Wystawy, instalacje i projekcje filmowe. W maju sztuka opanuje Kraków

KRAKERS fot. Martyna Szulakiewicz/mat. prasowe

Cracow Art Week KRAKERS ponownie zagości w stolicy Małopolski. Tym razem wydarzenie odbędzie się w dniach 12-19 maja pod hasłem „Art always wins!”, czyli „Sztuka zawsze zwycięża!”.

Przez cały tydzień na krakowian oraz turystów czekać będą projekcje filmowe, spacery, wernisaże, spotkania z artystami, dyskusje czy warsztaty. Wydarzenia te będą odbywać się w różnych, czasem nieoczywistych przestrzeniach miasta. W programie głównym Cracow Art Week uczestniczy blisko 60 podmiotów.

Sztuka zawsze zwycięża

Hasło tegorocznej edycji wydarzenia opiera się na dziedzictwie Ala Hansena, jednego z czołowych przedstawicieli awangardowego ruchu Fluxus. Ruch ten promuje i łączy działania wielu dziedzin sztuki: od rzeźby i malarstwa, po happeningi, eksperymentalną muzykę oraz poezję.

Słowa „Art always wins!” stanowią także podsumowanie ponad dziesięcioletnich wysiłków w tworzeniu programu, wspieraniu artystów i konsekwentnym ukazywaniu ich twórczości szerokiej publiczności.

– Wszyscy mierzymy się z wyzwaniami i szukaniem nadziei, wielu znajduje ją właśnie w procesie kreacji, w kontakcie ze sztuką. Jak co roku zadajemy odbiorcom i artystom pytanie o miejsce sztuk wizualnych w życiu kulturalnym i społecznym, prowokując do refleksji i działania pod hasłem przewodnim – podkreślają organizatorzy Cracow Art Week KRAKERS.

Wystawy, spotkania i nietypowe przestrzenie

Flagową częścią wydarzenia jest konkursowa sekcja Laboratorium, dedykowana artystom i kolektywom, którzy nie mają stałych lokali i miejsc, a mimo tego chcą wdrożyć się w proces stwarzania warunków dla wystaw i kulturalnych wydarzeń.

Wśród tegorocznych laureatów znajdziemy projekty łączące sztukę z działalnością tatuatorską, performance przy stanowisku archeologicznym, wystawę w opuszczonej aptece szpitalnej, wspólne tworzenie nietypowego pomnika utraconego dzieciństwa czy interaktywno-multimedialną spektakularną instalację site-specific.

– Wybrane przez nas projekty do sekcji „Laboratorium”, nawiązują do hasła przewodniego w bardzo zróżnicowany sposób. W niektórych z nich artyści wraz z kuratorami próbowali się odnieść do dziedzictwa Fluxusu, kładąc nacisk przede wszystkim na przekraczanie granic między dyscyplinami, doprawiając je sporą dawką „neo-dadaistycznego” humoru. W innych, uwaga twórców skupiła się na przepracowywaniu tytułowego hasła, rozpatrywanego jako remedium na bolączki współczesnego świata, osobiste katharsis czy generator społecznych przemian. Cieszę się, że wśród wybranych projektów znalazł się „Skin Deep”, który bezbłędnie aktualizuje fluxusowe przesłanie – wyjaśnia Agnieszka Jankowska-Marzec, przewodnicząca jury.

W ramach Cracow Art Week będzie można zobaczyć wiele ciekawych wystaw, instalacji oraz projektów artystycznych. Zorganizowane zostaną także spacery szlakiem krakowskich galerii i dzielnic z cyklu Kultour, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz projekcje filmowe.