Muzeum Inżynierii Miejskiej czeka zmiana nazwy. Jest projekt uchwały

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jest projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy Muzeum Inżynierii Miejskiej.  Impulsem są zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w instytucji. W tym roku ma zostać otwarta stała wystawa w zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca i w hangarze w Czyżynach.

Nowa nazwa muzeum to Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. W projekcie uchwały prezydent zaznacza, że na przestrzeni ponad 20 lat instytucja wyewoluowała z muzeum kolekcjonującego zabytki i prezentującego wystawy z obszaru komunikacji miejskiej do muzeum techniki używanej w mieście.

– Zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w instytucji – czego efektem będzie otwarcie wystaw stałych oraz zakończenie wieloletnich inwestycji w Zajezdni przy ul. Św. Wawrzyńca i w zabytkowym Hangarze lotniczym w Czyżynach – dają podstawy do zmiany nazwy muzeum na Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. W związku z powyższym rekomenduje się zmianę dotychczasowej nazwy Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie na Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie (skrócone nazwy: „Muzeum Inżynierii i Techniki” oraz „MIT”) – czytamy w projekcie uchwały.

Sprawą zmiany nazwy Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie oraz nadania statutu Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie zajmą się radni na sesji rady miasta.

– Zmiany, jakie tam następują są warunkowane przede wszystkim rozbudową infrastruktury. Z uwagi na fakt, że w 2022 roku udostępni się zwiedzającym zrewitalizowane budynki zabytkowej Zajezdni przy ul. Św. Wawrzyńca 15 oraz Hangaru lotniczego przy os. 2 Pułku Lotniczego 26a, zachodzi potrzeba wprowadzenia niezbędnych zmian w statucie muzeum – czytamy w projekcie uchwały.

Stała wystawa przy Wawrzyńca

W grudniu muzeum ogłosiło przetarg na wykonanie stałej wystawy w zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca.

Po remoncie powierzchnia przeznaczona na ekspozycję i obsługę zwiedzających wzrosła z 3200 m2 do prawie 6 tys. m2. Prace pochłonęły 31 mln zł, a fundusze muzeum pozyskało z programu unijnego i miasta.

– Projekt unijny, który realizujemy, składa się z trzech elementów. Jednym jest przebudowa, drugim konserwacja ruchomych zabytków techniki, w tym dwóch wagonów (jeden to unikat z 1925 r.) oraz 6 motocykli ze zbiorów MIM, a trzecim właśnie wystawa stała. Jej otwarcie zaplanowane jest dopiero za rok. Pozyskana przestrzeń daje nam szerokie możliwości. Będziemy mogli nie tylko odpowiednio zaprezentować nasze muzealne eksponaty, ale i w sposób interesujący przeprowadzić publiczność przez historię inżynierii i techniki – mówiła w rozmowie z LoveKraków.pl Edyta Gajewska, rzeczniczka Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Zwiedzający będą mogli poruszać się między halami poprzez naziemne szklane przewiązki. Wcześniej – niezależnie od tego, jak była skonstruowana wystawa – trzeba było podczas zwiedzania wychodzić na zewnątrz.

Wystawa o polskiej motoryzacji w hangarze

Kolejnym przedsięwzięciem muzeum jest utworzenie oddziału w zabytkowym hangarze w Czyżynach. W obiekcie na os. 2 Pułku Lotniczego 26a będzie prezentowana wystawa na temat polskiej motoryzacji od czasów II Rzeczpospolitej po schyłek PRL-u.

Widzowie będą mogli zobaczyć modele Warszaw i Syren, polskie Fiaty 125p oraz 126p, Fiat 127p, wybrane modele Polonezów, egzemplarze Żuka i Nysy, a także egzemplarze prototypowe. Licznie będzie reprezentowana kolekcja motocykli ze zbiorów muzeum.

– Hangar jest doskonałym miejscem na pokazanie zabytków techniki, ma odpowiednią kubaturę i ważny kontekst historyczny. Projektanci dodali mu nowy element konstrukcyjny – antresolę. Ma ona pomóc w eksponowaniu zarówno samego hangaru, jak i obiektów. Pozwoli podziwiać piękną i unikatową konstrukcję dachu, ale także spojrzeć z innej perspektywy na muzealne obiekty – mówił Piotr Gój, dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus