Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (25-27 sierpnia)

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ostatni weekend sierpnia upłynie pod znakiem plenerowych wydarzeń. Tereny zielone przy Tauron Arenie Kraków opanują balony i samoloty, a na Plantach zabrzmią muzyczne opowieści. Co jeszcze będzie się działo?

Pociąg do czytania

W piątek, 25 sierpnia, „Pociąg do czytania” zatrzyma się na swoim przedostatnim przystanku – dworcu kolejowym Kraków Główny. W godz. 11:00 – 19:00 pasażerowie będą mogli skorzystać z książkowej strefy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. W programie m.in. mobilna biblioteka pełna wydawniczych nowości oraz czytelnicze animacje. Uczestnicy akcji będą mogli również wpisać się do podróżnej księgi pamiątkowej, a także wymienić książkami w ramach bookcrossingu.

O dodatkowe tytuły zadba Wojewódzka Biblioteka Publiczna, a Biblioteka Kraków przygotuje dla najmłodszych kącik z bajkami. Wydarzenie organizowane jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz Polskie Koleje Państwowe.

Gala Walk Rycerskich

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Średniowiecze da się lubić!”. Tym razem w Barbakanie odbędzie się Gala Walk Rycerskich. Uczestnicy będą mogli zobaczyć pojedynki ośmiu par zawodników reprezentujących dojrzałe i późne średniowiecze.

– Walki nie są reżyserowane. Każdy z zawodników posiada swój herb oraz „avatar” muzyczny, który będzie odgrywany podczas przejścia przez Barbakan i wejście w szranki – wyjaśnia Muzeum Krakowa.

Pojedynki odbywają się w szrankach przy obecności dwóch sędziów ze Stowarzyszenia Sędziów Walk Historycznych. Towarzyszą im komentarze oraz wykłady historyczne. Wydarzenie odbędzie się w godz. 13:00–21:00. W programie również koncert zespołu Chrust oraz aktywności dla najmłodszych.

Przypominamy, iż wydarzenia w ramach cyklu „Średniowiecze da się lubić” są biletowane. Bilet normalny kosztuje 16 zł, a ulgowy 12 zł. Do wyboru są także bilety rodzinne czy grupowe. Szczegółowe informacje o zniżkach i cenach dostępne na stronie Muzeum Krakowa.

Biblioteczna gra miejska

W sobotę, 26 sierpnia, znani bohaterowie literaccy pojawią się w filiach Biblioteki Kraków. Wszystko za sprawą gry miejskiej organizowanej w ramach projektu „Świat książki w zasięgu ręki”.

– Jej motywem przewodnim są bohaterowie słynnych powieści, a także gatunki i motywy literackie. Każda z kilku wybranych filii, w których będzie trwać rozgrywka, prowadzona przez znane postaci literackie, zostanie specjalnie zaaranżowana i zainscenizowana pod konkretny gatunek literacki: kryminał, fantasy, horror, romans, powieść przygodowa, baśń i komedia – wyjaśnia Piotr Wasilewski z Biblioteki Kraków.

Wydarzenie adresowane jest do szerokiej grupy odbiorców: dzieci, rodziców i dziadków, a także osób zainteresowanych eventami typu LARP, grami miejskimi, światem literatury oraz historią.

Rodzinny piknik przed Galerią Krakowską

W ostatni weekend wakacji Galeria Krakowska zaprasza na rodzinny piknik z mnóstwem atrakcji. Wenecka karuzela, kolorowe dmuchańce, kultowe (dobrze znane z PRL-u) zabawy podwórkowe: skakanie w gumę, „Zośka”, megaskakanka, gra w klasy, a także konkursy z nagrodami, animacje, pokazy baniek mydlanych, bumper cars dla najmłodszych i nauka tańca „belgijki”.

To wszystko czekać będzie na krakowian i turystów w dniach 25-27 sierpnia na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Nie zabraknie też strefy chilloutowej. Organizatorzy zapraszają od godz. 12:00 do 20:00. Wstęp wolny.

