Wielka Parada Smoków. W tym roku kilkumetrowe stwory nie zatańczą nad Wisłą

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Smoki bajek, baśni i powieści” – pod takim hasłem odbędzie się 23. Wielka Parada Smoków. W dniach 8–9 czerwca kilkumetrowe stwory wypełnią ulice miasta. Nie zatańczą jednak nad Wisłą.

Organizowana przez Teatr Groteska od ponad 20 lat Wielka Parada Smoków na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny Krakowa. Co roku w czerwcu tysiące osób gromadzi się nad zakolem Wisły, by obejrzeć, jak kilkumetrowe stwory napełniane helem tańczą u stóp Wawelu. Pokazowi towarzyszą efekty świetlne, laserowe i pirotechniczne, a także specjalna muzyka.

Smoki nie zatańczą nad Wisłą

W tym roku podczas Wielkiej Parady Smoków zabraknie nocnego widowiska na Wiśle. Miasto podjęło decyzję, by organizacją wydarzenia zajęły się inne instytucje, w tym głównie Krakowskie Biuro Festiwalowe. Zmieni się nie tylko organizator wydarzenia, ale także czas i forma widowiska.

– Aktualnie trwają prace nad kształtem Widowiska na Wiśle – WIANKI, które łączyć ma w sobie szereg kontekstów kulturowych związanych z Krakowem. Szczegółowa koncepcja wydarzenia w nowej formule opracowywana jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe wspólnie z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK oraz we współpracy z innymi instytucjami kultury m.in. Muzeum Krakowa – przekazuje Anna Latocha z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Jak dodaje, środki na realizację tego przedsięwzięcia zostały zabezpieczone w budżecie Krakowskiego Biura Festiwalowego, instytucji specjalizującej się w organizacji tego rodzaju wydarzeń.

Planowany termin Widowiska na Wiśle – WIANKI to 22–23 czerwca, czyli dwa tygodnie później niż Wielka Parada Smoków.

Piknik i konkurs bez zmian

W gestii Teatru Groteska wciąż pozostaje organizacja rodzinnego pikniku na Bulwarach Wiślanych i konkursu na najpiękniejszego smoka.

Tradycyjnie w niedzielę (9 czerwca) ulicami Starego Miasta przejdzie barwny pochód, którego bohaterami będą ogromne stwory wykonane przez dzieci i opiekunów w szkołach, przedszkolach, domach kultury i innych placówkach o charakterze kulturalno-oświatowym i oświatowym na terenie całego kraju.

23. Wielka Parada Smoków odbędzie się pod hasłem „Smoki bajek, baśni i powieści”. Uczestnicy konkursu będą więc mogli zainspirować się swoimi ulubionymi smoczymi bohaterami, których historie zapisano w książkach, nie tylko tych pisanych prozą, ale także wierszem.

– Liczymy na to, że dzięki Waszym wspaniałym pomysłom plastycznym i autorskim rozwiązaniom technicznym postaci, które znamy jedynie z literatury, pojawią się w Krakowie jako piękne, kolorowe, i potężne paradne lalki. I to właśnie Wy tchniecie w nie życie! – zachęca Teatr Groteska.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 19 kwietnia.

Przypomnijmy, iż pomysłodawcą Wielkiej Parady Smoków jest Adolf Weltschek, były dyrektor Teatru Groteska, który sceną przy ul. Skarbowej rządził 25 lat. Od 1 września ubiegłego roku instytucją kieruje wybrany w drodze konkursu Karol Suszczyński.