Wystawa lalek Barbie w Bibliotece Kraków

fot. Biblioteka Kraków

Do świata lalek Barbie można zajrzeć w filii Biblioteki Kraków na os. Bohaterów Września.

„W świecie Barbie i innych lalek” to wystawa, na której prezentowanych jest kilkadziesiąt lalek z kolekcji Kamila Buratowskiego, liczącej ponad 2 tys. kultowych lalek.

– Wszystkie staram się oczyścić, kiedy tego wymagają stylizuję im fryzury, maluję paznokcie, jeśli zaś  kupię nieubrane lalki, to szyję im stroje - opowiada kolekcjoner.

Kamil Buratowski zbiera lalki od dziesięciu lat. Jego przygoda z kolekcjonowaniem rozpoczęła się na targu staroci na Hali Targowej. To właśnie tam kupił pierwszą z nich.

Na co dzień Buratowski jest uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej Gaudium et Spes w Krakowie. To dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Biblioteka Kraków zorganizowała wystawę.

Ikony mody

Wśród lalek prezentowanych na wystawie w filii nr 48, na os. Bohaterów Września 26 są zarówno egzemplarze kolekcjonerskie takie jak świąteczne Barbie Holiday czy inspirowane ikonami mody – Fashionistas.

– Na wystawie będzie można zobaczyć lalki w różnych rozmiarach, o odmiennych kanonach urody, a także reprezentujące poszczególne zawody czy role społeczne. Dodatkowo, przedstawiona jest takżeseria disneyowskich księżniczek marki Hasbro – lalek, które są największą konkurencją Barbie – informuje Piotr Wasilewski z Biblioteki Kraków.

Wystawę „W świecie Barbie i innych lalek” można oglądać do 31 stycznia.

comments powered by Disqus