Z banku do Nibylandii. Przygody Piotrusia Pana w niezwykłej scenerii [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W czwartek Teatr Słowackiego po raz pierwszy zaprezentuje spektakl „Piotruś Pan i Jakub Hak”. Za scenografię dla przedstawienia posłuży przestrzeń w siedzibie Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej 20.

Gotowi, by wyruszyć w podróż do Nibylandii? „Piotruś Pan i Jakub Hak” przeniosą widzów na magiczną wyspę po raz pierwszy już w czwartek, 29 października.

Nibylandia jak w banku

Tym razem sceną nie będzie przestrzeń gmachu Teatru Słowackiego, a siedziby Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej 20. To właśnie tu powstała scenografia do najnowszej teatralnej propozycji teatru.

Jak przyznają twórcy „Piotrusia Pana i Jakuba Haka”, będzie to spektakl dla wszystkich, którzy znają historię Piotrusia Pana i dla tych, którzy poznają ją bliżej po raz pierwszy.

– Kiedy zastanawialiśmy się, w jaki sposób opowiedzieć tę historię i co jest jej istotą, stwierdziliśmy, że oryginalna historia już mało funkcjonuje w naszej wyobraźni. „Piotruś Pan” został tak poprzerabiany, że istotą jest tu Wieczny Chłopiec, antagonista Jakub Hak, relacja nieokreślona i jakby wielowarstwowa, mówiąca o przyjaźni dziecięcej i relacji damsko-męskiej Piotrusia z Wendy – wymienia reżyserka przedstawienia Magdalena Miklasz.

Dodaje, że wraz odpowiedzialnym za adaptację i dramaturgię Maciejem Podstawnym zdecydowali pobawić się fabułą.

–  Dlatego też wyszedł nam taki sequel, dalszy ciąg przygód „Piotrusia Pana” – mówi Miklasz.

W rolach głównych zobaczymy Tomasza Międzika (Piotruś Pan), Macieja Jackowskiego (Kapitan Jakub Hak, Wódz Pikaninów Wielki Pantera), Martę Walderę (Wendy), Mateusza Janickiego (Kloszard, Skarpeta John), Annę Obszańską (Dzwoneczek, Tygrysia Lilia) i Krzysztofa Piątkowskiego (Kruszynka Sam, Pirat Plama).

Historia Wiecznego Chłopca

Opowieść autorstwa J.M Barriego została wiele razy wystawiona na deskach teatrów na całym świecie i doczekała się licznych ekranizacji. Jedną z najbardziej znanych jest animowany film z 1953 roku wyprodukowany przez studio Walta Disneya.

Opowieść o chłopcu, który nigdy nie chciał dorosnąć, fascynuje do dziś. Ostatnio do historii Piotrusia Pana i Wendy odniosła się w swojej najnowszej piosence „Cardigan” amerykańska piosenkarka Taylor Swift („I knew you/ Tried to change the ending/Peter losing Wendy”).

Wszystko nie tak

Przedstawienie Teatru Słowackiego ma być całkiem nową opowieścią o Wiecznym Chłopcu, Wendy, potężnych Wróżkach i słynnym piracie Jakubie Haku.

W Nibylandii wszystko poszło nie tak. Piotruś, zbyt nieostrożny by przewidzieć konsekwencje swoich decyzji, dopuścił do śmierci Wendy. Porzucił swe boskie imię Pan, dorósł i opuścił Nibylandię, zostawiając ją na łasce Kapitana Haka. Teraz Hak pisze nowy rozdział w historii Wyspy.

Pierwszy spektakl odbędzie się dziś w siedzibie NBP przy ul. Basztowej 20. Kolejne spektakle zaplanowano 30, 31 października (set premierowy) i 3 listopada.

Po każdym spektaklu młodzi widzowie zostaną zaproszeni na warsztaty, w trakcie których spróbują połączyć magię wyniesioną z teatralnej podróży z wiedzą ekonomiczną.

comments powered by Disqus