Wrocławska 8. To właśnie tu działa otwarte w maju 2021 roku Muzeum Elektroniki. Czego tu znaleźć nie można! Sprzęt producentów takich jak Atari, Commodore, Nintendo, Unitra, Diora, Magmor, Radmor, dawne radioodbiorniki, adaptery, konsole czy telefony krakowskiego producenta Telkom- Telos.
To jednak nie koniec. W Muzeum Elektroniki znajduje się również największy w Polsce Tetris! I podobnie jak inne eksponaty, nie służy on wyłącznie do oglądania.
Nietypowe muzeum
– Daleko nam do typowego muzeum. U nas nie ma żadnych barier, niczego nie chowamy za gablotą. Wszystkich zgromadzonych eksponatów można dotykać, chętni mogą zagrać w różne gry. Nie mamy problemu, gdy ktoś chce skorzystać ze swojego katridża. Organizujemy specjalne zwiedzanie dla osób niewidomych czy warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych – przyznaje Łukasz Bazarnik.
Bracia Bazarnik elektroniką zajmują się od lat. Wcześniej prowadzili sklep elektroniczny. Wystawa prezentowana przy Wrocławskiej to efekt wielu lat zbierania starego elektronicznego sprzętu polskiej produkcji, w tym komputerów czy konsol. Obecnie do dyspozycji odwiedzających jest prawie 40 stanowisk z kultowymi grami wideo.
Wehikuł czasu
– „Niezłe mają tu panowie muzeum!” mówiły nieraz osoby przychodzące do naszego sklepu. Gdy tu zaczęło się kończyć na niego miejsce, zaczęliśmy go zanosić do domu. I tak nasz sklep przekształcił się w muzeum – dodaje Łukasz Bazarnik.
– Ale można nas było w zasadzie odwiedzać już wcześniej. Jeszcze w 2019 roku organizowaliśmy warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, w sali z tyłu sklepu. Było to takie show, żadne tam wykłady – zaznacza Artur Bazarnik. – Dzieci mogły pograć w gry czy skonstruować własną, niewielką latarkę, którą mogły zabrać do domu.
Muzeum Elektroniki to prawdziwy wehikuł czasu! Odwiedzający mają okazję, by przenieść się do dawnych lat, kiedy to polski przemysł elektroniczny pracował pełną parą, a niemalże w każdym polskim domu gościł sprzęt Commodore czy Atari.
– To taka historia w pigułce, ale nie docieramy do najnowszej techniki. Pokazujemy po prostu, jak ona się zmieniała na przestrzeni lat. Prezentowane konsole mamy poukładane w taki sposób, aby odwiedzający mógł zobaczyć, jak przez lata modyfikowana była grafika. Sporo osób spogląda na nasze eksponaty z nostalgią, a najmłodsi dzięki rodzicom poznają stare gry. Czasami są zawiedzeni jakością grafiki, ale po chwili i oni dają się wciągnąć w ten świat – zaznaczają bracia Bazarnik.
Kolekcja się powiększa
Muzeum to jednak nie tylko komputery, gry i konsole. Jego twórcom udało się zgromadzić pokaźną kolekcję dawnych telefonów produkowanych przez Telkom- Telos. Udało im się również zdobyć telefon, który znajdował się w hotelu Forum.
– Udało nam się zgromadzić cały zbiór starej polskiej techniki. Opieramy się głównie na rzeczach, które gościły w polskich domach. A są to również radioodbiorniki, gramofony, telewizory, radia, wzmacniacze, kaseciaki. Udało nam się nawet pozyskać stary odkurzacz! – wymienia Artur Bazarnik.
Kolekcja cały czas się powiększa, ponieważ chętni nadal mogą przekazywać do muzeum różne rzeczy.
– Zdarza się, że ktoś przyniesie coś ciekawego. Czekamy na takie eksponaty, bo one najczęściej leżą w schowane w piwnicach, albo są przeznaczone do wyrzucenia. I tak zazwyczaj kończą. Dlatego zachęcamy, aby zamiast wyrzucać, przynosić do nas takie perełki – mówią bracia.
Opowieść dostępna dla wszystkich
O historiach tych „perełek” bracia opowiadają sami. Podkreślają, że ich muzeum to jedyne miejsce w Krakowie, w którym tej techniki można naprawdę dotknąć. Dlatego też zdecydowali, że będą organizować specjalne oprowadzania dla osób niewidomych. Zwrócili się z zapytaniem do małopolskiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych, czy ich placówka jest przystosowana do takich spotkań. Otrzymali zielone światło.
– Poprzez dotyk mogą „poczuć”, jak te sprzęty dawniej wyglądały. Za pomocą dotyku – mogą na przykład - „zobaczyć” fornir pokrywający radio, sprawdzić teksturę przedmiotów. U nas mogą wyobrazić sobie ten sprzęt – zaznacza Łukasz Bazarnik.
Bracia Bazarnik kontynuują również serię warsztatów dla uczniów szkół podstawowych i dzieci w wieku przedszkolnym. Organizują również spotkania dla seniorów. Odwiedzający Muzeum Elektroniki mogą zagrać w dawne gry wideo w ramach cyklu „Retro Gaming”.
Muzeum Elektroniki jest czynne od wtorku do niedzieli (wtorek – piątek w godz. 16.00 – 20.00, sobota- niedziela w godz. 14.00 – 20.00).