Zmiany w krakowskiej TVP. „Chcemy odzyskać wiarygodność po ośmiu latach”

Wieża Emitel fot. LoveKraków.pl

Odbudowanie pozycji TVP Kraków i zaufania widzów, a także zwiększenie oglądalności – to główne cele, jakie stawia sobie nowa dyrektor Ewa Godlewska-Jeneralska.

– Nie przyszłam po to, żeby politycznie przestawić wajchę w drugą stronę. Materiał, który ma tylko jedną stronę polityczną, jest materiałem kulawym – mówiła podczas środowego śniadania prasowego dyrektor krakowskiego oddziału TVP.

– Chcemy zrobić wszystko, żeby odbudować pozycję telewizji Kraków, żeby odzyskać zaufanie naszych widzów, które (i to wiemy z oglądalności) zostało z całą pewnością nadszarpnięte – mówiła.

W jej ocenie może się to odbyć jedynie rzetelną, porządną dziennikarską pracą. – Nie będziemy naszym widzom, jak przez ostatnie lata miało miejsce, mówić, co mają myśleć. Tylko przedstawimy im różne aspekty sprawy i widz sam podejmie decyzję, w którą stronę jest mu bliżej – zaznaczyła.

Dla nowej zarządzającej oddziałem telewizyjnym na krakowskich Krzemionkach, wzorcem telewizji informacyjnej jest stacja BBC. Z wielu rozwiązań medialnego potentata chce korzystać jako sprawdzonych.

Zmiany w „Kronice”

Pierwsze zmiany mają dotyczyć głównego programu informacyjnego „Kronika”. Prezenterami głównego wydania programu będą Jan Gabrukiewicz, Olimpia Górska i Dorota Rojek-Koryzna.

– Wiem, że są osobami bardzo wiarygodnymi i także w przywracaniu tej wiarygodności chciałabym skorzystać z ich wielkiego doświadczenia dziennikarskiego w ośrodku telewizji Kraków. To jest doświadczanie dziennikarskie i doświadczenie prezenterskie i doświadczenie życiowe – wyliczyła dyrektor Godlewska, podczas prezentacji dziennikarzy.

Do współpracy szefostwo zaprosiło stylistkę, która będzie odpowiedzialna za stylizację prowadzących. Bo, jak podkreślają wydawcy programu, strój nie może „przysłaniać” newsa. – Nie może być tak, że jedyne co widz zapamięta to ubiór prowadzącego. Najważniejsza jest informacja. W związku z tym wprowadzamy styl klasyczny. Osoba prowadząca jest po prostu przekaźnikiem tej informacji, a nie uprawiamy rewii mody na naszej antenie – dodają.

Co więcej, zmieni się pora emisji programu. Władze chcą wykorzystać najwyższy szczyt oglądalności, czyli transmisję nabożeństwa z Sanktuarium  w Łagiewnikach. Dlatego jeszcze przed koronką, o godz. 14.45 zostanie wyemitowany program informacyjny.

Zmianie ulegnie także miejsce nadawania trzech pierwszych programów: o godz. 8.00, 14.45 i 16.30. Wzorem BBC będą nadawane z newsroomu. Kolejne wydania, czyli o 18.30 i 21.30 będą prowadzone z głównego studia.

Już 1 marca widzowie będą mogli zobaczyć nową czołówkę wydania „Kroniki”.

Plany na przyszłość

Zapytana o pomysły na przyszłość, dyrektor Godlewska przyznaje, że marzy się jej uruchomienie produkcji telewizyjnej. Przede wszystkim chodzi o gatunek reporterski. Na większe produkcje, jak przyznaje, na razie nie ma pieniędzy. Przypomina, że TVP jest złej kondycji finansowej.

Co więcej, chce, by krakowski oddział telewizji „odkopał” i zaczął korzystać z bogatego archiwum TVP.

W dalekich planach jest także emisja w niedzielne poranki rozmów z lokalnymi politykami, którzy będą naświetlać sytuację w regionie. Z kolei w sobotę rano miałby być emitowany program kulturalny. Niewykluczone jest, że TVP Kraków zdecyduje się na prowadzanie pasma śniadaniowego typu „morning show”.

 

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze