Weekend w pigułce: Teatry i kina grają dla uchodźców z Ukrainy, wieczór z poezją Szymborskiej, nowe wystawy

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę dzieł duńskiego malarza Vilhelma Hammershøia. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nowe wystawy w Międzynarodowym Centrum Kultury i Muzeum Narodowym, wieczór z poezją Szymborskiej w MOCAK-u czy koncert w Starym Teatrze to tylko niektóre z kulturalnych propozycji. Kina, teatry i inne ośrodki kultury włączają się w pomoc ukraińskim uchodźcom i również dla nich przygotowują filmowe seanse czy spektakle.

„Niechciana stołeczność” w MCK

To jeden z tragicznych i mało znanych rozdziałów w historii Krakowa. „Niechciana stołeczność” to nowa wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury, która opowiada o architekturze i urbanistyce miasta w czasie niemieckiej okupacji.

Ekspozycję „Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939–1945” można zwiedzać od 5 marca do 5 czerwca 2022 roku w Galerii MCK przy Rynku Głównym 25 w Krakowie.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wystawy.

„Światło i cisza” w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę dzieł duńskiego malarza Vilhelma Hammershøia.

„Światło i cisza” to wystawa poświęcona jednemu z najpopularniejszych na świecie duńskich malarzy przełomu XIX i XX wieku.

W gmachu MNK prezentowanych jest 45 dzieł, w tym 33 obrazy olejne pochodzące z kolekcji duńskich, szwedzkich, fińskich, norweskich, francuskich i holenderskich.

Wystawa jest prezentowana w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie i potrwa od 4 marca do 8 maja 2022 roku.

Kina studyjne dla Ukrainy

Krakowskie kina studyjne przygotowały pokazy filmów i bajek dla przebywających w Krakowie obywateli Ukrainy.

W Kinie Kijów od 4 marca odbywają się bezpłatne pokazy animacji dla dzieci i młodzieży z ukraińskim dubbingiem. Kino pod Baranami od 5 marca zaprasza na darmowe pokazy bajek i filmów z ukraińskim dubbingiem.

Kino Mikro 6 marca o godz. 16:15 zaprasza na specjalny pokaz charytatywny filmu „Złe drogi”.

W Kinie Agrafka 6 marca o godz. 11:00 rozpocznie się pokaz specjalny z cyklu „Czytamy i Oglądamy w Agrafce”, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na zbiórkę Fundacja Ocalenie.

Kino Paradox przy ul. Krupniczej w dniach 5-6 marca planuje bezpłatne pokazy filmów dla dzieci „Фільми для дітей”i „Вступ до сеансу – вільний”.

Targi Dobroczynne w Starej Zajezdni

W sobotę w Starej Zajezdni w godz. 10.00 – 12.00 odbędzie się VI edycja Targów Dobroczynnych. W trakcie wydarzenia zostanie zorganizowana zbiórka, która będzie przeznaczona na wsparcie potrzebujących. Organizatorzy będą zbierać żywność długoterminową, artykuły dla dzieci, odzież, pościel, leki, środki higieniczne.

Szczegóły dostępne tutaj.

Teatr KTO. Darmowe spektakle dla dzieci i dorosłych z Ukrainy

Teatr KTO gra dla Ukrainy. W ten weekend teatr zaprasza szczególnie dzieci z rodzicami i polskimi gospodarzami na 2 spektakle familijne (żonglerka, kameralny cyrk, teatr przedmiotów) francuskiej grupy Fred Teppe Company.

- 5.03 „Baraka” g. 19.00 Fred Teppe Company (Francja) - współczesny cyrk

- 6.03 „Tuiles” g. 16.00, Fred Teppe Company (Francja) - pełen humoru i animacji przedmiotów

Rezerwować bezpłatne bilety można na stronie Teatru KTO na Facebooku (https://www.facebook.com/teatrkto) lub telefonicznie:  +48 605 365 444 (PL i RUS).

Szczęśliwy zakątek w Bibliotece Kraków

Biblioteka Kraków tworzy miejsce bezpieczne, przyjazne i spokojne dla najmłodszych z Ukrainy.

