Weekend w pigułce: Urodziny Wyspiańskiego, Festiwal Teatrów dla Dzieci, jazzowe i hiszpańskie kolędowanie

Muzeum Wyspiańskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wydarzenia w ramach urodzin Stanisława Wyspiańskiego, kolędowanie w Nowohuckim Centrum Kultury, Filharmonii Krakowskiej i u dominikanów czy wystawa lalek Barbie w Bibliotece Kraków. To tylko niektóre z weekendowych propozycji.

Urodziny Stanisława Wyspiańskiego

W sobotę Kraków będzie świętował 153. urodziny Stanisława Wyspiańskiego. Z tej okazji Muzeum Narodowe i Muzeum Krakowa zapraszają do udziału w wydarzeniach poświęconych artyście. W sobotę bilety do Muzeum Wyspiańskiego będą kosztować 5 zł. W Sukiennicach będzie można wejście do zamkniętej części Sukiennic – na balkon od strony ul. św. Jana i wziąć udział w spotkaniu poświęconym artyście.

Muzeum Krakowa zaprasza natomiast do Rydlówki, gdzie odbędzie się spotkanie literackie poświęcone wpływowi artysty na współczesną literaturę i sztukę. Początek spotkania o godz. 18.00.

Kolędowe serce świata w NCK

Wspólne kolędowanie to jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji – nie tylko polskich, ale również tradycji innych krajów Europy czy świata.

Koncert „To all Nations! Kraków – kolędowe serce świata” już 14 stycznia w Nowohuckim Centrum Kultury. Kolędy i pieśni związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia pochodzące z różnych zakątków świata będą rozbrzmiewały w Nowohuckim Centrum Kultury w piątek, 14 stycznia o godz. 19.00.

Symfonie Mendelssohna w Filharmonii Krakowskiej

Najbliższe koncerty symfoniczne, jakie odbędą się w Filharmonii Krakowskiej – w piątek, 14 stycznia o godz. 19.30 i w sobotę, 15 stycznia o godz. 18.00 – to pierwsze wydarzenia muzyczne, jakie poprowadzi Łukasz Borowicz w nowej funkcji I dyrygenta gościnnego instytucji.

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod jego batutą wykona dwie symfonie Felixa Mendelssohna – piątą, Reformacyjną oraz drugą zwaną Lobgesang, w wykonaniu której uczestniczy także Chór Filharmonii oraz soliści – Katarzyna Hołysz i Marta Boberska (soprany) i Rafał Barmiński – baryton.

Włodek Pawlik i jazzowa interpretacja kolęd

W najbliższą niedzielę, 16 stycznia, o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej wystąpi znakomity pianista jazzowy – Włodek Pawlik. W jazzowej interpretacji tego jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, laureata nagrody Grammy 2014, zabrzmią utwory z płyty „Włodek Pawlik – Kolędy polskie” zawierającej 16 najpopularniejszych polskich kolęd.

Fortepian we krwi: recital Reinholda Friedla na Play Kraków

Od 13 stycznia na platformie Play Kraków można obejrzeć koncert Execution of Intelligence. Recital fortepianowy w wykonaniu Reinholda Friedla był pierwszym z trzech wydarzeń pofestiwalowego cyklu Sacrum Profanum: Post Scriptum, który odbył się jesienią 2021 roku. Koncert niemieckiego pianisty jest dostępny na krakowskiej platformie VOD bezpłatnie.

Czas na łyżwy

Na łyżwy marsz! W Krakowie jest kilka miejsc, w których można się poślizgać i aktywnie pędzić czas. Lodowiska powstały przy Nowohuckim Centrum Kultury, Tauron Arenie Kraków czy w parku Jordana. Wybrać się na łyżwy można również na lodowisko Cracovii przy ul. Siedleckiego 7.

Słoń w Kwadracie

Raper wystąpi 15 stycznia w Klubie Kwadrat. Różnorodność – łączenie fascynacji hip-hopowych z rockowymi, hardcore’owymi i metalowymi – jest jedną z najważniejszych cech dzisiejszego stylu Słonia. Początek koncertu o godz. 20.00 (otwarcie bram: 19.00). Bilety można kupić poprzez platformę Ticketmaster, eBilet,Going i Empik, jak i stacjonarnie w salonach Empik, Media Markt i Saturn.

Festiwal Teatrów dla Dzieci w NCK

15 stycznia w Nowohuckim Centrum Kultury startuje Festiwal Teatrów dla Dzieci.

W trakcie 15 festiwalowych dni najmłodsi widzowie będą mieli okazję zobaczyć 15 spektakli teatrów z całej Polski. Przez dwa tygodnie w Nowohuckim Centrum Kultury bajkowe opowieści przedstawią aktorzy i aktorki z Krakowa, Bielska-Białej, Poznania, Kielc, Będzina, Sosnowca, Rabki, Rzeszowa, Częstochowy i Gliwic.

Wystawa lalek Barbie w Bibliotece Kraków

Do świata lalek Barbie można zajrzeć w filii Biblioteki Kraków na os. Bohaterów Września 26. „W świecie Barbie i innych lalek” to wystawa, na której prezentowanych jest kilkadziesiąt lalek z kolekcji Kamila Buratowskiego, liczącej ponad 2 tys. kultowych lalek.

Wśród lalek prezentowanych na wystawie są egzemplarze kolekcjonerskie, takie jak świąteczne Barbie Holiday czy inspirowane ikonami mody – Fashionistas.

Scena pod Górniczą Lampą. Kolęda dla AGH

15 stycznia kolędy, pastorałki i świąteczne piosenki zabrzmią w Klubie Gwarek. Do wspólnego kolędowania zapraszają zespół Dzień Dobry, zespół Mała Caryna i Tomek Lewandowski – krakowski mistrz muzycznych opowieści. Początek koncertu o godz. 19.00.

Koncert Orkiestry Barokowej w auli Florianka

Akademia Muzyczna zaprasza na niezwykły koncert do auli Florianka. W sobotę, 15 stycznia, o godz. 19.30 Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej zabierze słuchaczy w świat XVII-wiecznych trąbek i fletów. W programie koncertu m.in. Johann Heinrich Schmelzer, Sonata à 11, „Per chiesa et camera”,  Pavel Josef Vejvanovský „Serenada XXVII” i Antonio Bertali „Sonata á 5 flauti et Organo”.

Hiszpańskie kolędowanie u dominikanów

Kolędy, gitary, flamenco i taniec. W sobotę 15 stycznia o godz. 16.00 dominikanie zapraszają na Zambomba – hiszpańskie kolędowanie. Spotkanie poprowadzi Zespół Zabytkowy Krakowskiej Szkoły Flamenco „Almoraima”. W programie kolędy flamenco i tradycyjne hiszpańskie villancicos. Koncert odbędzie się w kapitularzu klasztoru dominikanów.

Filmowe pokazy w kinach Kika i Agrafka

Figlarna, zabawna i nieprzewidywalna jak sama miłość komedia romantyczna w reżyserii Joachima Triera to najlepszy film mijającego roku według magazynu Vanity Fair.

Kino Agrafka zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu „Najgorszy człowiek na świecie”. Pokaz odbędzie się w niedzielę o godz. 18.00.

15 stycznia o 20.30 w kinie Agrafka i 16 stycznia o godz. 17.00 w kinie Kika widzowie przedpremierowo będą mogli zobaczyć film „C’mon, c’mon”.

Johnny, dziennikarz radiowy – uczy się uważnie słuchać, budować trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i... przytulać. Kameralny, przepełniony czułością czarno-biały film Millsa buduje mosty pomiędzy pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany.

comments powered by Disqus