Wojewoda małopolski: Stoimy murem za wami, którzy poświęcacie się służbie niepodległej

fot. Maria Kantor/LoveKrakow.pl

– Chcemy powiedzieć wam dziś, płynące z głębi serca, słowa podziękowania za waszą służbę – mówił na placu Matejki podczas uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 Polityk w swoim przemówieniu wygłoszonym podczas małopolskich obchodów mówił, że dziś po 103 latach od momentu odzyskania niepodległości przychodzi nam wspólnie mierzyć się z kolejnymi wzywaniami.

Wojewoda: nie traktujmy obostrzeń jako próby ograniczania wolności

– Pandemia koronawirusa od prawie dwóch lat zredefiniowała naszą rzeczywistość. W tym szczególnym dniu trudno nie wspomnieć o osobach walczących na pierwszym froncie z covid-19. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, pracownicy służby zdrowia, ale także służby państwowe walczą razem o nasze zdrowie i życie – powiedział Łukasz Kmita.

– Nie traktujmy obostrzeń związanych z pandemią jako próby ograniczenia naszej wolności. Potraktujmy to jako naszą wspólną walkę o powrót do normalności, jaką znaliśmy i do jakiej tęsknimy – dodał wojewoda. Zachęcił, aby Małopolanie korzystali z możliwości zaszczepienia się.

Święto szacunku do munduru

Odniósł się również do sytuacji, która ma miejsce na polsko-białoruskiej granicy. – Dziś nasze święte to dzień szacunku dla munduru. Proszę, abyśmy choć przez chwilę zastanowili się, jaki jest nasz stosunek do służ państwowych, które każdego dnia strzegą naszych granic oraz pilnują na wielu frontach naszego bezpieczeństwa – mówił.

– Czy swoim słowem i gestem nie obrażamy żołnierzy Wojska Polskiego, nie obrażamy policjantów i funkcjonariuszy straży granicznej i innych służb mundurowych? Czy poprzez nieuprawnione oskarżenia nie przyczyniamy się do obniżania rangi tych instytucji państwowych, co może przyczynić się w przyszłości do erozji struktur państwa? – pytał.

– Chciałbym dziś, w tym szczególnym dniu, aby z Krakowa, serca Małopolski i dawnej stolicy Polski płynął jeden wspólny przekaz, niezależnie od poglądów politycznych, zajmowanych stanowisk czy sprawowanych funkcji: służby mundurowe mogą liczyć na nasz szacunek i wsparcie. Stoimy murem za wami, którzy poświęcacie się służbie dla niepodległej – zaznaczył Łukasz Kmita.