W ramach współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie a Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym policyjni instruktorzy taktyk i technik interwencji szkolili ratowników medycznych. Medycy pod okiem doświadczonych funkcjonariuszy uczyli się, jak należy bronić się przed atakiem agresywnej osoby.
– Korzystają z takiej samej ochrony prawnej, a każdy, kto dopuści się znieważenia, naruszenia nietykalności cielesnej, bądź czynnej napaści na ratownika medycznego, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Zespoły ratownictwa medycznego niejednokrotnie dysponowane są w miejsca o podwyższonym ryzyku wystąpienia agresji. W trakcie podejmowanych medycznych czynności ratunkowych są często narażeni na atak ze strony nietrzeźwych kompanów osób, w stosunku do których podejmują działania, a nawet samych poszkodowanych – tłumaczy Izdebski.
W ramach wspólnej inicjatywy małopolskich policjantów i kierownictwa Szkoły Ratownictwa Medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego 20 lipca odbyło się pierwsze z cyklu szkoleń z zakresu samoobrony i reagowania w sytuacjach kryzysowych. Ratownicy medyczni ćwiczyli sposoby odparcia bezpośredniego ataku na swoje życie i zdrowie poprzez wykorzystanie technik obezwładnienia agresywnej osoby. Ćwiczenia odbywały się na sali treningowej komendy wojewódzkiej, a także we wnętrzu karetki pogotowia.