Przedstawiamy skrót najważniejszych poniedziałkowych wydarzeń krakowskiej kampanii wyborczej.
ŁUKASZ KMITA został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa. Decyzję zatwierdził już prezes Jarosław Kaczyński.
RAFAŁ KOMAREWICZ, kandydat Trzeciej Drogi komentuje start Łukasza Kmity z PiS: „Nie możemy dopuścić do tego, aby konflikt pomiędzy Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwości znany z warszawskiego podwórka przeniósł się do Krakowa. To my jako Trzecia Droga zagwarantujemy, że Kraków nie stanie się areną dla walk gladiatorów spod znaku PiS-u i PO. Jeśli mieszkańcy Krakowa chcą wybrać zmianę, ale jednocześnie nie chcą igrzysk politycznych, to tylko my jako Trzecia Droga możemy to zapewnić”.
ŁUKASZ GIBAŁA porozumiał się z ruchami miejskimi. – Wspólnie walczyliśmy o to, aby w budżecie miasta było więcej pieniędzy na przyspieszenie procesu wykupywania gruntów pod zieleń. Walczyliśmy o to, żeby powstawały bardziej zrównoważone plany zagospodarowania przestrzennego, które uwzględniałyby interesy wszystkich stron, jak chociażby przy okazji osiedla Podwawelskiego. Walczymy o to, aby ochronić lokalne rzemiosło i w wielu innych sprawach mamy podobne poglądy. Dlatego bardzo się cieszę, że ruchy miejskie w Krakowie podjęły decyzję o jeszcze większym zaangażowaniu w życie publiczne – mówił podczas konferencji prasowej kandydat na prezydenta Krakowa.
ŁUKASZ GIBAŁA w przyszły poniedziałek ma zaprezentować kandydatów na radnych. Jak dowiedział się portal LoveKraków.pl „jedynkami” na liście Łukasza Gibały będą: Łukasz Maślona (okręg Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony), Aleksandra Owca (okręg Krowodrza, Prądnik Biały), Łukasz Gibała (Bronowice, Zwierzyniec, Dębniki), Michał Starobrat (Swoszowice, Podgórze Duchackie), Rafał Zawiślak (Bieżanów-Prokocim, Podgórze). W jednym z nowohuckich okręgów z „jedynki” ma najprawdopodobniej wystartować Rafał Nowak.
BOGUSŁAW KOŚMIDER z Platformy Obywatelskiej na swojej stronie internetowej: „Obecna kampania to coś dziwnego. Po pierwsze – niesłychany wysyp kandydatów, wzajemnie kanibalizujących swoje elektoraty. Tak jest z nowych kandydatem Rafałem Komarewiczem i kandydatem Pana Prezydenta – Andrzejem Kuligiem. Widać, że to podobne elektoraty i razem na pewno mieliby reprezentację w Radzie Miasta Krakowa i szansę na drugą turę, a kiedy idą osobno, to raczej nie będzie drugiej tury i może nie być reprezentacji w RMK. (…) A ta „kanibalizacja” może też spowodować, że w nowej RMK będą tylko trzy ugrupowania: Koalicja Obywatelska, ugrupowanie Gibały Kraków dla Mieszkańców i właśnie PiS, a reszta może się nie załapać. Z kolei druga tura to coraz bardziej prawdopodobne starcie Miszalski vs Gibała. Zobaczymy”.
MATEUSZ JAŚKO z komitetu wyborczego „Co jest nie tak z Krakowem” poinformował w poniedziałek, że nie będzie kandydował na prezydenta Krakowa. – Niedomagam zdrowotnie. Co dzień przesypiam praktycznie całe dnie z krótkimi przerwami na jedzenie. Jestem wiecznie zmęczony i zasypiam jak Majchrowski na antenie. Niestety noga daje o sobie ciągle znać i pewnie będzie już zawsze. Nie czuję się również dobrze psychicznie, a ktoś, kto nie czuje się do końca stabilny nie powinien się ubiegać o rządzenie tym miastem, a tym bardziej nim rządzić. Najpierw trzeba uporać się z własnymi problemami – czytamy we wpisie umieszczonym w mediach społecznościowych.
JERZY MUZYK, wiceprezydent Krakowa wie, że środowisko skupione wokół niego zarejestrowało komitet wyborczy Samorządny Kraków. W rozmowie z LoveKraków.pl mówi, że duża grupa osób namawia go do startowania w wyborach na prezydenta Krakowa. – Wiedziałem o tym. Komitet stworzyło bardzo ciekawe grono osób zarówno ze środowisk prawniczych, branżowych oraz gospodarczych. Pytanie czy komitet przejdzie do drugiego etapu i zarejestruje listę kandydatów do rady miasta, która byłaby odpowiednia – komentuje.
JERZY MUZYK: „Kiedyś co prawda powiedziałem, że jak startuje Andrzej Kulig to nie widzę roli dla siebie, ale też nie mogę być zamknięty na to, co mówią mi osoby, które traktuje szalenie poważnie. Natomiast nie jest wcale powiedziane, że byłbym ich kandydatem”.
JERZY MUZYK nie wyklucza, że komitet Samorządny Kraków może ubiegać się o miejsca w radzie miasta. – Zachęcam tych ludzi, aby aktywizowali się w sprawach społeczno-samorządowych. Dla mnie zarządzanie miastem to nie jest tylko osoba prezydenta. Szalenie istotna jest rada miasta i powinna być ona złożona z ludzi, którzy nie tylko mają legitymacje partyjne – dodaje.
ALEKSANDER MISZALSKI, kandydat PO na prezydenta Krakowa podczas dzisiejszej konferencji prasowej: „W 2022 roku 20 proc. populacji Krakowa stanowili seniorzy. Według oceny UE Kraków to jedno z tych miast, które niestety szybko się starzeje. Musimy zrobić wszystko, aby naszym seniorom zapewnić jak najlepsze życie. Chciałbym zapewnić państwa, że jako kandydat na prezydenta przygotowałem zupełnie nowy program dla seniorów: zindywidualizowanej opieki nad seniorami w miejscu zamieszkania”.
ANDRZEJ KULIG podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dotyczącej rozwiązań komunikacyjnych zapowiadał m.in. uruchamianie kolejnych linii autobusowych, zwłaszcza tych obsługujących rejony słabiej zurbanizowane i pozbawione obecnie dobrej oferty komunikacyjnej. Mówił też o przygotowaniach do budowy nowych linii tramwajowych, m.in. pomiędzy z Krowodrzy Górki na Azory i dalej w stronę Bronowic, z Małego Płaszowa w stronę S7 i Złocienia oraz wzdłuż ul. Wielickiej do os. Rżąka. Na przedstawionej mapie znalazło się też tunelowe połączenie z ul. Kapelanka na Kliny. Andrzej Kulig podkreślał, że Kliny są bardzo szybko rozbudowującym się rejonem miasta i bardzo potrzebują sprawnego połączenia – w jego ocenie tylko bezpośrednia linia, a nie połączenie przez Skotniki i Ruczaj, zapewni pasażerom atrakcyjny czas przejazdu.
ANDRZEJ KULIG sporo uwagi poświęcił także kwestii budowy metra. Zapowiedział, że stacja obsługująca Stare Miasto ma się znaleźć pod tarczą skrzyżowania ulic Karmelickiej, Podwale, Dunajewskiego i Szewskiej. Według przekazanych przez niego informacji, na takie rozwiązanie miała się zgodzić wojewódzka konserwator zabytków. – Bez tej decyzji projektowanie, ale także decyzja środowiskowa, wisiały trochę na włosku – stwierdził i podkreślał, że lokalizacja w rejonie parku Szymborskiej była dla miasta nie do zaakceptowania, przede wszystkim ze względu na brak możliwości sprawnej przesiadki do autobusów i tramwajów.
ANDRZEJ KULIG wystąpił podczas konferencji prasowej m.in. z Małgorzatą Felger, dyrektor fundacji Helpful Hand, która sama na co dzień porusza się na wózku elektrycznym, oraz z Ewą Śliwą, która angażowała się mocno w protesty przeciwko wycince drzew w związku z budową linii tramwajowej do Mistrzejowic. Mieszkanka dzielnicy Prądnik Czerwony chwaliła podejście obecnego wiceprezydenta do postulatów mieszkańców i przekonywała, że gdyby to on w całości odpowiadał za kształt inwestycji, spełniałaby ona oczekiwania lokalnej społeczności.
BOGDAN KLICH, senator Platformy Obywatelskiej w Radiu Kraków: „Dochodzi do zmiany pokoleniowej – jeśli chodzi o listy – na każdym szczeblu wyborów samorządowych. Teraz jest czas na nowe osoby i nowe nazwiska. Jeżeli chodzi o Koalicję Obywatelską to mamy równowagę pomiędzy tymi, których znamy i tymi, których mam nadzieję poznamy lepiej. Po drugie wydaje mi się, że wiele kart zostało już przedstawionych jeżeli chodzi o komitety wyborcze w wyborach miejskich, które są kluczowe w kontekście przyszłość Krakowa. W zasadzie jest tylko jedna niewiadoma, to znaczy co zrobi PiS w Krakowie, czy kogo ewentualnie poprze PiS w Krakowie w wyborach na prezydenta Krakowa”.
PROF. ANDRZEJ NOWAK (historyk) czasopiśmie Arcana o stosunku PiS do wyborów samorządowych: „Pisałem już o tym po poprzednich wyborach, kiedy jako mieszkańca Krakowa wstrząsnęło mną tak ostentacyjne lekceważenie. Wyznaczona przez prezesa ledwie kilka tygodni przez terminem wyborów kandydatka do godności prezydenta Krakowa, zajęta była akurat kompletnie bezowocną komisją śledczą w sprawie afery Amber Gold i na jakąkolwiek kampanię wyborczą nie miała czasu, ani najwyraźniej ochoty. Wynik był oczywisty do przewidzenia: jak się lekceważy wybory i wyborców, to nie można wygrać. Dziś, to jest w 17 lutego 2024 roku, na sześć tygodni przed terminem kolejnych wyborów samorządowych, PiS nawet nie wskazał jeszcze swojego kandydata czy kandydatki w Krakowie. To już nie jest ostentacja, to jest po prostu pogarda okazana mieszkańcom milionowego miasta – a przecież podobnie jest w tylu innych. Teraz powinien być wybrany kandydat do urzędu prezydenta miasta na wybory, jakie odbędą się za cztery lata, a nie za sześć tygodni!”.
PLAN na 20 lutego (wtorek):
- g. 10:30, ul. Lipińskiego – konferencja prasowa Aleksandra Miszalskiego ws. budowy ul. 8 Pułku Ułanów,
- g. 12:30, biuro PiS przy ul. Retoryka 7 – konferencja prasowa PiS dotycząca Funduszu Inwestycji Strategicznych,