Bunkier Sztuki zaprosił zwiedzających. Oto efekty 3-letniej modernizacji [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Chociaż oficjalne otwarcie Bunkra Sztuki odbędzie się pod koniec lutego, dziś zwiedzający mogli zajrzeć do środka i zobaczyć efekty 3-letniej modernizacji. Jak po remoncie prezentuje się pawilon przy placu Szczepańskim?

Bunkier Sztuki to jedna z najważniejszych polskich instytucji kultury prezentujących sztukę współczesną. Status galerii miejskiej zyskała w 1994 roku, wcześniej zaś działała w ramach sieci Biur Wystaw Artystycznych.

W 1965 roku przy placu Szczepańskim wzniesiono pawilon wystawowy według projektu Krystyny Tołłoczko-Różyskiej. Charakterystycznym elementem modernistycznego budynku stała się zaprojektowana przez Stefana Borzęckiego i Antoniego Hajdeckiego fasada wykonana z betonowych odcisków drewnianych szalunków.

Efekty modernizacji

Remont Bunkra Sztuki rozpoczął się w listopadzie 2020 roku.

– Pierwotne założenie było takie, by nie tylko poprawić jakość i warunki, ale także rozbudować budynek o cztery podziemne kondygnacje. Dzięki temu mielibyśmy dodatkowe sale wystawiennicze, a cała infrastruktura byłaby schowana na dole. Niestety z różnych przyczyn, głównie finansowych, musieliśmy zrezygnować z rozbudowy budynku – mówi Ewa Szafran, zastępca dyrektora Bunkra Sztuki.

W ramach trwającej trzy lata modernizacji pawilon przy placu Szczepańskim 3a został odnowiony i dostosowany do współczesnych standardów wystawienniczych. Budynek wymagał bowiem rewitalizacji pod kątem m.in. ogrzewania, systemów klimatyzacji czy zabezpieczenia dzieł. Wprowadzone zostały również udogodnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Autorami projektu przebudowy Bunkra Sztuki są: Biuro Architekt Kaczmarczyk, Sucha Beskidzka, architekt Andrzej Kaczmarczyk i architekt Sylwia Bartoszewska.

W czwartek 8 lutego zwiedzający po raz pierwszy mogli zobaczyć, jak prezentuje się odnowiony pawilon.

W hołdzie krakowskiej artystce

Zwiedzaniu Bunkra Sztuki towarzyszyło odsłonięcie kamiennej repliki rzeźby Jadwigi Maziarskiej. Artystka związana była z przedwojenną awangardą i powojenną II Grupą Krakowską. Jej dzieła pokazywano na zbiorowych wystawach w Bunkrze Sztuki m.in. na wystawie „Rozpoznanie. Obrazy z lat dziewięćdziesiątych” w 1996 roku.

Prace Maziarskiej pojawiły się też na organizowanej przez galerię wystawie „Ciało versus materia. W kręgu Grupy Krakowskiej”, odbywającej się na przełomie kwietnia i maja 2000 roku w Instytucie Polskim w Düsseldorfie.

Oficjalne otwarcie Bunkra Sztuki wraz z prezentacją daru Teresy i Andrzeja Starmachów zaplanowano na 29 lutego. Tego dnia zakończy się kadencja obecnej dyrektorki galerii – Marii Anny Potockiej. Od 1 marca instytucją kierować będzie wybrana w drodze konkursu Delfina Jałowik.

O planach wystawienniczych galerii na 2024 rok oraz powrocie kawiarni Bunkier Cafe (projekt autorstwa Biuro Architekt Kaczmarczyk, Sucha Beskidzka, architekt Andrzej Kaczmarczyk) można przeczytać w poniższym tekście.