Sportowa sobota

W sobotę na terenach zielonych przy Tauron Arenie Kraków odbędą się bezpłatne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Non-Stop Zdrowie”. Ćwiczenia poprowadzą trenerzy AZS AWF Kraków oraz Ewa Grzelczak z Caligraphy Health System.

W programie m.in. zajęcia ruchowe łączące w sobie tai chi, qigong i elementy yogi, ćwiczenia koordynacyjne z hula hop, ćwiczenia równoważne z deskami do równowagi, ćwiczenia koordynacyjne – gra planszowa Dobble XXL na trawie, ćwiczenia gibkościowe i rozciągające na matach, ćwiczenia wzmacniające i oporowe oraz ćwiczenia wytrzymałościowe.

Zajęcia rozpoczną się o godz. 11:00 i potrwają do 14:00. Projekt realizowany jest w ramach miejskiej kampanii promującej aktywne spędzanie wolnego czasu „Kraków w Formie”.

Weekend gier w M1

Sporo atrakcji, zwłaszcza dla miłośników gier retro, czekać będzie także w M1. Organizatorzy zapraszają w sobotę i niedzielę w godz. 11:00–19:00. Co w programie?

  • Strefa nr 1 -  Retro/Arcade

W tej strefie będzie można zagrać na oryginalnych konsolach i komputerach 8, 16 i 32-bitowych takich jak Sega Master System, Sega Mega Drive, Nintendo NES, Nintendo SNES, Atari 130XE, Atari 7800, pierwsze PlayStation czy Gamecube. Do dyspozycji odwiedzających będzie duża ilość nieśmiertelnych tytułów: River Raid, Super Mario, Aladin, Double Dragon, Sega Rally, Pac-Man, Street Fighter czy Donkey Kong.

  • Strefa nr 2 – Wystawa Retro

Do zobaczenia między innymi takie eksponaty jak: Commodore 64, Amiga 500, ZX Spectrum, Amstrad CPC, Atari ST oraz cała masa gier i akcesoriów z minionej epoki związanej z retrogamingiem.

  • Strefa nr 3 i 4 – drewniane gry XXL logiczne i zręcznościowe
  • Strefa nr 5 - Strefa gier planszowych

Muzyczne opowieści na Plantach

W wakacyjne weekendy altana na Plantach przy skwerze Zbigniewa Wodeckiego zamienia się w przestrzeń rodzinnych pokazów teatralnych, występów artystycznych i potańcówek. W sobotę, 26 sierpnia, zagości w niej Krystian Truchalski, który zaprezentuje najmłodszym dwie muzyczne opowieści: afrykańską „O zakochanym chłopcu” oraz japońską pt. „Złota kulka”.

Opowieści afrykańskiej towarzyszyć będą warsztaty na bębnach afrykańskich. Z kolei japońską wzbogaci minikoncert na instrumentach etnicznych.

Wydarzenie odbędzie się o godz. 11:00 w ramach cyklu Koncerty Promenadowe dla Dzieci. Wstęp wolny. W sytuacji wystąpienia złych warunków pogodowych koncert zostanie przeniesiony do Sali Teatralnej Krakowskiego Forum Kultury.

Zabawa po krakosku na dachu Galerii Bronowice

W sobotę mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu promującym lokalne tradycje i kulturę. Na dachu Galerii Bronowice zagości Wielkowiejski Targ prezentujący rzemieślnicze produkty i regionalne jedzenie. Nie zabraknie też konkursów z nagrodami i zabaw dla całych rodzin.

Wydarzeniu „Chodźże na dach” towarzyszyć będzie panel dyskusyjny. W tej części miłośnicy kultury ludowej wysłuchają inspirujących rozmów o historii oraz tożsamości podkrakowskich regionów. Dyskusję poprowadzi Janusz Bończyk, koordynator Wielkowiejskiego Targu.

Imprezę z widokiem na Bronowice uświetnią występy zespołów folklorystycznych oraz Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Wielka Wieś. Miejscowi artyści zaprezentują regionalne pieśni ludowe oraz krótkie formy literackie opowiedziane „godką krakoską”.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:00 i potrwa do 19:00.

Carniloving – spotkanie miłośników czworonogów

Porady specjalistów, konsultacje zoofizjoterapeutyczne, tor przeszkód, konkurs psich sztuczek oraz wybory Miss i Mistera. Tak zapowiada się Carniloving, czyli nadchodzące spotkanie miłośników czworonogów. Wydarzenie odbędzie się 26 sierpnia w godz. 11:00–16:00 na terenach zielonych przed Tauron Areną Kraków od strony ul. Lema.

To nie tylko okazja do zawarcia nowych znajomości, ale także możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu opieki nad zwierzętami: behawiorystyki, żywienia, zdrowia czy szkolenia. Wstęp wolny.

Gala Operetkowa

W sobotę krakowianie i turyści będą mogli przenieść się w romantyczny i roztańczony świat operetki. O godz. 19:00 na plenerowej scenie Nowohuckiego Centrum Kultury zabrzmią utwory największych twórców gatunku – Straussa czy Kálmána, a zaprezentują je soliści krakowskiej sceny operowej: Agnieszka Kuk, Paula Maciołek, Michał Kutnik oraz Adam Sobierajski. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą dyrektora instytucji – Piotra Sułkowskiego. Wstęp wolny.

OdLOTowa Arena

Pokazy filmów w mobilnym planetarium, loty balonem na uwięzi, gry, konkursy, warsztaty oraz prezentacje modeli samolotów i balonów. To wszystko czekać będzie na krakowian i turystów w ramach wydarzenia „OdLOTowa Arena!”.

Zakończenie wakacji z balonami i samolotami w tle odbędzie się w niedzielę, 27 sierpnia, na terenach zielonych przy Tauron Arenie Kraków. Organizatorzy zapraszają w godz. 14:00–21:00. Oficjalne otwarcie wydarzenia, wpisującego się w miejską kampanię „Kraków. Wszechświat możliwości”, zaplanowano na godz. 15:30. Szczegółowy program poniżej.

Dożynki w Nowej Hucie

Wielkimi krokami zbliża się koniec lata, a wraz z nim koniec żniw i prac polowych. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się ludowe święta plonów. W niedzielę w Krakowie będzie można uczestniczyć w trzech imprezach dożynkowych: na osiedlu Wolica w Nowej Hucie, osiedlu Przewóz w Podgórzu oraz przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Prądniku Białym.

– Dożynki odzwierciedlają wagę pracy na roli w historii oraz kulturze Polski. To także czas, w którym mieszkańcy dziękują za urodzaj plonów, jednocześnie oddając hołd tradycji i wspólnocie. Święto to symbolizuje harmonię między człowiekiem a naturą oraz podkreśla wartość współpracy i dzielenia się dobrem w społeczności – mówi Anna Waligórska-Dynowska z Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

Punktem kulminacyjnym dożynek w Wolicy będzie przegląd wieńców przygotowanych przez lokalną społeczność. Nie zabraknie też wesołego miasteczka, strefy gastronomicznej i animacji dla dzieci.

Program wydarzenia:

  • 12:40 - Korowód Dożynkowy
  • 13:00 - Msza Święta
  • 14:45 - Występy Artystyczne i Przeglądy Wieńców Dożynkowych
  • 18:30 - Koncert Matragon Electric Band
  • 19:00 - Zabawa taneczna z zespołem Fajni Ludzie

Święto Lotnictwa Polskiego

W niedzielę Muzeum Lotnictwa Polskiego świętować będzie 91. rocznicę zwycięstwa polskich lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932.

W programie m.in. zwiedzanie wnętrz samolotów An-26 i Jak-40 oraz śmigłowca Mil Mi-8s, „Lotnicze emergency” – wykład i pokaz mundurów pielęgniarek lotniczych w służbie USAAF w latach 1943-1945, gry, warsztaty, pokazy filmowe, prezentacja prac Justyny Zawadzkiej, a także otwarcie wystawy poświęconej Polskiemu Zespołowi Myśliwskiemu (ang. Polish Fighting Team), znanemu jako „Cyrk Skalskiego”.

Świętowanie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do 16:00.