Władze miejskiej spółki odwołane. Kraków Nowa Huta Przyszłości ma mieć nowy zarząd

Artur Paszko

Po kontrowersjach związanych m.in. z odmową udostępnienia wyników badań gruntów, jakimi dysponuje miejska spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości, jej zarząd został odwołany.

„Decyzję o zmianie zarządu spółki” podjęto 8 stycznia. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, zadecydowała o tym rada nadzorcza miejskiej spółki, a wynikać ma ona „z potrzeby intensyfikacji działań i przyspieszenia realizacji kluczowych zadań powierzonych Spółce”.

W komunikacie możemy przeczytać również, że dotychczasowy zarząd zrealizował znaczną część założonych celów i choć rada „docenia wysiłek i zaangażowanie włożone w budowę podstaw działania KNHP SA”, potrzebne są zmiany. – Miasto Kraków ma wobec spółki bardzo ambitne oczekiwania, które wymagają przyspieszenia realizacji wdrożonych koncepcji oraz dynamicznego podejmowania nowych projektów, w szczególności z wykorzystaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz innych programów unijnych – informuje komunikat zakończony informacją, że rada nadzorcza podjęła jednocześnie decyzję o rozpoczęciu procedury konkursowej, która wyłonić ma nowy skład zarządu.

Przypomnijmy – w dotychczasowym zarządzie KNHP zasiadały dwie osoby: Artur Paszko jako prezes spółki i Jakub Szymański jako jej wiceprezes. Ich działalności na przestrzeni ostatnich lat towarzyszyło sporo kontrowersji, przede wszystkim związanych z odmową udostępnienia informacji dotyczących wyników badań na poprzemysłowych terenach, którymi operuje spółka.

Z wnioskiem o ich udostępnienie wystąpił jeszcze w 2021 r. radny Łukasz Maślona, sprawa skończyła się w sądzie. Radny w pierwszej instancji wygrał, ostatecznie sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który jesienią zeszłego roku wydał wyrok nakazujący spółce udostępnienie informacji. Jak donosiły media, do dziś to się jednak nie stało.

Wśród innych zarzutów wobec władz spółki pojawiała się także kwestia planowanej Strefy Aktywności Gospodarczej, w której cały czas, mimo dużych nakładów inwestycyjnych, niewiele się dzieje.