Rośnie zainteresowanie ofertą krakowskich młodzieżowych domów kultury. W stałych zajęciach odbywających się w tych placówkach tylko w bieżącym roku szkolnym uczestniczy prawie 17 tys. osób. Jeszcze więcej, bo ok. 90 tys. uczestników każdego roku bierze udział w zajęciach okresowych organizowanych w MDK-ach. - Liczba uczestników zajęć stałych w młodzieżowych domach kultury wzrosła w porównaniu do roku poprzedniego – przyznaje Maciej Grzyb, dyrektor biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.
W dobie powszechnego korzystania z komputerów, smartfonów i poruszania się w wirtualnej rzeczywistości krakowska młodzież wciąż stawia na rozwój swoich umiejętności.
Największą popularnością w MDK-ach cieszą się zajęcia artystyczne. Bierze w nich udział ponad 55 proc. wszystkich młodych ludzi, którzy korzystają z ich oferty. Oprócz tego dzieci i młodzież mają do wyboru także warsztaty tematyczne, zajęcia muzyczne, wokalne, plastyczne, taneczne, komputerowe, zabawy i turnieje sportowe, zajęcia rekreacyjne, plenery malarskie, warsztaty językowe dla dzieci szkół podstawowych, kursy fotografii, origami, a nawet spotkania profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa np. ze strażą miejską i policją. Dużą popularnością cieszą się także zajęcia z jazdy konnej i hipoterapia oferowane przez Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18 w Krakowie.
W Krakowie działa 11 młodzieżowych domów kultury. Z warsztatów i spotkań organizowanych przez te placówki korzystają dzieci i młodzież w wieku od 3 do 21 lat. W tym roku na ich utrzymanie zostanie przeznaczone ponad 26 mln złotych z budżetu miasta, z czego ponad milion zostanie przekazany na inwestycje związane z tymi placówkami.
Dlaczego warto zapisać dzieci na zajęcia do MDK-ów w Krakowie?
Jak podkreśla Maciej Grzyb, dzięki zajęciom w młodzieżowych domach kultury nasze pociechy mogą w pożyteczny i aktywny sposób spędzać wolny czas przez cały rok, także podczas wakacji i ferii. Jest to także forma udogodnienia dla rodziców, którzy nie zawsze mogą wziąć urlop wtedy, kiedy ich dziecko ma wolne od szkoły.
– Nasze zajęcia to nie tylko doskonalenie swoich umiejętności, ale też poznawanie nowych, ciekawych ludzi. Niejednokrotnie młodzież, która spotyka się u nas, utrzymuje te znajomości przez długie lata, nawet w dorosłym życiu – opowiada Sylwia Szczepańska z Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18, który działa w Krakowie od 1962 roku. Podopieczni tego ośrodka mogą pochwalić się tytułem mistrzów świata w modelarstwie, a miłośnicy zwierząt spędzają czas jeżdżąc konno. – Rodzice mogą być pewni, że ich dzieci są pod opieką profesjonalnej kadry nauczycieli, którzy dzięki swojej pasji i doświadczeniu pomogą odkryć talenty i umiejętności swoich podopiecznych – zapewnia Sylwia Szczepańska.
– Jesteśmy bardzo dumni z zajęć plastycznych. – Mamy świetnych plastyków oraz nauczanie języka angielskiego na bardzo wysokim poziomie. Prowadzimy także zespół dla dzieci „Debiuty” oraz „Debiutki” dla maluszków, który zdobywa bardzo wysokie miejsca w konkursach. Mamy także bardzo duże zajęcia filmowe, a nasi modelarze są najlepsi na świecie – dodaje Krystyna Marcinkowska, wicedyrektor MDK „Domu Harcerza”.
Z MDK-iem wyjedziesz na wycieczkę i kolonię
Krakowskie młodzieżowe domy kultury mieszczą się w 16 budynkach i 4 lokalach w różnych częściach miasta. Bardzo ważną formą działalności tych placówek jest także organizacja kolonii i wycieczek, które odbywają się najczęściej w czasie ferii zimowych i wakacji. Dzieci i młodzież mogą także skorzystać z ośrodków zamiejscowych MDK „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18. Wśród nich jest Ośrodek Rekreacji i Rehabilitacji Konnej „Tabun” w Olszanicy, Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy „Pod Durbaszką” położony na północnym stoku Durbaszki w Małych Pieninach, - Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy „Fort 39” usytuowany w jednym z historyczny fortów Twierdzy Kraków oraz Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy „Na Kamieńcu” w Chochołowie. Pracownia Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego działająca przy MDK „DH” w okresie wiosny i jesieni organizuje wyjazdy rodziców i dzieci do ośrodka „Pod Durbaszką”, gdzie uczestniczą oni w treningach i zawodach doskonaląc swoje umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Znajdź młodzieżowy dom kultury w swojej dzielnicy
Informacje o zajęciach w MDK-ach, harmonogramy warsztatów i terminy zapisów można znaleźć na stronach internetowych oraz w siedzibach placówek.
Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, ul. Krupnicza 38,
Młodzieżowy Dom Kultury, al. 29 Listopada 102,
Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”, ul. Reymonta 18,
Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 "Krzesławice", os. Na Stoku 27b,
Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Grunwaldzka 5,
Młodzieżowy Dom Kultury im. A. Bursy, osiedle Tysiąclecia 15,
Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego, ul. Beskidzka 30, ul. na Wrzosach 57,
Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Korczaka, os. Kalinowe 18,
Młodzieżowy Dom Kultury "Dom Harcerza", ul. Lotnicza 1,
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, ul. Hieronima Wietora 15,
Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiak, ul. Franciszka Bujaka 15.