokonanymi w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa. E-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel.: 12 426 50 60.

Kolędowanie wokół szopki

23 stycznia Muzeum Krakowa zaprasza na spektakl teatralny towarzyszący wystawie szopek krakowskich w przestrzeni miasta. Start o godzinie 14:00

Teatralny spektakl zainspirowany został tradycyjnym przedstawieniem jasełkowym z wykorzystaniem kukiełek występujących na szopkowej scenie. Będzie to swoisty eksperyment twórczy, w którym postaci wywodzące się z kultury ludowej wkraczają w przestrzenie współczesnego, a także historycznego Krakowa. Staną się mediatorami między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, między światem wspólnoty a światem zewnętrznym, z którego pochodzą wróżby szczęścia, ale i niepowodzenia.

Wejściówki można pobrać tutaj. Lokalizacja zostanie podana e-mailowo.

Premiera w Teatrze KTO

W piątek wieczorem Teatr KTO zaprasza na drugą premierę w swojej siedzibie przy ul. Zamoyskiego. Tym razem będzie to instalacja teatralna „Serena – traktat o samogłoskach” na podstawie autorskiej koncepcji Joanny Braun, w reżyserii Katarzyny Anny Małachowskiej.

Magda Umer na Scenie Mistrzów

W niedzielę, 23 stycznia, w Teatrze Groteska wystąpi Magda Umer. „Koncert jesienny" rozpocznie się o godz. 19.00 w siedzibie teatru przy ul. Skarbowej 2.

Wystawa lalek Barbie w Bibliotece Kraków

„W świecie Barbie i innych lalek” to wystawa kilkudziesięciu lalek z kolekcji Kamila Buratowskiego. Wśród lalek prezentowanych na wystawie w filii biblioteki nr 48 na os. Bohaterów Września 26 prezentowane są również egzemplarze kolekcjonerskie - m.in. świąteczne Barbie Holiday.

Ferie w mieście

Ferie w pełni. Instytucje kultury przygotowały wiele propozycji. To warsztaty, pokazy spektakli, filmowe seanse, gry miejskie i spacery. Jak spędzić ostatni tydzień ferii? Podpowiadamy:

comments powered by Disqus