Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (9-11 czerwca)

fot. Bartłomiej Kołaczek/LoveKraków.pl

8-godzinny maraton komiksowy, integracyjny piknik w Forcie Sidzina, święto Dzielnicy III i moc atrakcji na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Tak zapowiada się nadchodzący weekend.

Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kinolub

Do 15 czerwca w dziesięciu miejscach w Polsce, w tym w kinie Paradox przy ul. Krupniczej 28, potrwa ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kinolub. W tegorocznym programie znalazło się aż 56 filmów z 25 krajów. Wśród nich są historie pokazujące życie, pasje i marzenia dzieci z najdalszych zakątków świata, w tym z Indii, Brazylii, Tajwanu czy Australii.

W piątek kino Paradox zaprasza widzów od 6 roku życia na dwa pasma filmów krótkometrażowych „Dookoła świata” i „Kinowe strachy”, a także na pełen przekrój filmowy pt. „Nieoczekiwane zakończenia” (od 11 roku życia). W sobotę zaś odbędzie się projekcja filmu pełnometrażowego dla dzieci od 9 roku życia pt. „Obóz międzygalaktyczny”. Wszystkie seanse w ramach festiwalu są darmowe.

Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Wyjątkowa karuzela przed NCK

Przed Nowohuckim Centrum Kultury pojawiła się niezwykła rzeźba stworzona przez francuskiego artystę Christiana Cébé. Immotus Verto to karuzela, która nie posiada zasilania elektrycznego, a w ruch wprawia ją siła mięśni osób z niej korzystających. Ponadto została stworzona z myślą o ukraińskich dzieciach. Zabawa na karuzeli ma odwrócić ich uwagę od traumatycznych przeżyć i wnieść w ich życie trochę radości i śmiechu.

Z karuzeli będzie można korzystać do 12 czerwca. Od poniedziałku do piątku NCK zaprasza w godz. 14:00–19:00, a soboty i niedziele w godz. 11:00–19:00. Korzystanie z karuzeli jest bezpłatne.

Odlotowa impreza

W sobotę na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się Święto Małopolski związane ze zbliżającymi się Igrzyskami Europejskimi. W programie m.in. sportowa gra terenowa, aktywności edukacyjne, pokazy grupy GOPR, konkursy z nagrodami czy pokazy psów ratowniczych.

Pojawią się strefy nawiązujące do konkretnych dyscyplin (tenis stołowy, koszykówka, kajakarstwo, łucznictwo, kolarstwo, badminton, wspinaczka sportowa). W każdej z nich zaprezentują się kluby i związki sportowe pochodzące z terenu Małopolski. Nie zabraknie również strefy zabaw dla dzieci czy strefy gastronomicznej. Wydarzenie zwieńczy koncert Sylwii Grzeszczak (godz. 20:00).

W tym dniu zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie bezpłatne. Impreza rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do 21:00.

Święto Dzielnicy III

Animacje rodzinne, bezpłatne dmuchańce, prezentacje sceniczne, konkursy z nagrodami oraz inne atrakcje czekać będą na najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów również na stadionie KS Wieczysta Kraków przy ul. Kazimierza Chałupnika 16.

W sobotę w godz. 15:00-22:00 odbędzie się bowiem Święto Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Punktami kulminacyjnymi imprezy będą dwa występy sceniczne. O godz. 18:00 zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańców Bałkańskich IGLIKA, a o godz. 20:00 Zespół Gooroleska.

Maraton komiksowy

Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Muzeum Komiksu oraz Warsztaty Komiksowe "TuKomiks" (Patryk Lutrzykowski i Jan Wiśniowolski) zapraszają na 8-godzinny maraton, podczas którego uczestnicy będą mieli za zadanie narysować 8 stron komiksu na podany temat. Hasło przewodnie zostanie ogłoszone 10 czerwca o godzinie 11:00.

– Dozwolone są prace w grupie, jak i praca w pojedynkę. W tej edycji wszyscy możemy pracować zdalnie z domu, udzielając się na stronie wydarzenia i na naszym Discordzie. Zapraszamy zatem rysowników i scenarzystów, początkujących, jak i hardcorowych komiksiarzy, uczniów z mistrzami, oraz pasjonatów jak i mniej zainteresowanych tym tematem, ale ciekawskich ludzi – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę w Muzeum Komiksu przy ul. Józefa Sarego 7 lub online (Serwer TuKomiks na Discordzie).

Dni Skawiny

Mocne brzmienia, kultowe przeboje, kolorowe wybuchy radości, strefa gastronomiczna, lunapark, rodzinna atmosfera i mnóstwo atrakcji. Tak zapowiadają się tegoroczne Dni Skawiny, które odbędą się już w najbliższy weekend, 10 i 11 czerwca, w parku miejskim przy ul. Kublińskiego.

Co w programie? Sobotnie świętowanie rozpocznie kolorowy festiwal Holi. Nie zabraknie strefy gastronomicznej oraz wesołego miasteczka. Na scenie zaprezentują się: grupa D.N.A i zespół Żuki. Gwiazdą wieczoru będzie zaś jedna z najlepszych polskich rockowych grup, działająca nieprzerwanie od 1992 roku, z Robertem Gawlińskim na czele, czyli Wilki. Imprezę zakończy dyskoteka z DJ Jarrooo & Callson.

Drugiego dnia organizatorzy zapraszają m.in. na bieg z przeszkodami dla całych rodzin – Commandosik, prezentację sekcji artystycznych CKiS czy koncert zespołu Senior Singers. W niedzielę na scenę wkroczy również Stefano Terrazzino z niezapomnianymi włoskimi przebojami, a wieczór zwieńczy koncert zespołu Adrenalina & Perfect. Szczegółowy program imprezy dostępny TUTAJ.

Dzień Dziecka w Forcie Sidzina

Fundacja Pełna Życia oraz Fort Sidzina zapraszają na rodzinny, integracyjny piknik z okazji Dnia Dziecka.

W programie m.in. darmowe lody i balony (ilość limitowana), konkursy z nagrodami, warsztaty pszczelarskie, malarskie oraz muzyczne, przejażdżki na koniach, gry sensoryczne, terenowe i zabawy animacyjne, strzelnica pneumatyczna i spektakl dla dzieci w zabytkowej sali Fortu Sidzina.

Dzień Dziecka w Forcie Sidzina przy ul. Kozienickiej 33 potrwa przez cały weekend w godz. 12:00-18:00. Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na potrzeby podopiecznych Fundacji Pełna Życia.

Teatralne propozycje dla najmłodszych

Teatr Groteska zaprasza na spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza” na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery. To opowieść o potrzebie przyjaźni, ciepła i akceptacji. Aktorzy przypomną na scenie najbardziej znane epizody powieści m.in. farbowanie włosów, poczęstunek „sokiem malinowym” czy utarczki słowne 11-letniej Ani Shirley z Małgorzatą. Dowcipnym dialogom towarzyszą piosenki wykonane w konwencji musicalu. Spektakl (dla dzieci od 10 lat) zostanie zaprezentowany w sobotę o godz. 16:00 oraz w niedzielę o godz. 11:00 i 13:30.

Propozycję dla najmłodszych widzów przygotował także Teatr Ludowy. „Pippi” to opowieść o 9-letniej dziewczynce z torbą pełną złotych monet, z rudymi warkoczykami i tysiącem piegów. Tę roztańczoną i rozśpiewaną historię publiczność będzie mogła zobaczyć w niedzielę o godz. 13:00 na Dużej Scenie. W spektaklu używane jest zadymienie sceny (wytwornica dymu) oraz otwarty ogień. Spektakl dedykowany widzom od 5. roku życia.

W niedzielę, 11 czerwca, odbędzie się także kolejne przedstawienie dla dzieci w ramach cyklu „Księgi Krzysztoforskie”. Tym razem najmłodsi będą mogli zobaczyć bitwę krakowskich czarnoksiężników – Pana Twardowskiego i Krzysztofora Wielkiego.

– Uczestnicząca w przedstawieniu publiczność zostanie podzielona na dwie drużyny, którym przewodzić będą czarnoksiężnicy. Podczas zmagań, nie tylko sportowych, będą ćwiczyć m.in. rzut kamieniem filozoficznym … na Księżyc. Co z tych zmagań wyniknie, dowiemy się w trakcie przedstawienia – czytamy w zapowiedzi.

Spektakl rozpocznie się o godz. 11:00 w Pałacu Krzysztofory.