Więcej kontroli w komunikacji miejskiej. Pasażer będzie mógł zapłacić karę zbliżeniowo

Kontrolerzy biletów fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Dzień dobry, proszę przygotować bilety do kontroli” – tymi słowami, zgodnie z nową umową na kontrolę biletów w komunikacji miejskiej od 1 lutego mają rozpoczynać czynności służbowe pracownicy sopockiej firmy Renoma.

Spółka od trzech lat jest odpowiedzialna w Krakowie za sprawdzanie ważności biletów na przejazd autobusami oraz tramwajami. Od 1 lutego zacznie obowiązywać nowa dwuletnia umowa. Za czas trwania kontraktu firma otrzyma ponad 20,6 mln złotych.

27 tysięcy kontroli miesięcznie

W ciągu miesiąca niewakacyjnego firma zadeklarowała, że przeprowadzi najmniej 27 tysięcy kontroli (w lipcu i sierpniu będzie ich o 20 procent mniej).

– Zależało nam na tym, aby pasażer miał przeświadczenie, że kontrola minimum raz w tygodniu jest nieunikniona. Nie chcemy mieć większych zysków z kar. Większą korzyścią dla nas jest osoba legalnie korzystająca z transportu miejskiego, która kupuje bilet na przejazd – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Łukasz Franek.

Minimum 26 kontrolerów na mieście

Od poniedziałku do piątku, w godzinach 7 do 21 władze przedsiębiorstwa muszą zapewnić po minimum 12 grup kontrolerskich (zazwyczaj składają się z dwóch pracowników, ale w skład dwóch grup muszą wejść trzy osoby). Na mieście w wyżej wymienionych godzinach będzie pracować więc minimum 26 kontrolerów. W soboty, niedzielę oraz dni świąteczne na mieście musi być minimum siedem ekip.

Połowa pracowników (w godzinach od 6 do 20) obowiązkowo musi przeprowadzać kontrole w jednolitych stronach. Zarząd Transportu Publicznego dokładnie określił wymagania dla strojów. W przypadku mężczyzn muszą mieć koszulę garniturową w kolorze białym lub niebieskim, krawat granatowy lub czarny mocowany za pomocą gumki. Spodnie mogą być czarne lub granatowe, a w przypadku kobiet dopuszczalna jest spódnica, która musi być minimum 5 cm powyżej kolan.

Nie mogą przeklinać

Przed wyjściem do pracy każdy kontroler musi być poddany badaniu alkomatem. Zarządzający firmą sprawdzą również, czy ubiór kontrolującego jest zgodny z umową. „W przypadku zastrzeżeń kontroler nie może zostać dopuszczony do pracy” – czytamy w urzędowych dokumentach.

Podczas sprawdzania biletów pracownicy firmy Renoma nie będą mogli używać słów powszechnie uznanych za niecenzuralne. Przy czym dotyczy to nie tylko relacji z pasażerami, ale także rozmowy pomiędzy kontrolerami.

Za wszystko zapłacisz kartą

Co w sytuacji, kiedy zostaniemy złapani przez kontrolerów za jazdę bez ważnego biletu. Będzie można uiścić opłatę dodatkową bezpośrednio u pracownika firmy. Każda ekipa ma obowiązek mieć przy sobie terminal do bezgotówkowych transakcji.

comments powered by Disqus