Kossakówka. Ruszyły pierwsze prace remontowe po zmianie właściciela

Kossakówka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

We wtorek ruszyły pierwsze prace remontowe w Kossakówce od czasu wykupienia jej przez miasto. W zabytkowej willi ma powstać Muzeum Rodziny Kossaków. Za koncepcję odpowiada Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

– Dziś ruszyły pierwsze po zmianie właściciela prace remontowe w krakowskiej „Kossakówce”. W najbliższych trzech miesiącach działająca na zlecenie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK ekipa budowlana skupi się na piwnicach willi: wymagają one pogłębienia i poszerzenia. W ten sposób przyszły oddział muzealny zyska z naszą pomocą zaplecze techniczne, a dodatkowo zostanie wzmocnione posadowienie budynku. Nowy gospodarz „Kossakówki” odgrzybił już całość obiektu i przygotowuje się do rozpisania przetargu na opracowanie projektu budowlanego adaptacji „Kossakówki” na muzeum poświęcone rodzinie Kossaków – taką informację przekazał we wtorek Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

MOCAK już wcześniej przeprowadził szereg prac, które miały na celu ochronę obiektu i zabezpieczenie go przed dalszą degradacją. W pierwszej kolejności zostało przeprowadzone odgrzybienie.

Pieniądze przeznaczane na ratunek Kossakówki pochodzą z budżetu miasta i Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. SKOZK zaznacza, że w poprzednich latach, dzięki przekazaniu odpowiednich środków, udało się zabezpieczyć konstrukcyjnie nadziemne partie zabytkowej willi oraz wyremontowano dach i ganek.

Muzealne wymagania

– Kossakówka krzyczy o ratunek. Walczymy z dramatycznym stanem budynku – powiedziała podczas lipcowej debaty dotyczącej przyszłości willi Maria Anna Potocka, dyrektorka MOCAK-u. – Naszą intencją jest doprowadzenie do tego, by to miejsce spełniało wymagania muzealne. Konieczne są optymalne wartości klimatyczne, ponieważ będziemy prezentować oryginalne dzieła wypożyczone z Muzeum Narodowego w Krakowie.

W przestrzeni wystawy poświęconej Kossakom będą prezentowane rodzinne zdjęcia, prace malarskie, fragmenty tekstów, filmy z materiałami archiwalnymi, ale i obrazy przyjaciół rodziny, m.in. Malczewskiego czy Witkacego.

Powstanie biblioteka, a na werandzie miejsce, w którym będzie można zapoznawać się literacką twórczością pisarek związanych z rodziną Kossaków. Powstaną również pokoje Juliusza Kossaka, Wojciecha Kossaka, Jerzego Kossaka i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

W poprzednich planach pojawiła się koncepcja budowy pawilonu, który miałby powstać od strony Alej.

– Obecnie MOCAK nie planuje budowy pawilonu przy Kossakówce, głównie z powodu braku środków finansowych na ten cel, ale również mając na uwadze krytykę, w tym opinię Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa, który zaproponował ewentualne rozważenie budowy mniejszego pawilonu, proponując go jednak w innym miejscu – mówi Dariusz Nowak, rzecznik magistratu.

Muzeum HERStorii Sztuki?

To chyba jeszcze nie koniec dyskusji na temat przyszłości Kossakówki. Pojawił się pomysł, aby przy Muzeum Rodziny Kossaków działało Muzeum HERStorii Sztuki. Miałoby powstać w wybudowanym pawilonie. Obecnie trwa zbiórka podpisów pod petycją w tej sprawie.

– Petycja wyjaśnia wizję miejsca jako dobra wspólnego, współczesnego salonu otwartego, które przez różne człony swoje może przyciągać różnych odbiorców. Zachęcamy w niej do tego, by napisać dlaczego podpisuje się petycję. Atmosfera na powstanie takiego miejsca jest, jest ono spójne z polityką miejską. Co więcej, takie miejsce przyciągnie do Krakowa turystki i turystów, ponieważ będzie to pierwsza taka instytucja w Polsce – mówi Joanna Warchał-Beneschi.

Osoby skupione wokół inicjatywy przedstawiły również własny projekt pawilonu. O sprawie pisaliśmy więcej:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto