Ruszyła zbiórka na rzecz Teatru Słowackiego

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Teatr jest nasz”. To hasło przyświeca uruchomionej w środę zbiórce na rzecz Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Środki zostaną przeznaczone na realizację spektakli i remont gmachu przy pl. św. Ducha.

19 stycznia rozpoczęła się zbiórka narodowa na rzecz teatru. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie im. S. Wyspiańskiego.

- Wyspiański był niepokorną postacią. Nasz patron potrafił odrzucić ofertę jeśli się nie podobała, ale za każdym razem starał się przestrzegać pewnych wartości. Zasadniczą wartością wobec której powinniśmy być wierni, jest wolność twórców. Wolność do tego, żeby mówić  o sprawach ważnych i  sprawach – nawet jeśli przez niektórych nielubianych, a wszystkim bardzo potrzebnych – mówi prezes stowarzyszenia Arkadiusz Klej.

Zbiórka została uruchomiona na portalu zrzutka.pl. Inicjatywie przyświeca hasło „Teatr jest nasz” (#teatrjestnasz).

Organizatorzy zachęcają, by kupować bilety na spektakle, wspierać instytucję poprzez wpłatę środków, jak i proponować różne działania na rzecz Teatru Słowackiego. Zbiórka jest dostępna tutaj.

Powodem organizacji zbiórki jest to, że w grudniu 2021 roku ministerstwo kultury poinfomowało, że nie będzie współprowadzić Teatru Słowackiego.„Dyrektorzy przychodzą i odchodzą, a Teatr Słowackiego pozostanie”

O uruchomieniu narodowej zbiórki wspominał już wcześniej dyrektor Teatru Słowackiego.

– Martwię się o budynek, ponieważ współprowadzenie przez ministerstwo dawało nam szansę skorzystania z pieniędzy, które mogły być przeznaczone na modernizację i remont tego najpiękniejszego teatralnego zabytku w Polsce. Znowu może się okazać, że na wspólne dobro narodowe będzie musiało zrzucić się społeczeństwo. Jako obywatel uważam, że to jest obowiązek państwa. Teatr Słowackiego jest obowiązkiem. Być może dla mnie pewne rzeczy są jasne, ale dla niektórych są przedmiotem jakiegoś targu, jakichś koniunkturalnych decyzji politycznych. A to, co zawiera w sobie cała historia Teatru Słowackiego to jest coś, co powinno być ponad podziałami politycznymi. Dyrektorzy przychodzą i odchodzą, a Teatr Słowackiego pozostanie. Jest naszym dziedzictwem. Karanie takiego teatru to karanie społeczeństwa, a nie jakiegoś konkretnego dyrektora – powiedział Krzysztof Głuchowski w rozmowie z LoveKraków.pl.

Ponad 14 mln od województwa

Organizator teatru, czyli województwo małopolskie, w swoim budżecie zabezpieczyło środki na działalność Teatru Słowackiego.

Dotacja dla instytucji na 2022 rok z budżetu województwa wynosi ponad 14 mln zł.

– W 2021 roku planowana dotacja, w trakcie roku, wzrosła o 2 176 019 zł. Z tych pieniędzy zrealizowano m.in.: wzrost wynagrodzeń dla pracowników, finansowanie kosztów stałych, w tym wynagrodzeń w związku z uzyskaniem niższych przychodów własnych, wykonanie prac konserwatorskich przy kamiennych rzeźbach fasady frontowej, działania artystyczne. Sfinansowano także jednorazowe nagrody świąteczne dla pracowników – informował Dawid Gleń, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus