„Zamiast iść do szkoły, wychodzimy na ulice”. 20 września Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbędzie sie 20 września fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
20 września w Krakowie odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Akcja odbywa się w ramach Protestu Tysięcy Miast na tydzień przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku.

– Zamiast iść do szkoły, wychodzimy na ulice. Strajk odbędzie się na całym świecie, w tym w Krakowie. Rozpocznie się o godz. 10:00 na placu pod Muzeum Narodowym. Będzie to kolejny już szkolny strajk dla klimatu w Polsce – mówi Dominika Sierant, współtwórczyni Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Na ulicach miast na całym świecie będą protestować uczniowie, studenci i ich rodziny. 20 września to ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, dlatego organizatorzy protestu chcą zwrócić uwagę na postępujące zmiany klimatyczne na naszej planecie.

Chcą powołania Rady Klimatycznej

– Już w styczniu tego roku sporządziliśmy uwagi, które złożyliśmy do Ministra Energii w celu ukazania sprzeciwu wobec polskiej polityki węglowej.  Nasza współpraca z Urzędem Miasta Krakowa zaczyna przynosić pierwsze owoce - lekcje o zmianie klimatu w szkołach – dodaje Sierant.

Oprócz tego, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny chce polityki klimatycznej zgodnej ze standardami IPCC, ogłoszenia ogólnopolskiego stanu kryzysu klimatycznego, edukacji w szkołach czy ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną.

comments powered by Disqus