Po majówce pójdziemy do muzeum, ale nie do kina i teatru

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Odmrażanie instytucji kultury potrwa etapami. Po majówce działalność będą mogły wznowić muzea i galerie sztuki.

- Po majówce do działalności w reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane, sklepy meblowe. Do szkół po przerwie wrócą uczniowie klas 1-3. Zostaną również otwarte muzea i galerie sztuki – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

„Odmrażanie” sektora kultury – podobnie jak m.in. gastronomii – potrwa etapami. Od 4 maja będzie można pójść do muzeum i galerii sztuki. Obowiązuje oczywiście dystans (1 os./15 m2),  maseczki i dezynfekcja rąk.

Muzea wracają do gry po raz kolejny

Już 4 maja na wernisaż wystawy zaprasza Bunkier Sztuki. Będzie to ekspozycja „Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki”, poświęcona Krzysztofowi Pendereckiemu.

– Z okazji otwarcia wystawy odbędzie się całodzienny wernisaż. Tego dnia, wyjątkowo, wstęp na wystawę jest bezpłatny. Zapraszamy wszystkich zwiedzających w godzinach 12 do 19 – mówi Anna Martynowska z Bunkra Sztuki.

Wystawa będzie prezentowana w tymczasowej siedzibie galerii przy Rynku Głównym 20.

Niebawem ma również zostać otwarty Arsenał Czartoryskich, w którym będzie można zwiedzić Galerię Sztuki Starożytnej. Ekspozycja jest już gotowa i czeka na otwarcie.

– Niektóre z obiektów mają nawet 6 tys. lat. Tutaj najcenniejsze zabytki to takie, których nie ma zbyt wiele w światowych zbiorach – mówi Dorota Gorzelany - Nowak z Muzeum Narodowego w Krakowie.

W Kamienicy Szołayskich jest prezentowana wystawa „Aleksander Kotsis (1836–1877). Odcienie realizmu”, w gmachu MNK „Moc Muzeum” (do 16 maja). Otwarte będzie również Muzeum Książąt Czartoryskich, Dom Jana Matejki i Pałac Czapskich.

W kolejce czekają kina i teatry

Od 15 maja wznowić działalność będą mogły kina i teatry. Ale tylko na świeżym powietrzu. Obowiązuje 50-procentowa widownia i działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

–  Od 15 maja możliwe będą pokazy plenerowe! To co, robić? Od 29 maja - jeśli wszystko pójdzie dobrze - zaprosimy Was do kinowych sal. Nie ukrywamy, że liczyliśmy, że wydarzy się to trochę wcześniej, ale cóż... Lockdown jest tymczasowy, kino jest wieczne – tak pracownicy Kina pod Baranami napisali na profilu kina w mediach społecznościowych.

Na plenerowe wydarzenie szykuje się już Teatr KTO. 17 maja na Rynku Podgórskim zostanie otwarta wystawa „Peregrinus. Exhibition II”, oczywiście w niezwykłej, teatralnej oprawie.

–  Z nadzieją na piękną późnowiosenną aurę, wystawę plenerową otworzymy 17 maja spektaklem „Peregrinus“ o godz. 17.00. Na finisaż, również w towarzystwie Peregrinusów (godz. 17.00), zaprosimy Państwa 5 czerwca. Do zobaczenia w plenerze! – czytamy na stronie teatru.

Kina i teatry będą mogły zaprosić widzów „do środka” dopiero 29 maja. Podobnie jak wcześniej – na widowni może zasiąść 50 proc. widzów.

KBF czeka na konkrety

Po odmrożeniu sektora kultury nie zabraknie propozycji od KBF. Póki co, instytucja czeka na publikację oficjalnego rozporządzenia.

– Stoimy w blokach startowych, bo tak naprawdę jeszcze nie wiemy, jakie wydarzenia możemy organizować – przyznaje Michał Zalewski, rzecznik KBF. – Tego typu instytucja nie może sobie pozwolić na planowanie działań bez oficjalnego potwierdzenia w rozporządzeniu. Nie rzucamy się na „hurra”. Nauczeni doświadczeniem z zeszłego roku, musimy poczekać i dokładnie przeanalizować co możemy, a czego nie oraz jak wydać efektywnie środki i zabezpieczyć imprezy.

comments powered by Disqus