Spotkania ze sztuką, gry miejskie, filmowe seanse i curling. Jak spędzić ferie w Krakowie?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Warsztaty, zwiedzanie, spotkania w ogrodzie zoologicznym i curling. Ferie w Krakowie można spędzić na różne sposoby. Propozycji kulturalnych, jak i sportowych z pewnością nie zabraknie.

Królewskie ferie na Wawelu

Z okazji ferii, Zamek Królewski na Wawelu zaprasza rodziny z dziećmi spotkania, które otworzą drzwi do tajemniczego, a czasem dziwnego świata niderlandzkich obrazów.

Uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą mieli okazje poznać język malarstwa tamtejszych artystów czy odszukać ukrytych znaczeń i symboli przedstawionych na obrazach.

Tematy spotkań to m.in. „Mój własny portret”, „Jak dawniej obrazy malowano – z wizytą w pracowni” czy „Anioł, Wenus, królowa Elżbieta de Bourbon, czyli bohaterowie obrazów”.

Więcej informacji tutaj.

Misja detektyw i nie tylko

Gra terenowa, interaktywne zwiedzanie, oprowadzania tematyczne i spacery. Tak w skrócie wyglądają propozycje Muzeum Krakowa na ferie zimowe. Podczas zajęć młodsi i starsi krakowianie dowiedzą się jak powstaje wystawa, wezmą udział w warsztatach dotyczących bezpiecznych kryjówek ludzi i zwierząt i dowiedzą się, gdzie w Krakowie miały miejsce największe bale.

W programie również „Misja detektyw”, czyli warsztaty i zwiedzanie w oddziale thesaurus Cracoviensis.

– Za pomocą detektywistycznego sprzętu, sprytu i wrodzonej dociekliwości, a czasem odrobinie szczęścia, tajni wywiadowcy mogą rozwiązać niejedną zagadkę. Podczas zajęć uczestnicy zwiedzą muzealny magazyn i wcielą się w role detektywów, odkrywając tajemnice zgromadzonych tam obiektów – opisują wydarzenie muzealnicy.

Szczegółowy program dostępny na stronie Muzeum Krakowa.

Ferie teatralne

– W okresie ferii zimowych przygotowaliśmy dla najmłodszych widzów specjalną ofertę – bilety w promocyjnej cenie, warsztaty aktorskie dla młodzieży, wizytę w Muzeum Starego Teatru – informuje Agnieszka Ponikiewska ze Starego Teatru.

W czasie ferii w teatrze bilety na wszystkie styczniowe spektakle można kupić w promocyjnej cenie. Oprócz tego instytucja zaprasza na warsztaty „Aktorski elementarz”, podczas których reżyserzy podzielą się zestawami ćwiczeń i rozgrzewek aktorskich.

Oprócz tego, w czasie ferii MICET zaprasza na nową czasową wystawę „Wojciech Plewiński – Dobry obraz”. To okazja do spotkania z twórczością Wojciecha Plewińskiego, fotografa legendarnych spektakli Starego Teatru.

Zimowy klub MuFo

Muzeum Fotografii zaprasza najmłodszych krakowian do „zimowego małego klubu MuFo”. To cykl spotkań dla dzieci w wieku 6 – 12 lat.

– Spotkania będą miały wymiar twórczy, performatywny. Dzieci nie zawsze są w stanie werbalizować to, co czują i myślą. Mogą natomiast wyrażać swoje poglądy, pytania i wątpliwości w działaniu – na przykład przez swobodną zabawę czy też za pomocą innej formy kreatywności. Współpraca z dziećmi w ramach klubu będzie bazować na metodzie dociekań filozoficznych, w oparciu o szacunek dla dziecięcych opinii i poglądów – wyjaśnia Eliza Kubiak z Muzeum Fotografii.

Oprócz tego instytucja zachęca do udziału w warsztatach z Mikołajem Długoszem – tym razem dla młodzieży szkolnej czy spotkaniach poświęconych fotografii, m.in. „Zanurzeni w kolor” i „Zanurzeni w miasto”.

MNK: Co artysta miał na myśli?

Sporo propozycji na najbliższe dwa tygodnie przygotowało również Muzeum Narodowe w Krakowie. Instytucja zaprasza na cykl warsztatów, w trakcie których historyczki sztuki, edukatorki i artystki zabiorą je na wycieczkę w wyobrażenia i myśli artystów. W programie spotkania poświęcone m.in. sztuce z odzysku, przedstawianiu postaci czy tajnikach abstrakcji geometrycznej.

Warsztaty będą odbywać się w Galerii Sztuki polskiej XIX wieku w Sukiennicach i w nowo otwartej ekspozycji „XX + XXI Galeria Sztuki Polskiej" Gmachu Głównym MNK.

Zajęcia są bezpłatne. Wymagana jest rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji (rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44).  Liczba miejsc w grupie ograniczona.

Moc wydarzeń w NCKFestiwal Teatrów dla Dzieci, plenerowe lodowisko, warsztaty artystyczne i zajęcia rekreacyjne. Nowohuckie Centrum Kultury otwiera wachlarz pełen rozmaitych propozycji na ferie zimowe.

Bajkoterapia, akrobatyka, plastyka, fitness, teatr i taniec to tylko niektóre z warsztatów, w jakich mogą wziąć udział najmłodsi mieszkańcy Krakowa.

15 stycznia w NCK startuje Festiwal Teatrów dla Dzieci. W trakcie 15 festiwalowych dni najmłodsi widzowie będą mieli okazję zobaczyć 15 spektakli teatrów z całej Polski. Przez dwa tygodnie bajkowe opowieści przedstawią aktorzy i aktorki z Krakowa, Bielska-Białej, Poznania, Kielc, Będzina, Sosnowca, Rabki, Rzeszowa, Częstochowy i Gliwic.

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK przygotowało specjalna ofertę zarówno dla grup zorganizowanych, jak i gości indywidualnych. Wśród propozycji znalazły się m.in. warsztaty online dla dzieci „Czarno – biały pejzaż”, oprowadzanie wokół MOCAK-u dla dzieci i ich opiekunów czy warsztaty z animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży.

Co łączy Andy'ego Warhola i Janosika?

Klub Kultury Przegorzały zaprasza z kolei na wyprawę do Czech i na Słowację. Co łączy Andy'ego Warhola i Janosika? Czyje duchy straszą na praskich uliczkach?

Na uczestników czekają m.in. warsztaty kulturoznawcze, warsztaty plastyczne inspirowane czeską secesją i słowackim folklorem oraz zajęcia animacji poklatkowej i komputerowej, których tematem będą kultowe postaci znane z czechosłowackich filmów animowanych. Nie zabraknie również gier i zabaw językowych z wolontariuszami europejskimi ze Słowacji.

Warsztaty odbędą się w dniach 17 – 21 stycznia oraz 24 – 28 stycznia w godzinach od 9:00 do 16:00.

Filmowe zimowisko w Agrafce

Filmowe pokazy i spotkania z gośćmi. Od 17 do 28 stycznia w kinie Agrafka potrwa filmowe zimowisko. Na dużym ekranie zostaną zaprezentowane przedpremierowe pokazy animacji „Nawet myszy idą do nieba” i film przygodowy „Wiki i jej sekret”.

W ferie najmłodsi będą mogli zobaczyć również m.in. „Dzieci z Bullerbyn” i najnowszą część „Biura detektywistycznego Lassego i Mai”.

Pokazy odbywać się będą o godz. 10.30 (połączone ze spotkaniami) oraz o godz. 13.00.

Aktywne ferie w Muzeum AK

W ferie warto zajrzeć również do Muzeum Armii Krajowej. Instytucja przygotowała propozycje nie tylko dla miłośników historii.

W programie znalazły się spotkania, które pozwolą poznać uczestnikom lokalną historię Krakowa,  zrozumieć rolę zwierząt podczas wojny i poczuć się jak prawdziwy konspirator.

W dniach 18.01, 20.01, 25.01 i 27.01 (wtorki i czwartki) będą się odbywać zajęcia edukacyjne, dedykowane dzieciom i młodzieży w różnym wieku. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zagrania w wielkoformatową grę planszową. Natomiast w trzy niedziele podczas ferii 16.01, 23.01 i 30.01 muzeum zaprasza do wkroczenia na szlak lokalnej historii Krakowa, na którego ulicach odbędzie się terenowa gra miejska. W jej trakcie uczestnicy odkrywać będą historię miasta w czasie II wojny światowej.

Strefa kreatywności w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Przez dwa tygodnie ferii, od wtorku do piątku, Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza dzieci w wieku od 6 do 14 lat na zajęcia w Strefie Kreatywności połączone z warsztatami i zwiedzaniem wystaw czasowych. Zajęcia trwają od godz. 12:00 do godz. 15:00. Tematy spotkań to „Wymarzony dom”, „Mapa okolicy”, „Miasto przyszłości” i „Wynalazek na plac zabaw”.

Ferie w zoo

Krakowski ogród zoologiczny zaprasza dzieci wraz z opiekunami na zimowe spotkania ze zwierzętami. Edukatorzy w czasie wycieczek zabiorą uczestników na „Zimową ścieżkę zwiedzania”. Opowiedzą nie tylko o gatunkach przystosowanych do trudnych, mroźnych warunków, ale także o egzotycznych, które można zobaczyć w ciepłych pawilonach. W programie wycieczki również karmienie zwierząt w mini zoo.

Zajęcia w ogrodzie zoologicznym rozpoczynają się w dni powszednie, o godz. 12.00 przed bramą główną. Wycieczki w czasie ferii zimowych są gratisowe. Należy jednak wykupić bilet wstępu do zoo.

Aktywne ferie

Na brak propozycji aktywnego spędzenia ferii w Krakowie nie można narzekać. Mieszkańcy mogą korzystać z  lodowiska, toru curlingowego, górki do zjeżdżania na pontonie przy Tauron Arenie Kraków.

W czasie ferii lodowisko będzie czynne od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-21.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 9.00-22.00. Dzieci i młodzież z Krakowa w wybranych godzinach może skorzystać z lodowiska bezpłatnie. W okresie ferii będzie to możliwe w dni powszednie w godzinach 9.00-15.00. Wstęp jest możliwy za okazaniem legitymacji szkolnej.

Ferie z curlingiem

Krakowski Klub Curlingowy zaprasza na ferie z curlingiem.  Bezpłatne zajęcia będą organizowane na torze w Tauron Arenie Kraków w wybrane dni (obowiązują zapisy).

Każdy uczestnik będzie miał zapewniony profesjonalny sprzęt w postaci szczotki, slajda do ślizgu na lodzie oraz kamienie do gry. Należy pamiętać, aby wziąć ze sobą wygodny ubiór, obuwie zmienne sportowe, koniecznie czyste i dużo zapału do gry.

Dodatkowe informacje dostępne tutaj.