Wystawa „Przebudzenie”. Droga od beznadziei do radości [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Przebudzenie! Nowy rok zaczyna się w marcu” to wystawa czasowa, którą można obejrzeć w Muzeum Etnograficznym, w Domu Esterki.

Ekspozycja prowadzi przez różne kultury i tradycje, pokazując, jak wszystkie one czerpią z tych samych źródeł.

Jacek Kukuczka, współautor wystawy, zwraca uwagę na jej uniwersalizm. – Eksponaty są bardzo zróżnicowane nie tylko jeśli chodzi o ich funkcję, ale także ich pochodzenie. Ta wystawa nie jest związana z polską kulturą ludową, tradycją. Mówimy o zjawiskach bardzo uniwersalnych, europejskich, a nawet szerzej – światowych. Są to obiekty z różnych kultur, z Ameryki, Afryki, innych pozaeuropejskich kultur nieprzypadkowo. Nie chodzi o to, że pokazujemy, że wszędzie jest tak samo. Jednak, jeśli się przyjrzeć dokładnie, to u nas zima i wiosna to jest to samo następstwo co pora sucha i deszczowa. Oczekiwania i wyzwania były te same w innym klimacie, w innej rzeczywistości kulturowej, ale problem był ten sam – tłumaczy w rozmowie z LoveKraków.pl.

Odkryć na nowo czas przednówka

Fotografie i malarstwo ilustrują czas przednówka, ciężkich prac polowych i dawniej praktykowanych obrzędów zimowych. A za ponowne otwieranie ziemi uśpionej na zimę odpowiedzialna jest postać Matki Boskiej Roztwornej. Jej rzeźba, wraz z innymi wizerunkami Matki Boskiej otoczonej kwiatami, roślinami i zwierzętami, przywołuje na myśl kult Matki Ziemi oraz wskazuje na głębsze wzajemne przenikanie się nie tylko różnych kultur, ale także świata ludzkiego i nieludzkiego w cyklicznym przebudzeniu przyrody na wiosnę.

– Wystawa opowiada o bardzo trudnym czasie niedostatku, niedoboru, braku, kiedy nie ma już zimy, ale jeszcze nie ma prawdziwej wiosny. A z drugiej strony w tym konkretnym  czasie wyzwalały się ogromne pokłady nadziei, wiary w to, że będzie lepiej. Nadzieja przyświeca tej ekspozycji – dodaje Kukuczka.

Wystawę można oglądać do 23 czerwca  przy ul. Krakowskiej 46.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze