Pomoc uchodźcom w Krakowie [PORADNIK]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Poniżej prezentujemy przygotowany przez Urząd Miasta Krakowa skrócony poradnik, jak można pomóc uchodźcom z Ukrainy.

Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy na dworcu PKP w Krakowie

Na dworcu PKP w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki Wydział ds. Cudzoziemców, otworzył specjalny Punkt Informacyjny przy peronie nr 4. Każdy obywatel uciekający przed wojną otrzyma wsparcie: możliwość zakwaterowania na terenie Małopolski oraz potrzebne informacje w języku ukraińskim.

WSZYSTKIE I SZCZEGOŁÓWE INFORMACJE DOTYCZĄCE POMOCY DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY W KRAKOWIE ZNAJDZIESZ TUTAJ

Gorące posiłki

Zupa i drugie danie dla uchodźców z Ukrainy, którzy dotarli do Krakowa są wydawane od godz. 13.00 przy ul. Radziwiłłowskiej 3.

Punkt zapewnia potrzebującym pożywienie, możliwość odpoczynku, a także kontaktuje z osobami udostępniającymi pokoje i mieszkania do tymczasowego zakwaterowania. Кризовий центр для біженців 24/7 організований ГО «Сім’ї без кордонів» адреса: Radziwiłłowska 3.

Schronienie

Schronienie dla obywateli Ukrainy w Małopolsce, całodobowa infolinia województwa: 12 210 20 02

Шукаєте притулок у Кракові та його околицях? Гаряча лінія: 004 812 210 20 02

Oprócz tego funkcjonuje mapa, gdzie prywatne osoby zgłaszają chęć udostępnienia lokalu MAPA

Uchodźcy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską i przeszli rejestrację w tzw. punkcie recepcyjnym, w celu znalezienia mieszkania mogą wysłać zgłoszenie na adres: czk@malopolska.uw.gov.pl lub ukraina@muw.pl

Transport do przewozu obywateli Ukrainy

Miasto poszukuje osób, które będą odwozić ukraińskie rodziny, odbierające pakiety żywnościowe przy Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana do ich miejsca zamieszkania. Wszystkie chętne osoby prosimy o zgłaszanie się telefonicznie pod numerem: 726 204 064 lub mailowo na adres: dm@mops.krakow.pl

WSZYSTKIE I SZCZEGOŁÓWE INFORMACJE DOTYCZĄCE POMOCY DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY W KRAKOWIE ZNAJDZIESZ TUTAJ

Pomoc medyczna

Medycy oferują pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy przebywają już na terenie Polski. Jeśli znasz kogoś, kto potrzebuje pomocy medycznej, wyślij zgłoszenie na adres: kontakt.medycydlaukrainy@gmail.com

Zgłoszenia można wysyłać w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim i polskim..

Szpital Uniwersytecki uruchomił gabinet internistyczno-chirurgiczny czynny codziennie w godzinach 12.00-15.00, w obrębie SOR (Budynek F, poziom +1, gabinet nr 15). Numer telefonu do gabinetu: 12 400 17 38.

Pomoc, w tym pomoc prawna

Centrum Wielokulturowe przy ul. Daszyńskiego 22 udziela ogólnych porad, wspiera obcokrajowców w czynnościach życia codziennego, takich jak zakupy, wizyty w urzędzie czy szkole. Pomaga w tłumaczeniach zarówno pisemnych jak i na żywo podczas spotkań. Zapewnia także pomoc psychologiczną w siedzibie centrum lub online.

nr tel. 887 201 598, godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00–19.00 oraz w każdy ostatni weekend miesiąca (sobota, niedziela) 9.00–14.00.

Radcy prawni z bezpłatnie udzielają indywidualnych porad, przygotowują opinie prawne oraz pomagają w uzyskaniu dokumentów legalizujących pobyt. Ta usługa jest świadczona również w wersji online. Dyżury radców prawnych odbywają się w każdy wtorek w godz. 15.00-18.00 oraz w każdy czwartek w godz. 16.00-19.00. Z prawnikami można także kontaktować się telefonicznie pod nr. tel. +48 510 080 765 (wtorki) i +48 510 065 321 (czwartki).

WSZYSTKIE I SZCZEGOŁÓWE INFORMACJE DOTYCZĄCE POMOCY DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY W KRAKOWIE ZNAJDZIESZ TUTAJ

Praca i legalizacja pobytu

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 działa infolinia dla cudzoziemców w sprawie legalizacji pobytu i pracy: tel. 12 210 20 20.

Wolontariat: tłumaczenie, bieżąca pomoc

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie przy ul. Daszyńskiego 22 poszukuje wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim, chętnych zaangażować się na rzecz społeczności ukraińskiej w Krakowie.

Jeśli chcesz wspomóc społeczność ukraińską w ramach wolontariatu tłumaczeniem czy asystenturą w czynnościach dnia codziennego lub jesteś lekarzem, nauczycielem, prawnikiem, zgłoś się poprzez formularz. Szczegóły tutaj: https://forms.gle/PbJCPm3FPZPVpNkE9

Opieka dla dzieci ukraińskich

Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38 informuje, że od poniedziałku do piątku, 4 marca, w godz. 9.00-15.00 organizuje opiekę dla dzieci z Ukrainy. Maksymalnie centrum może przyjąć 50 dzieci, którymi zajmą się nauczyciele. W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją centrum: 12 430 00 15 wew. 211.

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców

Osoby potrzebujące informacji prosimy o przesyłanie zapytań na adres: punkt@open.krakow.pl lub kontakt telefoniczny pod numerem 887 201 598. Dyżury konsultantów będą prowadzone od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-19.00 oraz w sobotę i niedzielę 9.00-19.00. 

WSZYSTKIE I SZCZEGOŁÓWE INFORMACJE DOTYCZĄCE POMOCY DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY W KRAKOWIE ZNAJDZIESZ TUTAJ