Wniosek o ukaranie Jerzego S. w sądzie

fot. Krzysztof Kalinowski

Do Sądu Rejonowego do Krakowa-Krowodrzy dotarł wniosek policji o ukaranie Jerzego S. za spowodowanie kolizji w październiku zeszłego roku.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji IV złożyli wniosek o ukaranie aktora 1 marca. Dokument dotarł już do sądu. Według informacji podawanych mediom chodzi o wykroczenie dotyczące spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Z uwagi na to, że 75-letni kierowca był nietrzeźwy w chwili zdarzenia, grozi mu kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny w wysokości nie mniejszej niż 2,5 tys. złotych, a maksymalnie 30 tys. złotych. Do tej pory nie został wyznaczony termin posiedzenia sądu w tej sprawie.

Zdarzenia na Alejach

17 października 2022 roku Jerzy S. jechał swoim Lexusem na umówiony wywiad na ul. Rajską. W pewnym momencie przy skręcie potrącił kierowcę skutera, który następnie kilkukrotnie próbował go zatrzymać. Całe zajście zostało nagrane. Mężczyzna nie doznał w związku z incydentem żadnych obrażeń. Prokuratura skierowała więc akt oskarżenia dotyczący jazdy samochodem pod wpływem alkoholu.

1 marca 2022 roku krakowski aktor został skazany na karę grzywny w wysokości 12 tys. złotych, wpłatę 6 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także został nałożony trzyletni zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów.

Sędzia Tomasz Rutkowski stwierdził, że orzekając o wymiarze kary wziął pod uwagę czyn, a nie oskarżonego. Zresztą biorąc pod uwagę dochody Jerzego S. oraz jego wiek, uznał, że wymierzone kwoty są wystarczające.

Prokurator Bartłomiej Legutko stwierdził, że wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku i po jego analizie podejmie decyzję o ewentualnym odwołaniu.