Zabytki jak nowe. Trudna sztuka konserwacji na Wawelu

Wawel, Kraków fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Sztuka konserwacji – konserwacja sztuki”. Prezentowane w Zamku Królewskim na Wawelu 84 dzieła sztuki to przykłady najtrudniejszych i zarazem najbardziej interesujących prac konserwatorskich. Wśród nich znalazły się m.in. „Madonna z Dzieciątkiem i dwoma aniołami” przypisywana Sandro Boticellemu, ilustrowany zielnik Christopha Jakoba Trew czy arrasy flamandzkie króla Zygmunta II Augusta.

Jak trudna i pracochłonna jest konserwacja wawelskich dzieł sztuki? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziemy w Zamku Królewskim na Wawelu. A konkretnie na wystawie „Sztuka konserwacji – konserwacja sztuki”, która prezentuje wawelskie dzieła sztuki w ujęciu konserwatorskim. Prace zostały przeprowadzone od 1995 do 2018 roku w siedmiu pracowniach – z wszystkich eksponatów wybrano 84.

Wystawa zajmuje pięć sal zachodniego skrzydła Zamku. Zwiedzający mogą odbyć podróż w czasie, zapoznając się z prezentowanymi tu różnymi, odnowionymi zabytkami.

– Zależało nam przede wszystkim na tym, aby ukazać punkt wyjścia, proces i ostateczny efekt konserwacji. Każdy będzie mógł zapoznać się z tymi informacjami dzięki planszom z opisami i ilustracjami. Po raz pierwszy – co na Wawelu na pewno jest rewolucją – wprowadziliśmy informację multimedialną – mówi prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Tkaniny, meble, malarstwo, rzemiosło artystyczne

Ekspozycja to przegląd dzieł najbardziej zniszczonych, które dzięki umiejętnościom konserwatorów zyskały dawny blask. – Tkaniny, meble, malarstwo, rzemiosło artystyczne – wymienia Ewa Wiłkojć, kuratorka wystawy. – Pokazujemy wśród nich dzieła będące w trakcie konserwacji. Chcemy pokazać, jak duża jest to praca i wysiłek, aby doprowadzić obiekt do pięknego wyglądu – dodaje.

Nad całością pracowało 34 konserwatorów. Dzięki ich pracy zobaczymy m.in. bezcenną kolekcję szesnastowiecznych arrasów flamandzkich króla Zygmunta II Augusta. Kolekcja została zrabowana pod koniec XVIII wieku przez carską Rosję, a po ponad 120 latach wróciła do Polski w bardzo złym stanie.

Wśród 17 eksponatów, którymi zajmowała się Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby, znalazła się „Madonna z Dzieciątkiem i dwoma aniołami” przypisywana Sandro Boticellemu, jednemu z czołowych malarzy florenckiego renesansu. Oprócz tego zobaczymy również obraz „Chrystus błogosławiący dzieci” autorstwa Lucasa Cranacha starszego czy „Vanitas” pędzla Bartholomeusa Sprangera.

Oprócz tego, zobaczyć można będzie porcelanową grupę figuralną „Ukrzyżowanie” Johanna Joachima Kaendlera, ilustrowany zielnik „Plantae Selectae” Christopha Jakoba Trew czy stoły, krzesła, skrzynie i lustra z Niemiec, Francji, Polski i Włoch.

„Sztukę konserwacji – konserwację sztuki” można oglądać do 16 września.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus