Wieliczka. Sanepid ostrzega: skażona woda nie nadaje się do picia

Woda pochodząca z instalacji Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wieliczce jest niezdatna do picia. Sanepid ostrzega, że wykryto w niej zanieczyszczenie bakterią grupy coli. Alarm dotyczy Wieliczki, siedmiu okolicznych wsi i Krakowa-Bieżanowa.

W Krakowie woda jest dostarczana do następujących budynków zlokalizowanych: ul. Bogucicka nr 34–106A, F. Kłaka nr 4-6, Koprowa nr 1-12, Letnia nr 13-27, Nad Serafą nr 18-56B, Pod Pomnikiem nr 1-51G, Potrzask nr 90-102, S. Pronia nr 5-20, S. Stolarza nr 28 D, L. Śliwy nr 5-12, Wielicka nr 250-285A, F. Zolla nr 2-62, Wygoda nr 62-69.

Możliwe jest jej wykorzystanie wyłącznie do celów sanitarnych. Wodociągi Miasta Krakowa uruchomiły zastępcze punkty poboru dobrej jakości wody, pochodzącej z Zakładu Uzdatniana Wody Raba.

Ostrzeżenie sanepidu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieliczce 23 lipca 2020 wydał decyzję w której stwierdził brak przydatności wody do spożycia przez ludzi w Wodociągu Publicznym Wieliczka w związku z zanieczyszczeniem bakterią grupy coli.

Sanepid zakazał korzystania z wody do spożywania przez ludzi, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych i sztućców, jak i nakazał zapewnienie zastępczych punktów poboru wody o prawidłowej jakości.

comments powered by Disqus