News LoveKraków.pl

Znamy nazwiska zastępców nowego prezydenta. Jeden z nich będzie superwiceprezydentem

Od lewej: Aleksander Miszalski oraz Łukasz Sęk fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prof. Stanisław Mazur oraz Łukasz Sęk będą zastępcami nowego prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego – dowiedział się portal LoveKraków.pl.

Obecny rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisław Mazur będzie pierwszym zastępcą prezydenta Krakowa. Ma mieć szeroki zakres kompetencji, przez co określany już jest „superwiceprezydentem”. – Mamy ustalone, że pan prezydent Mazur będzie odpowiedzialny za kwestie rozwoju, kluczowych inwestycji, planowania przestrzennego oraz gospodarki. Ale nie mamy jeszcze szczegółowo rozpisanego podziału zadań. Pan profesor, wraz ze swoim zespołem z uczelni oraz stowarzyszeniem Lepszy Kraków są bardzo dobrze przygotowani merytorycznie – powiedział LoveKraków.pl nowy prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Od osób z najbliższego otoczenia Aleksandra Miszalskiego wiemy, że prof. Stanisław Mazur ma również zająć się sprawą inwestycji gospodarczych, współpracy z międzynarodowymi korporacjami oraz sprawami długu. Jednym z kluczowych zadań pierwszego zastępcy będzie przygotowanie rozwiązań co zrobić, aby przy gigantycznym długu Krakowa nie obniżać jakości usług publicznych.

Wiceprezydent Łukasz Sęk

Drugim wiceprezydentem Krakowa zostanie najbardziej zaufany współpracownik Aleksandra Miszalskiego – radny Łukasz Sęk. To on odpowiadał za zwycięską kampanię wyborczą nowego prezydenta. W magistracie ma odpowiadać za sport, sprawy związane ze środkami z Unii Europejskiej oraz Krajowego Programu Rozbudowy, innowacjami. Ma także zwracać szczególną uwagę na zadania dotyczące Nowej Huty.

Stanowisko wiceprezydenta otrzyma Lewica. – Będziemy rozmawiać z tym środowiskiem, aby zarekomendowali nam kobietę. Taka osoba zajmie się mieszkalnictwem, opieką społeczną oraz edukacją – słyszymy z otoczenia Aleksandra Miszalskiego. – Będziemy dopiero rozmawiać na temat ewentualnego kandydata lub kandydatki na stanowisko wiceprezydenta oraz zakresu kompetencji – komentuje Ryszard Śmiałek, przewodniczący małopolskiej Nowej Lewicy.

To stanowisko mogłoby przypaść Katarzynie Olesiak (taki pomysł pojawił się w gronie polityków PO, a nie Lewicy), wcześniej dyrektorce magistrackiego wydziału kultury, ale z powodu nominowania jej na funkcję prezesa Agencji Rozwoju Miasta Krakowa – nie będą dokonywane zmiany.

Stanisław Mazur ma być pierwszym zastępcą prezydenta
Stanisław Mazur ma być pierwszym zastępcą prezydenta

Nowy prezydent poszukuje również osoby na stanowisko wiceprezydenta ds. infrastruktury. Rozważany był Łukasz Szewczyk, obecny dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, ale najprawdopodobniej nie doczeka się oferty. – To bardzo sprawny manager, ale szukamy kogoś, kto szerzej popatrzy na sprawy utrzymania dróg czy torowisk – podkreśla nasz rozmówca.

Skarbniczka i sekretarz

Możliwe, że zmiana dokona się na stanowisku skarbniczki Krakowa. Jest prawdopodobne, że Aleksander Miszalski zarekomenduje radzie miasta, aby tę funkcję sprawował obecny dyrektor wydziału budżetu Tomasz Tylek. Współpracownik nowego prezydenta podkreśla, że to ten urzędnik tak naprawdę od pewnego czasu zajmował się nadzorem nad tworzeniem budżetu.

W strukturze magistratu kluczowe są jeszcze dwa stanowiska: sekretarza miasta oraz dyrektora magistratu. Bardzo prawdopodobne, że w przypadku tego pierwszego nie dojdzie do zmiany. Antoni Fryczek jest pozytywnie oceniany przez najbliższe otoczenie nowego prezydenta. – Musimy porozmawiać z panem sekretarzem i zobaczymy co dalej. To będzie kluczowa funkcja w relacjach między radą a nowym prezydentem – słyszymy.