Życie Karola Wojtyły w obiektywie Adama Bujaka. Niezwykła wystawa w Arsenale Muzeum Czartoryskich

Niezwykłe zdjęcia można oglądać w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich fot. Adam Bujak (mat. prasowe Muzeum Narodowego w Krakowie)
Kardynał Karol Wojtyła w obiektywie Adama Bujaka. Niezwykłe zdjęcia można zobaczyć od najbliższej soboty w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich.

Prawie 200 fotografii stało się świadectwem ważnych momentów we współczesnej historii Polski. To zarówno opowieść o drodze krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na tron Stolicy Apostolskiej, jak i zbiorowy portret Polaków i Krakowa uchwycone przez fotografa Adama Bujaka.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie ma związek z przypadającą w tym roku setną rocznicą urodzin papieża Polaka (18 maja).

– Nikt nigdy nie mianował mnie oficjalnym fotografem papieża. Był nim Arturo Mari, ale ja też przez wielu byłem postrzegany jako osobisty fotograf papieża. To wielka odpowiedzialność być dokumentalistą życia Karola Wojtyły. Nikt nigdy mi nie powiedział co ja mogę publikować a co nie. Nie miałem nigdy żadnej cenzury, a moje zdjęcia ukazywały się w wydawnictwach na całym świecie – wspomina fotograf Adam Bujak.

Towarzyszył Janowi Pawłowi II przez ponad 40 lat – od biskupa, arcybiskupa, kardynała, przez pontyfikat aż do śmierci. Bujak podkreśla, że to właśnie Wojtyła stał się najważniejszym tematem jego twórczości.

„W tym mieście wszystko się zaczęło”

Ekspozycja to również portret Krakowa, który staje się miejscem wielu ważnych wydarzeń. To m.in. procesja na Skałkę, budowa Arki Pana w Nowej Hucie czy uroczystości związane z Tysiącleciem Chrztu Polski.

– Kraków kocham, jestem krakusem. W tym mieście się wychowałem, tu wszystko się zaczęło. Dla Wojtyły Kraków też był ważnym miastem – zaznacza Bujak.

Od czasu pierwszego zdjęcia wykonanego Wojtyle w katedrze na Wawelu w 1958 roku, powstało kilkadziesiąt tysięcy kadrów.

Związki z Krakowem

Kuratorka wystawy, Magdalena Święch, zaznacza, że celem wystawy było przede wszystkim ukazanie związków Karola Wojtyły z Krakowem.

– To reprezentacyjna grupa zdjęć Adama Bujaka. Ze względu na to, że wystawa ma miejsce w Krakowie, to chcieliśmy związki Wojtyły z tym miastem podkreślić. Zdjęcia to dla jego twórcy podróż w przeszłość i okazja do ponownego spotkania z człowiekiem, który był dla niego duchowym przewodnikiem  – mówi Święch.

Takim Go Pamiętam

Z okazji rocznicy urodzin Wojtyły i wystawy, Muzeum Narodowe zaprasza do wzięcia udziału w akcji fotograficznej „Takim Go Pamiętam”, która potrwa do 8 listopada 2020 roku. W przestrzeni ekspozycji fotografii Adama Bujaka ma powstać ściana wspomnień złożona ze zdjęć Karola Wojtyły.

„Może mieliście ten zaszczyt spotkać go osobiście, a może są w Waszym domu fotografie, które są Wam wyjątkowo bliskie, bo powiązane z osobą charyzmatycznego Polaka. Nie martwcie się jakością, czy wykonaniem, każde zdjęcie jest dobre, jeśli niesie ze sobą dobre wspomnienia!” – czytamy w komunikacie MNK.

Co należy zrobić? Zeskanować wybrane zdjęcie, dodać krótki opis (miejsce gdzie zostało zrobione, w jakiej sytuacji zostało wykonane, jakie emocje mu towarzyszyły), wyrazić zgodę na wykorzystanie fotografii i przesłać na adres mailowy: rokjp2@mnk.pl.

comments powered by Disqus