EtnoKraków/Rozstaje. Muzyka z całego świata na plenerowych scenach

Koncerty w parku Jordana będą częścią trwającego już Kraków Culture Summer. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Etno, folk, pieśni z różnych stron świata. Koncerty w ramach festiwalu EtnoKraków/Rozstaje odbywają się głównie w plenerze. Wystąpią czołowi artyści polskiej sceny etno i muzycy międzynarodowej sceny world music od lat mieszkający w Polsce.

Park Jordana, dziedziniec Fortów Kleparz, kluby Alchemia i Strefa. To właśnie tu zabrzmią muzyczne rozmaitości z różnych stron świata.

Było kino w plenerze i koncerty na dziedzińcu Radia Kraków. EtnoKraków/Rozstaje trwa w najlepsze. Podczas nadchodzących koncertów wystąpią artyści polskiej i międzynarodowej sceny etno, world music, folk, etnojazz i muzyki tradycyjnej. Tegoroczna, 23. edycja festiwalu potrwa do najbliższej niedzieli (22 sierpnia).

Muzyczne spotkania w parku Jordana

– Program jest dość rozbudowany. Jako festiwal zaistniejemy też podczas trwającego już wydarzenia Kraków Culture Summer w parku Jordana. Zaprezentujemy tam odrębnego pod względem tego, co charakteryzuje nas programowo. 22 sierpnia wystąpi folk-rockowy zespół Krzikopa inspirujący się muzyką Górnego Śląska. Całe pasmo wydarzeń w parku Jordana będzie śląsko-małopolskie – mówi Jan Słowiński, dyrektor festiwalu.

Scena w parku Jordana to również program przygotowany z myślą o najmłodszych. W najbliższy weekend odbędą się warsztaty taneczne, interaktywny koncert „Meloliryka – zakwita muzyka”, warsztaty pieśni śląskich. Spotkania w parku Jordana w niedzielny wieczór zamknie wspomniany koncert „Śląskie powstaje” i zespół Krzikopa.

Funk i etno w Fortach Kleparz

Na scenie plenerowej Fortów Kleparz (20-21 sierpnia) zagra międzynarodowa grupa Buba & Bantamba praktykującą taneczną muzykę z pogranicza funk, jazz i brzmień współczesnych. Jej założycielem jest Buba Badij Kuyateh, pochodzący z Gambii kompozytor, pieśniarz, wirtuoz kory.

Z towarzyszeniem czołowych muzyków sceny muzyki improwizowanej wystąpią: inspirująca się muzyką Jemenu Rasm Almashan oraz Joanna Słowińska – interpretująca motywy polskiej i słowiańskiej muzyki tradycyjnej.

W Fortach wystąpi też międzynarodowe trio Nasmeh współtworzone przez Aleksandrę Zawłocką, syryjskiego muzyka i kompozytora Wassima Ibrahima i meksykańskiego perkusjonalistę Tomasa Celisa Sancheza.

Akustyczny koncert zagra Percival – zespół inspirujący się historią i kulturą dawnych Słowian. W programie również darkfolkowy Daj Ognia i taneczna Zawierucha. Koncerty plenerowe poprowadzą: Krzysztof Trebunia-Tutka i Piotr Krasnowolski.

Festiwalowe noce

19 sierpnia w klubie Alchemia odbędzie się pierwsza festiwalowa noc tańca EtnoElektro. W programie nowy projekt Bisztyga/Pruski, Eta Hox i mistrzowie klubowych brzmień etno. Natomiast 20 sierpnia noc tańca odbędzie się na deskach plenerowej sceny Fortów Kleparz. Wystąpią: kapela taneczna Tęgie Chłopy i zespół Tadirindum.

Noc pieśni (21 sierpnia) również odbędzie się w plenerze. Forty Kleparz  wypełnią dźwięki m.in.  tria Nasmeh, grup Dola, Swada i pieśni Ani Brody.

Jesienny epilog

EtnoKraków/Rozstaje zagości również w Ice Kraków. 1 października zaplanowano koncert „Symfonia czterech stron świata” z muzyką Stanisława Słowińskiego, w wykonaniu InfraArt Orchestra pod dyrekcją kompozytora, z udziałem solistów. Koncert, w formie kooperacji towarzyszącej festiwalowym wydarzeniom dopełnia program tegorocznej edycji.

 

comments powered by Disqus