Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera w Krakowie zakończył remont oddziału toksykologii. Wartość inwestycji wyniosła ok. 9 mln zł.
Prezes Rydygiera Artur Asztabski poinformował podczas poniedziałkowej uroczystości otwarcia zmodernizowanego oddziału, że jest on drugą gruntownie odnowioną jednostką w szpitalu w tym roku, po Oddziale Kardiologii i Chorób Wewnętrznych.
Oddział toksykologii w Krakowie jest jednym z nielicznych ośrodków w Małopolsce, który specjalizuje się w leczeniu pacjentów zatrutych, zarówno w wyniku narażenia na substancje chemiczne, jak i wypadków związanych z używkami. Remont pozwolił na stworzenie nowoczesnych warunków do diagnozowania i leczenia osób wymagających specjalistycznej opieki.
Działania kadry medycznej docenił Łukasz Smółka, marszałek Małopolski. – Wyremontowanie oddziału to jest kwestia czasu, a budowanie zespołu specjalistów, ekspertów, którzy są dobrze oceniani nie tylko przez pacjentów, ale także przez środowisko medyczne, kwestią lat – podkreśla.
Nowe możliwości leczenia i diagnostyki
Dr Tomasz Gawlikowski, ordynator Oddziału Toksykologii i Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Detoksykacji podziękował zespołowi za jego wytrwałość, za wsparcie, ponieważ przyszło pracować w innych warunkach. – Co mężnie znieśliście państwo – dodał.
Modernizacja oddziału, jak tłumaczy dyrektor placówki, jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistyczną pomoc w przypadku zatruć, które w ostatnich latach stały się coraz bardziej powszechne.
Na tym nie koniec modernizacji szpitala. Sukcesywnie remontowane będą kolejne oddziały. – Realizujemy strategię, aby co roku jedno piętro w szpitalu Rydygiera było wyremontowane – tłumaczy dyrektor szpitala.
Wsparcie finansowe i strategiczne dla wojewódzkich szpitali
Remont oddziału toksykologii to element szerszej strategii poprawy infrastruktury medycznej w Małopolsce. Marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka podkreślił znaczenie tego projektu dla regionu. – Zwiększenie dostępności wysokospecjalistycznej opieki medycznej w zakresie toksykologii jest kluczowe dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Małopolski. Dzięki tej inwestycji, szpital w Krakowie zyskuje nowoczesny oddział, który pomoże ratować życie w trudnych i wymagających sytuacjach– zaznaczył marszałek.
Na koniec marszałek Smółka zadeklarował, że w kolejnych latach, jeśli chodzi o wsparcie szpitali wojewódzkich, to będzie realizowane na podobnym poziomie jak w latach wcześniejszych.
Oddział Toksykologii dysponuje 17 miejscami, w tym 4 łóżkami intensywnego nadzoru toksykologicznego, przystosowanymi do prowadzenia leczenia podtrzymującego funkcje układu krążenia i oddychania oraz prowadzenia zabiegów pozaustrojowych.