Miasto planuje wydatki na kulturę. Miliony na nową wystawę w Muzeum Inżynierii Miejskiej i budowę Centrum Muzyki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W 2022 roku miasto planuje przeznaczyć na kulturę łącznie ponad 352 mln zł.  Wśród najważniejszych inwestycji znalazły się rewaloryzacja siedziby Muzeum Inżynierii Miejskiej i budowa Centrum Muzyki w Cichym Kąciku.

Znamy już projekt budżetu na przyszły rok - miasto będzie miało do dyspozycji 7 mld zł, z czego nieco ponad 352 mln zł  ma zostać przeznaczone na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Dokument będzie jeszcze omawiany przez miejskich radnych.

Podziemne miasto na Kazimierzu

W przyszłym roku miasto chce przeznaczyć 6 mln zł na rewaloryzację zabytkowej siedziby Muzeum Inżynierii Miejskiej. Placówka przy św. Wawrzyńca ma się stać nowoczesnym muzeum nauki i techniki.

Chociaż trwająca 2 lata przebudowa dobiegła końca, to dopiero w przyszłym roku zostanie otwarta nowa stała wystawa.

– Projekt unijny, który realizujemy, składa się z trzech elementów. Jednym jest przebudowa, drugim konserwacja ruchomych zabytków techniki, w tym dwóch wagonów - jeden to unikat z 1925 roku - oraz 6 motocykli ze zbiorów MIM, a trzecim właśnie wystawa stała. Jej otwarcie zaplanowane jest dopiero za rok. Pozyskana przestrzeń daje nam szerokie możliwości. Będziemy mogli nie tylko odpowiednio zaprezentować nasze muzealne eksponaty, ale i w sposób interesujący przeprowadzić publiczność przez historię inżynierii i techniki – mówiła w rozmowie z LoveKraków.pl Edyta Gajewska, rzeczniczka Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Budowa Centrum Muzyki

45 mln zł trafi na budowę Krakowskiego Centrum Muzyki przy ul. Piastowskiej. 5 mln będzie pochodzić ze środków miasta, 40 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Według planów, obiekt w Cichym Kąciku ma powstać do 2023 roku.

Krakowskie Centrum Muzyki będzie siedzibą Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii. Główna sala koncertowa w budynku przy Błoniach pomieści ok. 1000 osób, natomiast mniejsza sala – 300 osób.

Obiekt będzie również wykorzystywanym m.in. przez organizacje pozarządowe, artystów i stanie się miejscem organizacji festiwali takich jak Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie czy Sacrum Profanum.

Remont Bunkra trwa

Oprócz tego, miasto planuje przeznaczyć 6 mln zł na modernizację Bunkra Sztuki. Na czas remontu dotychczasowej siedziby przy pl. Szczepańskim, galeria sztuki współczesnej działa w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym.

– Bunkier Sztuki od dawna „krzyczał” o remont. Do dotychczasowej siedziby wrócimy za 2,5 roku, a będzie tam czekać większa przestrzeń wystawiennicza i lepsze zaplecze magazynowe – mówiła wiosną Maria Anna Potocka, dyrektorka Bunkra Sztuki i muzeum MOCAK.

Miasto chce również przeznaczyć 250 tys. zł na modernizację Kossakówki. W przyszłości w zabytkowej willi powstanie Muzeum Rodziny Kossaków.

Kolejną inwestycją będzie modernizacja budynki Teatru Ludowego. Na ten cel miasto planuje przekazać 8,7 mln zł.

Miejsce Pamięci

Ponad 900 tys. zł ma zostać przekazane na Muzeum Miejsce Pamięci „KL Plaszow”. W marcu 2021 roku miasto i ministerstwo kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podpisały umowę o współprowadzeniu Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow. Prace inwestycyjne i przygotowanie stałej wystawy mają zająć 5 lat.

Koszt powstania muzeum to prawie 50 mln zł. Ministerstwo i miasto zobowiązały się do końca 2025 roku przeznaczyć po 25 mln zł na jego realizację. Muzeum obejmie prawie 40 hektarów i powstanie na gruntach należących do miasta, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie i Skarbu Państwa.

W planach jest również przekazanie 1 mln zł na budowę Centrum Kultury Ruczaj czy 5,5 mln zł na budowę Domu Kultury przy ul. Koszykarskiej.

Oprócz tego, miasto chce przeznaczyć środki m.in. na adaptację i modernizację dworu Badenich na os. Wadów (ponad 400 tys. zł), dostosować fort Łapianka na potrzeby wystawiennicze Muzeum Ruchu Harcerskiego (4 mln zł) czy modernizację kapliczki przy ul. Krupniczej (130 tys. zł).