Muzeum Inżynierii Miejskiej zeszło do podziemia [ZDJĘCIA]

Muzeum Inżynierii Miejskiej już po przebudowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przebudowa Muzeum Inżynierii Miejskiej dobiegła końca. Labirynt podziemnych korytarzy, ogromna przestrzeń ekspozycyjna i połączone szklanymi przewiązkami przejścia między halami – to tylko niektóre ze zmian przy ul. Wawrzyńca 15.

Na Kazimierzu, pod halą D i dziedzińcem muzeum powstało podziemne miasto. Dzięki temu znacznie zwiększyła się przestrzeń ekspozycyjna instytucji – obecnie to prawie 6 tys. m2.

Zabytkowe detale

W budynku powstała strefa dla zwiedzających, w której będzie działać kasa, sklepik muzealny i szatnia. Nad wejściem powstała natomiast przestrzeń odpoczynku, z której będą mogły korzystać wycieczki.

– Przebudowa pozwoliła wyeksponować zabytkowe detale, takie jak podtorza i zbiornik na żużel wraz z tunelem oraz odtworzyć historyczny układ fragmentów torów tramwajowych. Dzięki zmianom, nocą muzeum będzie przepięknie oświetlone, to ważne, bo znajduje się przecież na Kazimierzu, miejscu wyjątkowym i licznie odwiedzanym przez turystów. Teraz możliwa będzie też organizacja wydarzeń w plenerze na dziedzińcu muzeum, który wyposażony został w odpowiednią infrastrukturę techniczną – mówi Edyta Gajewska, rzeczniczka muzeum.

Przebudowa trwała 2 lata i pochłonęła 31 mln zł – fundusze pochodzą z programu unijnego i miasta.

Dobre wieści dla odwiedzających

Ważną zmianą będzie sposób zwiedzania. Wcześniej odwiedzający musieli wychodzić z każdej hali i przechodzić do następnej, ponieważ obiekty nie były ze sobą połączone. Teraz przechodzić między budynkami będzie można przez naziemne szklane przewiązki i przejścia podziemne.

Chociaż przebudowa dobiegła końca, w muzeum rozpoczynają się prace nad stałą ekspozycją.

– Projekt unijny, który realizujemy, składa się z trzech elementów. Jednym jest przebudowa, drugim konserwacja ruchomych zabytków techniki, w tym dwóch wagonów - jeden to unikat z 1925 roku - oraz 6 motocykli ze zbiorów MIM, a trzecim właśnie wystawa stała. Jej otwarcie zaplanowane jest dopiero za rok. Pozyskana przestrzeń daje nam szerokie możliwości. Będziemy mogli nie tylko odpowiednio zaprezentować nasze muzealne eksponaty, ale i w sposób interesujący przeprowadzić publiczność przez historię inżynierii i techniki. Niebawem zaprosimy na wystawy czasowe, „Futuronauci” w nowej odsłownie już czekają – zaznacza Edyta Gajewska.

Nowy sezon w Ogrodzie Doświadczeń

W maju Muzeum Inżynierii Miejskiej otwiera również nowy sezon w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Pojawi się w nim 40 nowych interaktywnych instalacji (łącznie będzie ich tu już ponad 100), powstaną też nowe strefy: Odlotowy Plac Zabaw, Naukowa Siłownia i Piaskowa Planeta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus