Starożytne skarby i dawne militaria. O tym, co kryje się w murach Arsenału Czartoryskich

Galeria Sztuki Starożytnej w Arsenale Czartoryskich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Z okazji 145. urodzin Muzeum Narodowe każdego miesiąca opowie zwiedzającym o jednym ze swoich oddziałów. Luty poświęcony będzie Arsenałowi Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8.

Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszym i największym polskim muzeum z przymiotnikiem „narodowe” w nazwie. Zostało powołane do życia 7 października 1879 roku uchwałą Rady Miasta Krakowa i do dziś pozostaje placówką o największej liczbie kolekcji, budynków i stałych galerii. Pod jego opieką znajduje się ponad 900 tysięcy obiektów.

Arsenał Czartoryskich

Ze względu na przypadającą w tym roku 145. rocznicę urodzin, Muzeum Narodowe każdego miesiąca opowie zwiedzającym o jednym ze swoich oddziałów, a jest ich łącznie 12. Co więcej, w każdy trzeci weekend miesiąca (od lutego do grudnia) wstęp do dedykowanego oddziału będzie kosztować 5 zł.

Styczeń poświęcony był Bibliotece Książąt Czartoryskich, luty zaś upłynie pod znakiem Arsenału.
– Przybliżymy Wam historię oddziału i opowiemy nieco więcej o tym, co możecie zobaczyć w naszym muzeum przy ulicy Pijarskiej 8 – zapowiada Muzeum Narodowe.

Historia Muzeum Książąt Czartoryskich w miejskim arsenale rozpoczęła się w 1874 roku. Wtedy właśnie budynek wraz z basztami – Stolarską i Ciesielską – został przekazany na cele muzealne księciu Władysławowi Czartoryskiemu, które realizowane są do dziś.

Lekcja historii ze starożytności

W Arsenale Czartoryskich zwiedzający mogą zobaczyć dwie ekspozycje stałe. „Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej”, umieszczona na pierwszym piętrze zabytkowego budynku przy Pijarskiej, to kompleksowy obraz sztuki kultur starożytnych.

Trasa zwiedzania pozwala zapoznać się z poszczególnymi zespołami zabytków w układzie podróży po basenie Morza Śródziemnego: od Egiptu przez Italię, Grecję, Azję Mniejszą, na Egipcie z czasów rzymskich kończąc.

Bazą ekspozycji, liczącej około 1000 obiektów, jest kolekcja księcia Władysława Czartoryskiego z 2 połowy XIX wieku. Oprócz niej, w galerii prezentowane są eksponaty z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, rodziny Potockich z Krzeszowic i kilkanaście artefaktów ze zbiorów Instytutu Archeologii UJ. Niektóre z obiektów mają nawet 6 tys. lat.

Skarbnica pamiątek militarnych

Drugą, stałą ekspozycją w Arsenale Czartoryskich jest otwarta w październiku zeszłego roku wystawa „Broń i barwa”. To opowieść o dawnych militariach w kontekście kultury i sztuki. Na wystawie można zobaczyć najcenniejsze obiekty uzbrojenia polskiego, europejskiego i orientalnego od średniowiecza do połowy XIX wieku.

– Punktem centralnym całej wystawy jest bitwa pod Wiedniem. Pokazujemy ją za pomocą obiektów militarnych, całkowicie unikając aspektów wojennych i zupełnie pomijając aspekt strategiczny – wyjaśnia Michał Dziewulski, kurator wystawy „Broń i barwa” w Arsenale Czartoryskich.

Ekspozycja ma pomóc zwiedzającym spojrzeć na militaria przede wszystkim jako na obiekty artystyczne, symboliczne, związane z różnymi ceremoniami i tradycjami.

News will be here