Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało przekazanie 150 mln złotych na budowę nowej siedziby Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Inwestycja powstanie na terenie Wesołej, przy ul. Śniadeckich 12.
Potrzeba rozbudowy siedziby instytutu im. prof. Jana Sehna sięga lat 70. Jak przypomniał obecny dyrektor dr Dariusz Zuba, w 1974 roku ówczesny kierownik IES wnioskował do władz o to, aby zwiększyć powierzchnię przynajmniej trzykrotnie. Wszystko po to, aby instytut mógł działać tak, jak powinien.
– Wtedy to się nie udało, usłyszał, że może w latach 80. inwestycja dojdzie do skutku. W latach 90. możliwe było rozbudowanie naszej siedziby, ale o około 40%. Kierownictwo wielokrotnie zgłaszało ministerstwu nasze potrzeby, a słyszeliśmy w zamian jedynie słowa wsparcia. Dopiero obecna administracja zadecydowała o przekazaniu środków na realny rozwój instytutu – powiedział dyrektor Zuba.
Nowa siedziba, składająca sie z pięciu kondygnacji o łącznej powierzchni 10 tys. mkw., powstanie w ciągu trzech lat w kwartale Wesoła, przy ul. Śniadeckich. – Teren ten będzie się intensywnie rozwijał. Mamy w planie zbudowanie laboratorium na światowym poziomie z najwyższymi standardami. Nie ukrywam, że po zakończeniu inwestycji, będziemy chcieli zwiększyć zatrudnienie o 100-150 osób – dodał dyrektor.
Ministerstwo Sprawiedliwości reprezentował sekretarz stanu Michał Woś. Polityk zapewnił, że po tym, jak instytut będzie dysponował nowoczesnym zapleczem, jeszcze bardziej usprawni to działanie wymiaru sprawiedliwości.
Udział w historii
W Krakowie był również obecny podsekretarz Marcin Romanowski, który przypomniał o dokonaniach instytutu, począwszy od wyjaśniania zbrodni niemieckich okupantów, podczas drugiej wojny światowej, zbrodni katyńskiej popełnionej przez sowietów, identyfikacji szczątków „żołnierzy wyklętych”, a skończywszy na badaniach ofiar katastrofy smoleńskiej.
– Instytut to też codzienności i wyjaśnienie przestępstw, mniej lub bardziej istotnych dla społeczeństwa – powiedział Romanowski.
O instytucie
Instytut Ekspertyz Sądowych powstał w 1929 roku. trzy lata po drugiej wojnie światowej został uznany za samodzielną placówkę naukowo-badawczą. Od kwietnia 2009 roku działa jako państwowa jednostka budżetowa podległa Ministerstwu Sprawiedliwości.