Szczęśliwy zakątek powstał w Filii nr 8 (ul. Brodowicza 1). Będzie on przestrzenią czytania, zabawy i rozwoju. Tu dzieci wraz z opiekunami będą mogły spędzić czas, rozwijać uzdolnienia, wziąć udział w kreatywnych spotkaniach i warsztatach ułatwiających adaptację w Krakowie.

Obecnie prowadzona jest zbiórka literatury dziecięcej w języku ukraińskim oraz materiałów plastycznych do zajęć. Książki i materiały można przynosić do Filii nr 8 (ul. Brodowicza 1) oraz Filii nr 3 (pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3).

Stary in Concert vol. 2 Na Przekrój!

Stary Teatr zaprasza na koncert „Stary in Concert vol. 2 Na Przekrój!”, który odbędzie się 5 i 6 marca o godz. 21:00 na Scenie Kameralnej przy ul. Starowiślnej 21.

Koncert będzie miał charakter seansu spirytystycznego. Za pomocą archiwalnych wspomnień artystów związanych z „Przekrojem” oraz utworów przez nich napisanych, chcielibyśmy przenieść Państwa do świata może już lekko zapomnianego, ale nadal wartościowego i potrzebnego. Usłyszymy artystów naszego teatru, ale i ludzi, którzy mogą z nami rozmawiać już tylko z zaświatów: Zbigniewa Lengrena, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jerzego Waldorffa, Ludwika Jerzego Kerna i innych znamienitych autorów.

Festiwal Roślin w Małej Hali Tauron Areny

W weekend 5- 6 marca w małej hali przy Tauron Arenie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Roślin. Organizatorzy informują, że na miejscu czekać będą nowe odmiany roślin, uzupełniona oferta doniczek, ekonawozy i środki ochrony roślin.

Wstęp wolny. Targi rozpoczynają się o godz. 8.00.

„Ja, Kot” w Muzeum Manggha

W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha trwa wystawa „Ja, Kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu”. – Wystawa ukazuje różne kocie aspekty i stawia elementarne pytanie: kim jest dla nas kot? – mówi kuratorka wystawy Anna Król.

„Ja, Kot” to pierwsza w Polsce i w Europie wystawa, która przybliża nie tylko fenomen kota domowego, ale i przypomina jego dzikich krewnych.

Wieczór z poezją Wisławy Szymborskiej w MOCAK-u

W niedzielę, 6 marca o godzinie 18.00 MOCAK zaprasza na wieczór z poezją Wisławy Szymborskiej.

Szymborska dzisiaj. Czy obmyślamy świat na kanwie jej tekstów? Jak(ą) Szymborską czytają współcześni poeci i poetki?

Magdalena Bielska, Urszula Honek, Robert Król, Małgorzata Lebda, Katarzyna Szweda oraz Jakub Kornhauser spróbują odpowiedzieć na te pytania wierszami noblistki oraz własną poezją.

Spotkanie odbędzie się w sali audiowizualnej MOCAK-u. Wstęp: 2 zł, liczba miejsc ograniczona.

Centrum Kultury Podgórza: spektakle, koncerty

W sobotę 5 marca o godzinie 19.00 w Centrum Kultury Podgórza można zobaczyć sztukę Maxa Frischa „Strategie Małżeńskie” opowiadającą o wyzwaniach z jakimi zmagają się małżeństwa.

Dzień później, w Teatrze Praska 52, mieszkańcy będą mieli okazję obejrzeć słynną, kameralną sztukę współczesnego rosyjskiego dramaturga Aleksandra Gelmana „Ławeczka”. Początek o godz. 19.00.

Najmłodsi widzowie w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay będą mogli zobaczyć spektakl „Księga pełna czarów”. Przedstawienie przygotowane przez teatr „Miś” odbędzie się w niedzielę, 6 marca o godzinie 12.00.

6 marca o godz. 17.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay odbędzie się koncert „Snuć miłość”. Zabrzmią najpiękniejsze pieśni i duety filmowo-musicalowe w wykonaniu artystów operetkowych. Podczas koncertu przy akompaniamencie pianistki Wioletta Fluda- Tkaczyk, zaśpiewają sopranistka Dorota Helbin oraz baryton Jan Michalak.