Zdalnie czy stacjonarnie? UJ zdecydował, co stanie się po wakacjach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Część studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego nie wróci po wakacjach do sal zajęciowych. W zależności od kierunku, zajęcia w mniejszym lub większym stopniu będą prowadzone zdalnie.

  1. Decyzje dotyczące organizacji roku akademickiego dotyczą nie tylko studentów. W pewnym sensie od rytmu uczelni zależy rytm funkcjonowania całego miasta – choćby to, czy od października należy się spodziewać dużo większych korków, czy lokale będą miały klientów i jak będzie się kształtował rynek wynajmu mieszkań.

W ostatnim czasie decyzje w tej sprawnie ogłosiły największe krakowskie uczelnie. Akademia Górniczo-Hutnicza zapowiedziała, że wykłady będą organizowane zdalnie, pozostałe zajęcia mogą zaś być prowadzone zdalnie lub stacjonarnie, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa (szczegóły TUTAJ).

Trzy formy

Uniwersytet Jagielloński poinformował natomiast, że sposób prowadzenia zajęć będzie w dużej mierze zależał od wydziału. Zgodnie z decyzją kierownictwa uczelni kształcenie będzie prowadzone w trzech formach:

- kształcenia stacjonarnego z elementami kształcenia zdalnego – w tym przypadku co najmniej 25% godzin zajęć dydaktycznych odbywa się stacjonarnie w siedzibie uczelni,
- kształcenia zdalnego z elementami kształcenia stacjonarnego – w tym przypadku organizacja zajęć nie wymusza uczestnictwa wszystkich studentów na zajęciach,
- kształcenia w pełni zdalnego.

Stacjonarnie

Pierwsza wersja, czyli kształcenie stacjonarne z elementami zdalnego, dotyczy studentów wszystkich lat i kierunków wydziałów Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Chemii, Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Matematyki i Informatyki.

Podobnie będzie na Wydziale Biologii, za wyjątkiem pierwszego roku, który będzie się uczył całkowicie zdalnie. Na Wydziale Geografii takim wyjątkiem będą studenci II i III roku geologii, gdzie obowiązywać będzie kształcenie zdalne z elementami stacjonarnego.

W budynku będą się też musieli pojawiać studenci studiów stacjonarnych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej, za wyjątkiem kierunku Business and Finance Management, który uczy się zdalnie.

Zdalnie lub hybrydowo

Bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku wydziałów humanistycznych. Tam forma zajęć jest uzależniona od konkretnego kierunku, a częściowo również roku, jak w przypadku niektórych kierunków filologicznych.

Studenci I roku socjologii będą się uczyć stacjonarnie, ale II i III trzeci rok to już nauczanie zdalne z elementami stacjonarnego. I, II i III rok religioznawstwa to też nauczanie zdalne ze stacjonarnym. Na taką formę na wszystkich latach i kierunkach zdecydowały się też Wydziały Historyczny oraz Prawa i Administracji. Wydział Polonistyki rozróżnia pod względem roku, a Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych pod względem języka prowadzenia zajęć: te po polsku prowadzone będą zdalnie, a w językach obcych – stacjonarnie. Szczegóły można sprawdzić TUTAJ.

Może się zmienić

Uczelnia zastrzega, że cały ten plan może się łatwo zmienić, jeśli epidemia będzie się rozwijać. – W przypadku zmiany poziomu zagrożenia epidemiologicznego Władze Uczelni będą podejmowały decyzje w odniesieniu do jednostek organizacyjnych UJ o przejściu na formę wyłącznie kształcenia zdalnego – czytamy w komunikacie prorektorów.

comments powered by Disqus