Wielka Brytania w obiektywie. Wystawa fotografii ukazująca 60 lat historii wyspy [ZDJĘCIA]

fot. Agata Siubijak/LoveKraków.pl

Od 16 czerwca zwiedzający mogą oglądać nową wystawę w Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej. „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku” prezentuje 200 zdjęć stworzonych przez 39 artystów.

– Tytuł wystawy z jednej strony wskazuje, że mamy pokazany portret narodu, portret ludzi zamieszkujących Wielką Brytanię. Jednak z drugiej strony to spojrzenie na wszystkie problemy polityczne i społeczne, które dzieją się tam od lat 60. XX wieku – wyjaśnia Ralph Goertz, kurator i pomysłodawca wystawy.

Wielka Brytania w obiektywie

„Zobacz: Brytania” to historia wyspy widziana przez obiektywy najlepszych dokumentalistów, takich jak David Hurn, Martin Parr, John Davies czy Anna Fox. Ukazali oni brytyjską rzeczywistość, kiedy zamykały się kopalnie, krajem rządziła Margaret Thatcher, rosła konsumpcja dóbr, a społeczeństwo dzieliło się na różne obozy.

– Gdy 3 lata temu zacząłem pracować nad tą wystawą, zależało mi, aby była ona jak najbardziej w duchu demokracji. Pokazujemy więc nie tylko dzieła znanych na całym świecie fotografów. Mamy też nowe nazwiska albo te, które kiedyś święciły triumfy, a w latach 80. czy 90. popadły w zapomnienie – dodaje Ralph Goertz.

Ekspozycja była wcześniej prezentowana w trzech niemieckich instytucjach. Teraz przyszedł czas na Kraków.

– Chcemy, żeby wystawy prowokowały ważne współcześnie dyskusje. Dokument, który powstawał w latach 60. i rozwijał się do współczesności w Wielkiej Brytanii jest więc bardzo ważnym punktem odniesienia dla nas tutaj w Polsce. Po obejrzeniu wystawy może okazać się, że my uczestniczymy w tych globalnych problemach – mówi Dominik Kuryłek, kurator wystawy.

Zdjęcia prezentowane na ekspozycji pokazują oryginalność fotografii brytyjskiej i świadczą o postawie dokumentalistów, którzy dzięki niezwykłej umiejętności nawiązywania bliskiego kontaktu z fotografowanymi, tworzą sugestywne obrazy zachęcające do krytycznego, ale pełnego zrozumienia myślenia o przedstawionej rzeczywistości.

Wydarzenia towarzyszące

16 czerwca o godz. 12:00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie „Zobacz: Brytania” z kuratorem Ralphem Goertzem. Z kolei w sobotę o godz. 17:00 Muzeum Fotografii zaprasza na oprowadzanie muzyczne, które przygotował dziennikarz i wokalista Jarosław Szubrycht.

25 czerwca odbędzie się zaś debata o fotografii dokumentalnej. Punktem wyjścia dla rozmowy będzie oczywiście wystawa „Zobacz: Brytania”. Ekspozycję można oglądać do 18 września 2022 roku.