MOCAK otwiera wystawę poświęconą Wisławie Szymborskiej

Beata Stankiewicz, Wisława Szymborska, 2020, Kolekcja MOCAK-u.

Muzeum MOCAK zaprasza na wystawę poświęconą Wisławie Szymborskiej.

1 lutego przypada dziesiąta rocznica śmierci polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK tego dnia otwiera wystawę, na której zostaną zaprezentowane prace Krzysztofa M. Bednarskiego, Ryszarda Krynickiego, Beaty Stankiewicz i samej Szymborskiej.

– W ramach tegorocznej ekspozycji pokażemy większość wydań jej wierszy oraz książek napisanych o niej, również wydawnictwa obcojęzyczne. Będzie można też zobaczyć artefakty związane z jej osobą oraz wyklejanki – informuje Kamila Biedrońska z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Dopełnieniem wystawy będą portrety Szymborskiej – obraz Beaty Stankiewicz i rzeźba Krzysztofa M. Bednarskiego – oraz poetyckie plakaty Ryszarda Krynickiego.

Ekspozycję „W dziesiątą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej” będzie można oglądać w budynku A na poziomie 0 w dniach: wtorek-czwartek, sobota-niedziela w godz. 11-19, piątek w godz. 11-20. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Kolaże

To nie pierwsza wystawa w MOCAK-u związana z Wisławą Szymborską. W 2014 roku muzeum zaprezentowało prawie sto kolaży autorstwa poetki.

Wystawa „Kolaże” była próbą rozszerzenia obrazu artystycznego polskiej noblistki. Na jej twórczość składają się trzy obszary: poezja poważna, poezja niepoważna i wyklejanki.

Wyklejanki to ogromny zespół kolaży, najczęściej o wymiarach pocztówki. Nikt nie wie dokładnie, ile ich powstało, ale według szacunków jest ich tysiące.

Minimalistyczne kompozycje, tworzone w poszukiwaniu nowych, zaskakujących znaczeń, wykorzystują zderzenia obrazów, a czasami słów. W ten sposób Szymborska stworzyła oszczędne wierszyki wizualne.

comments powered by Disqus