Znany krakowski polityk ma zostać wojewodą. Było jeszcze 3 kandydatów

Józef Pilch oraz prezydent Andrzej Duda

Działacze wojewódzkiego Prawa i Sprawiedliwości zaakceptowali cztery nazwiska kandydatów na stanowisko wojewody małopolskiego. Nie obyło się bez zgrzytów. Przewodniczący parlamentarnego klubu PiS Ryszard Terlecki przeciwstawił się kandydaturze Józefa Pilcha - dowiedział się portal LoveKraków.pl.

Po południu odbyło się posiedzenie małopolskiej rady Prawa i Sprawiedliwości. Cel był tylko jeden: najważniejsi lokalni politycy mieli wskazać nazwiska kandydatów na stanowisko wojewody małopolskiego. Spodziewano się trzech kandydatur: radnego Krakowa Józefa Pilcha, byłego posła Piotra Ćwika oraz radnego powiatu proszowickiego Józefa Gawrona.

Pojawiło się nazwisko Kmity

Zgłoszono trzy wspomniane nazwiska, ale niespodziewanie poseł z Olkusza Jacek Osuch dołożył czwartą kandydaturę. O funkcję przedstawiciele rządu w Małopolskie ubiega się także radny powiatu olkuskiego Łukasz Kmita.

Teraz lista nazwisk przekazana została sekretarzowi Rady Politycznej PiS Krzysztofowi Sobolewskiemu. Następnie zestawienie trafi do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, który zgodnie z procedurami wystąpi do premier Beaty Szydło o nominację jednej osoby na stanowisko wojewody małopolskiego.

Wojewoda Pilch, wicewojewoda Ćwik oraz Gawron

Wszystko wskazuje na to, że 1 grudnia na posiedzeniu Rady Ministrów członkowie rządu zostaną zapoznani z nowymi wojewodami. Następnie Beata Szydło ogłosi publicznie, kto będzie kierował administracją rządową w województwach. Nowym wojewodą będzie Józef Pilch. Jego kandydaturze sprzeciwił się jednak przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki, który zażądał, aby w protokole posiedzenia rady znalazła się jego adnotacja o sprzeciwie wobec Pilcha.

Pracę radnego Pilcha, który będzie musiał zrezygnować z funkcji w samorządzie, mają wspomóc dwie osoby. Posadę wicewojewody najprawdopodobniej otrzyma Piotr Ćwik, który nie wywalczył w ostatnich wyborach parlamentarnych miejsca w Sejmie. Drugim wicewojewodą ma zostać Józef Gawron z Proszowic.