Zapach luksusu we flakonie zaklęty [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Na platformę Wirtualne Muzea Małopolski właśnie trafiła zdigitalizowana kolekcja flakonów perfumowych ze zbiorów rodziny Sosenków.

Uwodzą zmysły, pobudzają wyobraźnię i przyciągają wzrok. Zaklęte w nich zapachy od wieków zniewalały bądź odrzucały. Teraz można zobaczyć je z bliska – 113 naczyń na perfumy trafiło do wirtualnego muzeum. Kolekcja nazwana „Zapach luksusu” ukazuje dzieje flakonu jako dzieła sztuki, od prehistorii do czasów współczesnych.

Historia naszej cywilizacji

– Warto zobaczyć urodę tych przedmiotów i to, jak kiedyś podchodzono do rzemiosła artystycznego. To już przeszłość, bo teraz wszystko produkuje się na masową skalę. Kolekcja ilustruje – można tak powiedzieć – historię naszej cywilizacji, od odkrycia destylacji po zapachy używane przez dwory królewskie – mówi Katarzyna Sosenko, antykwariusz i historyk sztuki.

Wśród flakonów nie brak prawdziwych perełek, zaprojektowanych przez wybitnych artystów. I tak mamy tu projekty Renego Lalique’a – artysty zatrudnionego przez Francoisa Coty’ego, jak i Lou Doufmana – twórcy projektu flakonu najsłynniejszych perfum na świecie, czyli Chanel No 5. Warto wspomnieć, że jego forma od powstania w 1921 roku nie uległa zmianie. Interesujący jest również inspirowany kubizmem flakon autorstwa Louisa Sue’a i Andrego Mare’a.

Część kolekcji można zobaczyć do końca przyszłego tygodnia na żywo, w Sosenko Home Decor przy ul. Królewskiej 16.

Flakony w wersji 3D

To pierwsza prywatna kolekcja, która trafiła na platformę Wirtualne Muzea Małopolski. Znajdują się już na niej eksponaty w wersji cyfrowej, pochodzące z 41 małopolskich muzeów.

– Dzięki temu możemy zobaczyć detale tych perfumowych flakonów. Technologia umożliwia oglądanie ich w trzech wymiarach, odczytywanie sygnatur czy oglądanie fragmentów ilustracji – zaznacza Mirosława Bałazy, redaktor portalu Wirtualne Muzea Małopolski.

W związku z nową cyfrową ekspozycją, zaplanowano również wydarzenia towarzyszące.  Na liście znalazły się warsztaty senselierskie, spotkanie i rozmowa „O kolekcjonowaniu” oraz warsztaty dla dzieci.

comments powered by Disqus