Noworoczne zwiedzanie. Wystawy, które warto zobaczyć w krakowskich muzeach

Wystawa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Życie i twórczość Wyspiańskiego na wyciągnięcie ręki, siła fotografii w zabytkowej Zbrojowni czy nowa wystawa w Pałacu Krzysztofory. Grudzień w Krakowie obfitował w otwarcie nowych wystaw. Polecamy kilka miejsc, które warto odwiedzić w najbliższych dniach.„Kraków od początku bez końca” w Pałacu Krzysztofory

Wielki remont Pałacu Krzysztofory dobiegł końca. Jego zwieńczeniem jest otwarcie nowej, stałej wystawy „Kraków od początku bez końca”. To barwna opowieść o naszym mieście, która nie ma końca.

Na wystawie jest prezentowanych kilkaset eksponatów z kolekcji muzeum.

Wśród nich znalazły się m.in. strój Lajkonika, szopka krakowska, do której można… wejść czy maszkarony takie jak srebrny kur Bractwa Kurkowego z XVI w., pierścień i berełko burmistrzów krakowskich z tego samego stulecia, lada Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej z XVIII wieku czy dzieła sygnowane nazwiskami takich artystów, jak Jan Matejko, Józef Mehoffer, Zofia Stryjeńska, Jacek Malczewski, Wojciech Weiss, czy Wlastimil Hoffman.

To nie jedyna nowość po otwarciu pałacu. W narożniku od strony pl. Szczepańskiego pojawiła się rzeźba krakowskiej przekupki. Miedzianna – bo takie imię nosi bohaterka – ma być hołdem dla kobiet, które kiedyś handlowały warzywami na pl. Szczepańskim i żywiły miasto.

Pałac Krzysztofory jest czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–18.00. 1 i 6 stycznia wystawa będzie nieczynna.

Więcej o wystawie >>> Jedno muzeum, tysiące opowieści. Nowa wystawa w Pałacu KrzysztoforyMuzeum Fotografii. Zbrojownia otwarta dla zwiedzających

Kiedyś mieściły się tu warsztaty artyleryjskie, teraz zabytkowa Zbrojownia stała się główną siedzibą Muzeum Fotografii w Krakowie. Obiekt został udostępniony widzom początkiem grudnia.

W budynku można zobaczyć wystawę „Tu zaszła zmiana”, która stanowi podsumowanie aktualnej polityki kolekcjonowania Muzeum Fotografii. W Zbrojowni zobaczymy prace najciekawszych współczesnych polskich artystek i artystów: Bogusława Bachorczyka, Kuby Dąbrowskiego, Mikołaja Długosza, Alicji Dobruckiej, Jana Dziaczkowskiego, Weroniki Gęsickiej, Maurycego Gomulickiego, Nicolasa Grospierre’a, Zuzanny Janin, Roberta Kuśmirowskiego, Kobasa Laksy, Normana Leto, Szymona Rogińskiego, Tomasza Saciłowskiego, Andrzeja Tobisa, Bartosza Wajera i Wojciecha Wilczyka.

Po zwiedzaniu warto zajrzeć do księgarni i biblioteki czy odpocząć w kawiarni.

Zbrojownia jest czynna od wtorku do piątku w godz. 10.00–18.00 oraz w weekend w godz. 11.00–19.00. 1 stycznia muzeum będzie nieczynne, a 6 stycznia Zbrojownię można odwiedzać od 10.00 do 18.00.

Więcej >>> Nowa siedziba Muzeum FotografiiiMuzeum Wyspiańskiego

Kraków od lat czekał na powstanie muzeum poświęconego artyście. Od 3 grudnia w dawnym Spichlerzu przy pl. Sikorskiego, gdzie dawniej działało Europeum, mieści się Muzeum Wyspiańskiego. Nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie to ekspozycja podzielona na trzy wątki: „Wawel – dramat królów”, „Apollo – Chrystus” i „Żywioły”. To na nich opiera się opowieść o artyście i wybranych zagadnieniach poświęconych jego twórczości. W najniższej kondygnacji muzeum będą prezentowane eksponaty i księgozbiór.

Odwiedzający mogą skorzystać również ze zdigitalizowanych utworów literackich, artykułów, pism, prac inscenizacyjnych i listów artysty oraz z biblioteki podręcznej wielkich badaczy jego twórczości czy obejrzeć wybrane realizacje telewizyjne, spektakle teatralne i ekranizacje jego dzieł.

Muzeum Wyspiańskiego jest czynne w następujących dniach: wtorek w godz. 10.00–17.30, piątek–niedziela w godz. 10.00–17.30. 1 i 6 stycznia oddział MNK będzie nieczynny.

Więcej >>> 200 dzieł Wyspiańskiego czeka na zwiedzających

Malarstwo Niderlandów na Wawelu

Panorama niderlandzkiego malarstwa z czasów Pietera Bruegla i Pietera Paula Rubensa zagościła na Wawelu. Zamek Królewski zaprasza na wystawę „Nie tylko Bruegel i Rubens”. Większość prezentowanych prac pochodzi ze zbiorów wawelskich, uzupełniają je obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

To nie jedyna wystawa, którą na koniec 2021 roku przygotował Wawel. Zwiedzający mogą również podziwiać Carów Szujskich na sejmie w 1611 roku – obraz z kolekcji Lwowskiego Muzeum Historycznego.

Wystawę „Nie tylko Bruegel i Rubens” można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 9.30–17.00. 1 stycznia Zamek Królewski będzie nieczynny.


Galeria designu i architektury w Kamienicy Szołayskich

Najważniejsze dzieła polskich projektantów i architektów, przedmioty codziennego użytku i najciekawsze budynki w Polsce. W Kamienicy Szołayskich powstały dwie stałe galerie – designu i architektury. To przedsmak tego, co w przyszłości będzie prezentowane w hotelu Cracovia.

Wystawy prezentują osiągnięcia polskich twórców w dziedzinie designu i architektury ostatnich 120 lat.

Kluczowe osiągnięcia polskiego designu można oglądać na pierwszym piętrze oddziału MNK. W przestrzeni wystawy znalazły się przedmioty codziennego użytku i dzieła polskich projektantów.

Natomiast na drugim piętrze powstała galeria poświęcona historii i współczesności polskiej architektury. Ekspozycja jest podzielona na sześć sekcji: Kompozycja, Natura, Technologia, Manifest, Czas i przestrzeń oraz Koszty.

Galeria designu i architektury jest czynna we wtorek w godz. 10.00–19.00 i od środy do niedzieli w godz. 10.00–18.00. 1 stycznia Kamienica Szołayskich będzie nieczynna, 6 stycznia będzie otwarta w godz. 10.00–16.00.

Więcej >>> Kamienica Szołayskich stała się galerią designu i architektury


Klinika zabawek na Wesołej

A teraz przenosimy się na Wesołą. Co prawda nie do muzeum, ale do „Kliniki zabawek”,  zaaranżowanej w dawnej sali biblioteki medycznej przy ul. Kopernika 15a.

Miś z naderwanym uchem, poobijany samochodzik czy połamane żołnierzyki z uszkodzoną polichromią – to tylko niektóre z wyjątkowych eksponatów pochodzących z kolekcji rodziny Sosenków. Kryją się za nimi konkretne postacie, emocje i doświadczenia. I to właśnie o „ludzkiej stronie zabawek” opowiada wystawa przygotowana przez działające w Krakowie Muzeum Zabawek.

Wystawa potrwa od 18 grudnia do 27 lutego 2022 roku. Zapisy na zwiedzanie są możliwe poprzez stronę internetową www.muzeumzabawekrakow.pl.

Więcej >>> Nietypowa klinika na Wesołej już otwarta